Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Czasy migawki w studio

    Nie znalazłem nic na ten temat więc postanowiłem otworzyć ... może i komuś się to jeszcze przyda.

    Uczę się fotografii w domowym studio.
    Mam na ten moment lampę JINBEI MSN III 400Ws oraz do tego reporterską SB-900.

    Lampka JINBEI ma możliwość zejścia z energią błysku do 1/256.
    Wiem już, że to działa tak, że jest krótszy błysk przy niższej energii co pomaga "mrozić" ruch na zdjęciu bez konieczności wchodzenia w krótkie czasy.

    I teraz o co mi chodzi?

    Rozumiem działanie błysku (to co wyżej opisałem już) dlatego też nie widzę za bardzo różnicy na zdjęciu jak ustawiam czasy (przysłona bez zmian) 1/60 czy 1/250 ... ZERO różnicy w naświetleniu.
    I ja to generalnie rozumiem już.

    Oczywiście studio wyciemnione a światło tylko z JINBEI pod ten test, o którym piszę.

    Ale w innym wątku przy okazji konsultacji zdjęć z tego mojego studio, zwrócono mi uwagę abym zwiększył czasy migawki (nie pstrykać na 1/200 - 1/250) do np. 1/125 czy 1/100.

    Moje pytanie jest ... co mi to daje?
    Poza tym, że oczywiście jeśli używam np. akcesoriów w stylu "lampka naftowa" to sprawa jest oczywista (uwzględniam światło zastane zwiększając czas otwarcia migawki) ... ale jeśli nie mam żadnego światła zastanego ... to jaką mi to robi różnicę czy robię 1/100 czy 1/250?

    Czego nie uwzględniłem? Bo mam wrażenie, że czegoś nie wiem jeszcze i postanowiłem zapytać bo myślę i nic nie wymyśliłem sam

    Z góry dziękuję za udział w dyskusji.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Widzę, że wstawiłem to w złym dziale .... i w ogóle zły dział przeszukiwałem.
    Przepraszam i czy mogę prosić o przeniesienie tego tematu do działu "Foto - technika"?
    D850 | V58 1.4SL IIs | T35 1.8 Di VC USD | Tokina Opera 50 1.4 | Z85 1.4 Planar ZF.2 | T100mm 2.8 MACRO | SY 8mm Fish Eye
    T11-16 2.8 | N18-200 3.5-5.6 ED VR II | T70-200 2.8 G2 | N70-300 4.5-5.6G VR IF-ED
    | SB900 | Ewa Marine U-AXP | 2x Jinbei MSN III 400 + mini STUDIO

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Musisz rozróżnić czas błysku i czas synchronizacji błysku z migawką/aparatem, zapewne zauważyłeś że jak dasz czas np 1/320s to złapiesz w kadrze lamelek migawki najczęściej u dołu, sprzedawca zapewne asekuracyjnie poradził żeby wydłużyć czas, chyba o to ci chodzi bo jeśli pracujesz przy błysku w wyciemnionym pomieszczeniu to nie ma wpływu na ekspozycje ustawiony czas, ma wpływ jeśli błysk jest słaby i wykorzystujesz światło zastane lub ciągłe, wtedy czas ma istotny wpływ na wykorzystanie obu oświetleń.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak jak kolega napisał powyżej, czasy które ci zasugerowali są bezpiecznymi dla każdego systemu. Możesz też zrobić test do jakiej wartości możesz skrócić czas i uznać ją za swój maksymalny. Jest też techniki która pozwala pracować na każdym czasie, nawet 1/2000 ale to taka już ciekawostka.

  4. #4

    Domyślnie

    Rozumiem działanie błysku (to co wyżej opisałem już) dlatego też nie widzę za bardzo różnicy na zdjęciu jak ustawiam czasy (przysłona bez zmian) 1/60 czy 1/250 ... ZERO różnicy w naświetleniu.
    (...)
    Oczywiście studio wyciemnione a światło tylko z JINBEI pod ten test, o którym piszę.

    I dlatego nie widać różnicy.


    Ale w innym wątku przy okazji konsultacji zdjęć z tego mojego studio, zwrócono mi uwagę abym zwiększył czasy migawki (nie pstrykać na 1/200 - 1/250) do np. 1/125 czy 1/100.
    Moje pytanie jest ... co mi to daje?

    Niektóre wyzwalacze radiowe są "wolne", mogą wprowadzać swoje opóźnienia pomiędzy momentem otrzymania sygnału "błyśnij" z aparatu, a faktycznym błyśnięciem lampy podłączonej do odbiornika. Jeśli Twój tego nie robi, nie ma problemu z zejściem do czasu synchronizacji dla Twojego body. Możesz to sprawdzić, np. błyskając na tło lub ścianę o jednolitym kolorze (można też "rozostrzyć", żeby nie łapać szczegółów powierzchni) z różną mocą, i potem sprawdzając na zdjęciach (np. w PSie), czy ekspozycja ("jasność") fragmentów zdjęcia na górze i na dole kadru jest taka sama.

    jeśli nie mam żadnego światła zastanego ... to jaką mi to robi różnicę czy robię 1/100 czy 1/250?
    Nie chodzi o "zastane dzienne", tylko o każde ciągłe świecące w momencie robienia zdjęcia, także światło pilota z lampy studyjnej. Wspominałeś o "łapaniu ruchu" - jeśli schodzisz do min. mocy lampy, aby błysk był krótki, może Ci zabraknąć mocy do poprawnego naświetlenia zdjęcia np. przy przysłonie 8 i czułości ISO100. Jeśli podniesiesz ISO, może się pojawić na zdjęciach wpływ ciągle świecącego pilota z lampy studyjnej, a to ogranicza krótki czas.
    W razie wątpliwości, zrób "zdjęcie próbne" z ustawieniami (ISO, przysłona, czas) jak do błysku, ale z wyłączonym nadajnikiem, od razu zobaczysz, czy coś niepożądanego nie widać w kadrze.

  5. #5

    Domyślnie

    No czyli jest tak jak rozumiem ... poza kwestiami synchronizacji z krótkimi czasami i dopuszczaniem słabych źródeł światła do matrycy to nie ma nic więcej znaczenia czy ustawię 1/125 czy 1/200 i mogę sobie w takim przypadku generalnie na 1/200 jechać wszystkie takie fotki gdzie mam tylko światło z błysku lampy studyjnej.

    Wiem, że jak wchodzę na niższe niż 1/250 to od razu się załącza synchronizacja z krótkimi czasami migawki a jak ją wyłączę to są paseczki na fotkach. Przerobiłem to
    Lampa obsługuje te synchronizacje i próbowałem do 1/4000 to śmiga bez pasków ... 1/8000 pewnie również, ale już nie sprawdziłem bo i tak tego nie potrzebuję na razie do niczego.
    D850 | V58 1.4SL IIs | T35 1.8 Di VC USD | Tokina Opera 50 1.4 | Z85 1.4 Planar ZF.2 | T100mm 2.8 MACRO | SY 8mm Fish Eye
    T11-16 2.8 | N18-200 3.5-5.6 ED VR II | T70-200 2.8 G2 | N70-300 4.5-5.6G VR IF-ED
    | SB900 | Ewa Marine U-AXP | 2x Jinbei MSN III 400 + mini STUDIO

Podobne wątki

  1. Metz 44 AF-1 i krótkie czasy migawki
    By Fotofil in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-09-2011, 16:41
  2. Czasy migawki przy współpracy z lampą.
    By maroo in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 17-03-2011, 21:09
  3. Krótkie czasy w studio (bez lampy błyskowej)
    By matyjasz in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 26-10-2009, 15:30
  4. flesz wbudowany a krotki czasy migawki
    By himself in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-06-2008, 14:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •