Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 36
  1. #1

    Domyślnie Nikkor 50 mm f/1.8G oraz Nikkor 20 mm f 1/8G ED na Nikonie d3300

    Witam serdecznie chciałem zapytać na forum o ostrość zdjęć wykonanych nikkorem 20 w stosunku do 50. Pytam z uwagi na fakt, że posiadam zestaw nikona d3300 i nikkora 50 - niestety aby w kadrze zmieścił mi się obiekt 150 cm na 150 cm muszę oddalić się na około 5-6 metrów co przekłada się na brak wyrazistości szczegółów przy powiększeniu. Czy zastosowanie nikkora 20 pozwoli na wyeliminowanie problemu z uwagi na możliwość bliższego podejścia do obiektu? Czy jednak zmiana obiektywu niewiele zmieni?

  2. #2

    Domyślnie

    Podaj proszę parametry tego zdjęcia z brakiem szczegółów: ISO, czas, przysłona itp, albo wstaw przykład. Zmiana ogniskowej nie zwiększy szczegółowości, natomiast wpłynie na perspektywę i zdjęcie będzie wyglądać zupełnie inaczej.

  3. #3

    Domyślnie

    DSC_8320.NEF DSC_8320.NEF ISO - 200 f- 2,5 czas 125 zdjęcie z lampą.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Rozumiem jednak wydaje mi się, że będąc bliżej obiektu szczegóły na matrycy powinny się lepiej odwzorować a poza tym lampa będąca bliżej lepiej doświetli obiekty w związku z czym, czy opłaca mi się zakup nikkora 20?

  4. #4

    Domyślnie

    Tak jak napisał PM.M
    Na szczegóły składa się wiele spraw m.in.
    1. matryca
    2. ISO
    3. Jakość szkła
    4. Poprawne oświetlenie
    5. i wiele innych składowych.
    A żartując sobie napiszę kolejny pkt.
    6. Statyw
    Przesłona zależy raczej od wymaganej głębi ostrości/obiektu i efekt końcowy.

    Wg mnie przy użyciu szkła 20mm na DX owszem zbliżysz się do obiektu, to oczywiste. Szerszy kąt zrobi swoje. Jednak należy zwrócić uwagę na zbyt bliską odległość przy której zaczynają powstawać zniekształcenia geometryczne.
    No ale zależy co się chce uzyskać na ujęciu.
    Z dłuższą ogniskową problemu w zasadzie nie będzie, jednak trzeba oddalić się, ale zależy co ma być i do czego ma być.
    Jeżeli pomieszczenie z obiektem nie pozwala oddalić się /ściana/ to szerszy kąt sam się prosi. Jeżeli jest możliwość oddalenia to nie widzę problemu.
    Pozdrawiam

    Edycja:
    Widzę nowy wpis i pliki

  5. #5

    Domyślnie

    Właśnie trafiłeś w sedno. Zdjęcia w pomieszczeniach wymuszają bliskość w stosunku do obiektu. Czy może inny obiektyw z większą ogniskową od 20? Do dyspozycji mam jakieś 3 - 4 metry. Czy jest sens wydawać pieniądze na 35? I czy ona wystarczy?

  6. #6

    Domyślnie

    Właśnie obejrzałem.
    Może się mylę, ale:
    1. ISO zmień 200 na 100 będzie więcej szczegółów
    2. Balans bieli ! zmień bo on robi Ci szaro buro i niewyraźnie. Po zmianie BW ujęcie będzie bardziej czyste.

    Zakup 20mm umożliwi objęcie większego obszaru, jednak podstawa to poprawnie naświetl ujęcie, bo zmiana szkła nic nie pomoże.
    Popróbuj sobie.
    W ustawieniach Picture Control ustaw np SD i ostrość na 9 - teraz masz 3.
    Zrób ponownie ujęcie i sprawdź różnicę.
    Ostatnio edytowane przez dizeld70s ; 09-01-2018 o 00:30

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź. Co do balansu bieli na aparacie mam ustawione AUTO - zmienić na PRE czy mówimy o poprawie manualnej w Picture Contro czy innym programie?

  8. #8

    Domyślnie

    mam również Twojego poprzednika czyli D3100. Mam szkło N50 1,4G.
    Jak ustawię np z lampą to (F2,5) to ujęcie jest ostre, dobre. "Bardziej żyje"
    Popróbuj z ustawieniami - to sprawa pierwsza.
    Druga to szkło. Do zastosowania w ujmowaniu rodzinki 50 jest trochę za wąska. Można fajny portrecik zrealizować, ale bliżej podejdziesz z jakimś szerszym kątem. Nie zapomnij przeliczyć DX to 1,5 razy.
    Może pomogła by tutaj stałka ale może przyda się bardziej elastycznie podejść S18-50 2,8 bardzo fajne szkiełko.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Picture Control w aparacie. jak najedziesz na SD to jeszcze raz strzałka w prawo i tam masz wyostrzanie. Zmień na 8 lub 9.
    A balans bieli popróbuj sobie zmienić to Auto w aparacie. tam masz edytor/tablicę korów i zjedź jedną działeczkę w lewo na niebieski.
    Różnica powinna być, ale musisz spróbować. Ściany i meble masz takie, że odbite światełko lekko zmieniło kolor. Zmienisz i będzie ok.
    Ostatnio edytowane przez dizeld70s ; 09-01-2018 o 00:45

  9. #9

    Domyślnie

    dzięki jak nie wiem jutro spróbuję i zobaczę

  10. #10

    Domyślnie

    Na zdrowie

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Jeszcze jedna drobna sprawa.
    - Po zmianie ostrości w korpusie spróbuj zrobić ujęcia zakładając filtr żółty/pomarańczowy na lampę, którą ustaw do góry na sufit. Nie zmieniaj balansu bieli-zostaw jak jest oryginalne Auto.
    Zobacz czy efekt jest pozytywny.
    - Po zmianie balansu bieli w korpusie spróbuj zrobić ujęcia lampę, którą ustaw do góry na sufit.
    Zobacz czy efekt jest pozytywny.
    - Ustaw ręcznie balans na szarą lub białą kartkę i zobacz efekt.

    Twój obiektyw jest dobry - spróbuj z niego wyciągnąć więcej.
    Poprawny balans bieli "oczyści" ujęcie i będzie bardziej wyraźne, przejrzyste i nawet jakby ostrzejsze

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D3300 - Nikkor 18-55 vs Tamron 17-50
    By winter_man in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 30-04-2016, 13:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •