Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28
  1. #1

    Domyślnie Nikon D3300 - sposób na makro

    Witam. Posiadam w nikonie obiektyw który kupiłem razem z aparatem czyli nikorr 18-55mm 1:3.5-5.6 GII.

    Chcę wykonywac zdjęcia elektroniki, małych elementów. Zależy mi aby były to szczegółowe fotografie, ostre jak "żyleta". Mam statyw, dobre oświetlenie, plansze. Potrzebuję tylko zmodyfikować lub wymienić optykę.

    Z tego co wyczytałem w różnych poradnikach jest kilka tanich sposobów, najbardziej spodobały mi się te z soczewkami oraz pierścienie pośrednie które przekazują sygnał z body do obiektywu. Odwracanie obiektywu nie wchodzi w grę, bo za dużo będę miał dodatkowej zabawy. Rozważam też trzecią opcję, najbardziej kosztowną czyli zakup nowego obiektywu.

    Obiekty które będę chciał fotografować mają rozmiar 1cm do 10 cm. Fotografie muszą być szczegółowe.

    Sprzedawca w sklepie poradził mi zakup tego obiektywu: http://www.abfoto.pl/obiektywy-nikon..._187_1162.html

    Możecie mi pomóc w doborze odpowiedniego rozwiązania? Nie poszukję super profesjonalnego roziwązania, ale zależy mi na tym aby te fotografie w miarę ładnie wyglądały, oraz oczywiście cena była dość przyzwoita (robaczków, listków i kamyczków fotografować nie będę. Proszę o pomoc i propozycje.
    Ostatnio edytowane przez emilus143 ; 19-02-2017 o 15:10

  2. #2

    Domyślnie

    Na początek to może zacząć z czymś takim jak Raynox 250. Nie traci się światła jak przy pierścieniach, dużo tańsze niż obiektyw makro, a z 18-55 uzyska się skalę bliską 1:1
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    W porządku, spróbuję na tej soczewce. Zobaczymy co wyjdzie.

  4. #4

    Domyślnie

    GII czy vrII? Z 3300 były sprzedawane te drugie, a to wbrew pozorom całkiem niezłe możliwości oferuje w tym zakresie.
    Przykładowo 55mm, f11, też 24mp matryca dx, cały kadr i wycinek (~3MPx), a to jedno z wielu strzelanych z ręki w celu sprawdzeniu działania. Kupowałem dla znajomej i nie mam już pod ręką żeby sprawdzić na czymś z obwodami drukowanymi, ale może na początek warto pobawić się tym co masz, poćwiczyć ustawienie przedmiotów i ich oświetlenie. Na statywie, w kontrolowanych warunkach i po wyłączeniu vr powinno być jeszcze sporo lepiej. A w międzyczasie odłożysz tysiaka na porządne szkło.

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Najtańsza opcja z użytecznym makro to Nikkor 28-105 D bo ma 1:2, z twoim body nie będzie af ale to akurat nie problem w tym co chcesz fotografować.

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem dobra opcja to pierścienie makro, nie wiem jak będą działać z kitem, bo zazwyczaj z 50/1.8 ich używam, ale tutaj na bazarku dałem około 120zł i zdjęcia wychodzą co najmniej ok. Mają styki i śrubokręt, AF działa przy krótkim pierścieniu, ale z większą skalą tylko mf, trochę plastikowe są
    F90x, F601, D3; N24/2.8D N35/2D, SY35/1.4, SY135/2

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez User1 Zobacz posta
    Moim zdaniem dobra opcja to pierścienie makro, nie wiem jak będą działać z kitem, bo zazwyczaj z 50/1.8 ich używam, ale tutaj na bazarku dałem około 120zł i zdjęcia wychodzą co najmniej ok. Mają styki i śrubokręt, AF działa przy krótkim pierścieniu, ale z większą skalą tylko mf, trochę plastikowe są
    Z pierwszym vr kiedyś się bawiłem, całkiem ok, chociaż z perspektywy czasu zamiast tych skomplikowanych ze stykami i śrubokrętem, polecałbym najzwyklejsze, najprostsze (po padnięciu mechanizmu odbezpieczania musiałem jednego rozbebeszyć, żeby z Tokiny ściągnąć, kiciak z delikatnym bagnetem raczej by tego nie wytrzymał).

  8. #8

    Domyślnie

    To ja już nie wiem co w takim razie robić. Nie chcę wydawać kupy kasy na akcesoria bo już będzie opłacać mi się to dać jakiemuś fotografowi. Wykonałem kilka zdjęć w RAW. Może zerkniecie na pliki które wrzuciłem na serwer. Pierwszy plik to model obiektywu, natępnie są zdjęcia jednego emitera, zdjęcia są robione w świetle dziennym na statywie, pod manualną opcją w aparacie. Następne zdjęcia są w sztucznym świetle, również na statywie oraz manualnymi parametrami. Obiektyw cały czas pracuje na opcji VR - nie wiem czy dobrze. Link do plików: http://leaderled.pl/forum/foto/

    Dzięki

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli robisz to prostopadle do kartki to ustaw 55mm, odległość zrób tak ~30cm, przysłonę testuj od f/5.6 do max f/8 i oczywiście statyw, próbuj wyostrzać ręcznie bo nie trafiasz z tego co widzę, do tego światło jest ci potrzebne jeszcze uczciwe.
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 20-02-2017 o 15:05

  10. #10

    Domyślnie

    Stabilizację robiąc ze statywu wyłącz, zdjęcia są jak widać poruszone przez nią zapewne (albo również kiepski statyw, sposób wyzwalania), masz to nawet w instrukcji! Jeśli chcesz koniecznie coś kupować, to wężyk (circa 15zł kosztowały jeśli dobrze pamiętam). Przed wydaniem dużych pieniędzy poćwicz na tym co masz.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D3300 czy 5300
    By hazard2 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 123
    Ostatni post / autor: 13-06-2017, 15:50
  2. Nikon D3300 nagrywanie
    By kuba2_7 in forum Video - sprzęt i edycja
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-01-2017, 18:10
  3. Obiketyw do D3300, Makro + szeroki
    By Dragonowy in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-12-2016, 15:19
  4. Nikon D3300
    By zKamilz in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 05-09-2016, 20:20
  5. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13-06-2016, 21:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •