Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie alternatywa dla Ligtroom'a

    Lr baaardzo sobie chwalę. Co prawda zatrzymałem się na v.4, ale do tej pory wystarczało. (Nie)stety, przyszedł czas na zmianę body z D80 na D7500. I okazało się, że Lr nie widzi rawów z nowego aparatu (podobnie zresztą jak Ps CS6). Zmiana body pociągnie za sobą zmianę przyzwyczajeń i programu do katalogowania i podstawowej obróbki.
    1. Czy można, za pomocą jakiejś "wtyczki", zmusić Lr do odczytu nowych rawów?
    2. Jaki alternatywny program (trochę bogatszy w funkcje niż ViewNX-i + Capture NX-D) niż byście polecili? Mam jeszcze DxO Pro v.9 elite i pewnie w tym kierunku pójdę (teraz to DxO PhotoLab), ale może na rynku jest coś innego, o czym nie wiem. Raczej interesuje mnie licencja wieczysta, żadne tam CC i temu podobne.
    pozdrawiam
    Radek

  2. #2

    Domyślnie

    Najprostszym (bezpłatnym) rozwiązaniem jest https://helpx.adobe.com/pl/photoshop...converter.html którym przetworzysz (bezstratnie) plik NEF do formatu DNG, który Lr obsługuje bez problemu. Dochodzi jeden krok w trakcie pracy. Robiłem tak przez pewien czas po kupieniu D7200 - miałem Lr 5.7

  3. #3

    Domyślnie

    Aaa widzisz, dobrze popytać. Dzięki wielkie, już się ściąga.

    Niemniej chętnie posłucham innych propozycji. Rozwiązanie nie musi być darmowe, ale z drugiej strony dostępne bez kredytu

  4. #4

    Domyślnie

    I radzę z tego skorzystać szybko, bo coś mi mówi, że niekoniecznie cały czas DBG Converter będzie darmowy.

    Co zaś do alternatywy dla LRa, ja sam od jakiegoś czasu pilnie poszukuję, przy czym skupiłem się tylko na dwóch aspektach programu, na modułach Library i Develop, wszystkie inne odpuściłem. I pomimo tego, że nawet z Develop nie chcę wszystkiego a tylko najważniejsze rzeczy - na razie alternatywy nie znalazłem. Co prawda parę programów szumnie się opisuje jako alternatywa, ale to jednak jeszcze nei to.

    Myślę, że poważniejsza alternatywa pojawi się wtedy, jak Adobe już kompletnie utrupi Lightrooma Classic (czyli po prostu zwykłego LRa), a zostanie jakiś wyłącznie chmurowy wynalazek. Mam nadzieję, że wtedy tonaż wkurwu przekroczy masę krytyczną, i pojawi się coś co będzie można nazwać rzeczywiście alternatywą.

    Na razie droga jest taka, że są alternatywy dotyczące wywoływarki RAWów (Phase One - C1, DxO, czy parę opensourceowych), i do tego osobno trzeba sobie znaleźć jakiś program zarządzający masą zdjęć. Goście, którzy połączą jedno z drugim i zrobią to tak, żeby miało ręce i nogi zarobią kupę kasy.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Acha, zobacz sobie te dwa programy, który rokowały jak o nich czytałem: Exposure X3, On1
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja się długo przymierzałem do zakupu LR, żebym mógł obrabiać zdjęcia z D7200. Ale ostatecznie zdecydowałem się na zakup Affinity Photo (była niedawno promocja), który chyba jest tańszy od produktów Adobe, a ma być nie gorszy, jeśli chodzi o funkcje, możliwości , itd. W sieci AP jest chwalony przez jego użytkowników. Niestety sam nie porwę się na porównanie LR z AP, gdyż LR ledwie liznąłem.

  6. #6

    Domyślnie

    O dzięki. On1 wygląda bardzo interesująco. Ale faktycznie pakiet DBG Converter + stary Lr zadziałał. I najważniejsze zostaję przy swoich przyzwyczajeniach.

  7. #7

    Domyślnie

    Niestety Affinity Photo, to bardziej taki Photoshop Elements aniżeli LR.

    Wywoływarka RAW-ów w AF wymaga dopracowania.

    Do RAW-ów mogę polecić DxO PhotoLab z korektami lokalnymi.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NickOnMe Zobacz posta
    Niestety sam nie porwę się na porównanie LR z AP, gdyż LR ledwie liznąłem.
    LR, obecnie skutecznie zabijany przez Adobe - ma przynajmniej dwie (jeśli nie więcej) gigantyczne przewagi nad konkurencją: wbudowany moduł Library z takimi możliwościami, jakich konkurencja jeszcze nawet nei zaczęła obmyślać, plus do tego wparcie ogólnie niezłej wołąrki RAW takimi naprawdę istotnymi dodatkami jak rewelacyjne działanie profili korygujących obiektywy, świetną korekcję perspektywy czy niwelowanie wzdłużnego CA. O ile zresztą wiem to jest jak dotąd jedyny program który te podłużne CA niweluje.

    Oczywiście są same wołarki (jak gdyby bez Library), które są porównywalne - są zwolennicy tego lub innego programu, ale mniej więcej panuje ogólna zgoda, że LR, C1 i DxO stanowią trójkę, a dopiero potem jest konkurencja. Natomiast połączenie samych tylko Library i Develop ze sobą powoduje, że pomimo niechęci do firmy Adobe ja widzę proporcje następująco: LR wygląda jak atomowy lotniskowiec, a reszta jak kanonierki pływające tu i ówdzie. Nie chcę powiedzieć, że taki DxO to jak kajak z dykty porównujac do LRa, ale niewiele więcej jeśli wziąć codzienność fotografa. Niestety LR bywa też podobnie ruchliwy jak lotniskowiec, ale to już inna historia.

    Natomiast te młodziaki o jakich wspomniałem w poprzednim poście (On1 czy Exposure) to na razie tylko kajaki, może się wyrobią z czasem, ale na razie tylko tyle...

    Ja już tak polubiłem korzystanie z Library, że nei bardzo mogę sobie wyobrazić jak żyć bez tego. Znalezienie czegokolwiek w masie 80 tysięcy plików nie stanowi najmniejszego problemu, jeśli tylko cokolwiek wiem o zdjęciu: jak było scropowane, jakim szkłem zrobione, czy dałem mu może jakąś gwiazdkę, i niewiele więcej trzeba... Alternatywy na razie dla tego nie ma, oj boleśnie nie ma...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertON Zobacz posta
    Niestety Affinity Photo, to bardziej taki Photoshop Elements aniżeli LR.

    Wywoływarka RAW-ów w AF wymaga dopracowania.

    Do RAW-ów mogę polecić DxO PhotoLab z korektami lokalnymi.
    Ostatnio w wersji beta poprawiono problem wyciągania z cieni https://forum.affinity.serif.com/ind...er-beta-16398/

    https://forum.affinity.serif.com/ind...comment=269146
    Ostatnio edytowane przez JERONIM ; 14-01-2018 o 21:30
    Canon 5dc/A6000

  10. #10

    Domyślnie

    Świetnie, że coś zaczęło się dziać w tym kierunku.
    Ale jak popatrzyłem na zamieszczony tam przykład, to nie byłem zachwycony wynikiem z AF-Dv.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. ligtroom , d700 auto obracanie zdjęć
    By Leszekel in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 13-09-2017, 20:59
  2. Kolory w ligtroom co z nimi? Nie mam już pomysłu
    By zwireq in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 24-08-2017, 21:48
  3. Ligtroom przenoszenie między komputerami plików
    By tot1977 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-06-2012, 22:43
  4. Podpis (znak wodny) zdjęć w ligtroom 2
    By ESOX in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-11-2009, 16:46
  5. Ligtroom v.1.1 a v.1.2
    By Riki in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 09-11-2007, 02:26

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •