Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Lightroom - geotagowanie

    Mam problem z geotagowaniem zdjęć na mapach. Problem zaczął się wg mnie w ubiegłym roku, wcześniej wszystko działało poprawnie.
    Pliki KML pobierałem zawsze z lokalizacji Google następnie konwertowałem je na GPX np na stronie https://kml2gpx.com następnie wczytywałem ścieżkę do lightrooma i osadzałm na niej automatycznie zdjęcia. Teraz od kilku miesięcy pliki GPX w wizualizatorze poza Lightroomem, wyglądją poprawnie, natomiast po załadowaniu ścieżki w programie Adobe Lightroom ścieżka przeskakuje tak, jakby punkty były poza kolejnością chronologicznąw . I w żaden sposób nie mogę automatycznie prszypisać lokalizacji do zdjęć.

    link do plików: https://drive.google.com/open?id=1sJ...DeaSsyaWlRqbeK

    czy miał ktoś podobny problem?


    Dziękuję za pomoc!
    Załączone miniatury Załączone miniatury 1.JPG  

    2.JPG  


  2. #2

    Domyślnie

    A czas przestawiles na zimowy? U mnie to było problemem

  3. #3

    Domyślnie

    w windows mam zmieniony czas, czy muszę jeszcze w lightroom zmienić ? nie mogę znaleźć takiej opcji

  4. #4

    Domyślnie

    W aparacie zmień czas bo w exifie masz pewnie letni albo do juz zrobionych fotek ustaw offset w lightroomie w module map.

  5. #5

    Domyślnie

    próbowałem zmienić offset ale dla tras ściągniętych z historii lokalizacji google nie działa mi ta opcja (dla innych ścieżek wszystko jest ok)

  6. #6

    Domyślnie

    OK, zamiast troszkę się miotać i zmieniać tu czy tam godzinę, spróbuj działać nieco bardziej metodycznie. Zrekapituluję co się stało:

    1. masz ścieżkę w formacie KML gdzieś w sieci
    2. ściągasz ją na dysk
    3. konwertujesz na format który czyta LR, czyli GPX
    4. wczytujesz ścieżkę do LRa - i tu dawniej działało, a teraz nie działa.

    Dodatkową wskazówką jest to, że w innych programach (wizualizatorach) ścieżka wygląda dobrze, a w LRze źle.



    W takim razie na każdym etapie 1-4 coś mogło się zmienić. Serwis z danymi KML mógł zmienić coś drobnego, co akurat nie pasuje LRowi - np. w najmniej odpowiednim miejscu zamiast twardego entera daje dalszy ciąg w tej samej linijce, albo coś podobnego. Jeśli masz stare dane które działały i nowe, które już nei działają - otwórz obie w jakimś notatniku i porównaj. Nie sądzę, żeby coś się zmieniło, ale warto sprawdzić, żeby wyeliminować tą sprawę.

    Myślę, że nie zmieniłeś sposobu ściągania ścieżki na dysk, ale jeśli coś się zmieniło - np. używasz jakiegoś nowego downloadera - to wróć na chwilę do starego sposobu.

    Sprawa konwersji - podejrzewam, że tu coś może się wydarzyć. Być może serwis który konwertuje coś zmienił w sposobie konwersji. Coś małego, co może nei przeszkadzać wielu innym programom, a akurat LRowi przeszkadza. Ileż to ja widziałem epsów czy innych pdfów, które we wszystkim otwierały się normalnie, tylko u gościa który miał nieszczęście pracować na Corelu nie chciało... Tak bywa.

    Dlatego ja bym spróbował dokonać konwersji inaczej: innym serwisem, czy w ogóle osobnym programem - ja używam do tego małego, ale dzielnego opensource'owego, darmowego kombajnu o nazwie BT747. W sprawie GPSu robi wszystko, konwertuje z każdego formatu na każdy inny, pokazuje punkty na mapie, taguje pliki, robi time shifty i inne cuda, przy okazji jest po polsku. Spróbowałbym dokonać konwersji formatu innym sposobem niż do tej pory - tu wydaje mi się, że może tkwić problem.

    Na końcu sam LR. Program jest dobry, ale niestety Adobe nie pała do niego sympatią i psują w nim od czasu do czasu różne rzeczy. Przykładem niech będzie obsługa profili obiektywów: w wersji do 5 włącznie profil wzięty skądkolwiek wystarczyło skopiować w odpowiednie miejsce na dysku jak każdy inny plik na świecie i działało. Miało to te dobre strony, że można się było łatwo profilami wymieniać - wystarczyło spytaćna forum, czy ktoś ma, dostaćtaki plik i skopiować go w odpowiednie miejsce. Teraz to tak nei zadziała i już, koniec. Być może, jeśli update'owałeś LRa to co działało w starszych wersjach w nowszych juz nei zadziala, bo moduł GPSu stał się bardziej restrykcyjny, i jeśl i nagle gdzieś zabraknie przecinka, to dawniej LR to puszczał, a teraz głupieje. Jak nic z powyższych sposobów nie da efektu, weź taką felerną ścieżkę, znajdź kogoś ze starszą wersja LRa i zobacz, czy w starszej działa.

    Innych pomysłów nie mam.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7

    Domyślnie

    Co tak w zasadzie daje to geotargetowanie? Po co to?
    Amator, pasjonat marko i przyrody, bloger. Ostatnie opinie na moim blogu. Recenzja lokat BGŻ Optima moja opinia
    BGŻOptima i inne banki.

  8. #8

    Domyślnie

    Jako jeszcze jedno, sakramencko przydatne pole w metadanych obrazka. Coś jak taki EXIF, tylko rozszerzony o dane gdzie konkretne zdjęcie zostało zrobione.

    W połączeniu ze specjalną usługą odwrotnego geotagowania czy jak to się tam nazywa, gdzie niewiele mówiące cyferki koordynaty są tłumaczone na ludzkie nazwy geograficzne - nagle masz zbiór zdjęć, który możesz sobie według danych geograficznych przefiltrować: np. wszystkie zdjęcia z Lizbony, albo tylko te w promieniu 200 metrów od Wawelu, albo z Paryża ale konkretnie z ulicy z panienkami, albo ze Stanów, ale nie wszystkich, tylko z Arizony, i to w dodatku tylko znad Grand Canionu. To tylko promil możliwości (nie mówiąc nawet słowem o wszystkich sieciowych możliwościach).

    Jak nie czujesz takich potrzeb, to nie wchodź w to. Jak poczujesz, że po coś Ci to się jednak przyda, to wpadłeś, bo jak raz zaczniesz stosować sam uznasz, ze to się strasznie przydaje i lepiej mieć niż nie mieć.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9

    Domyślnie

    Niektórzy po prostu chcą wiedzieć gdzie było robione zdjęcie, a niekiedy nawet w jakim kierunku był skierowany obiektyw, a inni mnie czują takich potrzeb i mają mniej problemów.
    PS Spóźniłem się można wykasować.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Niektórzy po prostu chcą wiedzieć gdzie było robione zdjęcie, a niekiedy nawet w jakim kierunku był skierowany obiektyw,
    Bardzo fajnie wygląda na mapie fizycznej oznakowanie z podaniem kierunku i kąta widzenia obiektywu.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Geotagowanie - program dla Windowsa
    By PiKa in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 03-11-2015, 23:44
  2. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 01-06-2015, 06:10
  3. Maroko. Sprawy techniczne: zapis wycieczki z GPS, geotagowanie itd.
    By adamouse in forum Plenery i warsztaty rok 2013 (Maroko, Zakopane)
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22-01-2014, 18:15
  4. Geotagowanie zdjęć - sprzęt.
    By dem in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 19-08-2012, 22:49
  5. Geotagowanie i Unleashed
    By rotifer in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-03-2010, 11:32

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •