Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 49
  1. #1

    Cool [recenzja] TAMRON 100-400 VC USD + porównanie

    Witam,

    już od miesiąca próbuję napisać coś o nowym tytułowym obiektywie Tamrona, ale jakoś nie mogłem trafić w odpowiednią pogodę, żeby zrobić jakieś zdjęcia ilustracyjne. Ciągle szaro, ponuro no ale co to za recenzja bez zdjęć Wczoraj trafiłem na piękne okno pogodowe i nie dość, ze zrobiłem obie odpowiednią ilość materiału, to miałem nawet czas na zrobienie krótkiego porównania z analogicznym obiektywem Sigmy (100-400C) który z resztą w ubiegłym roku testowałem. No to zaczynamy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tamron100400a.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	348,6 KB
ID:	3134


    Tamron tym razem troszkę się spóźnił, konkurencja go ubiegła. No ale nie ma tego złego - światło dzienne ujrzał obiektyw 100-400 Di VC USD.
    Minusem jest to, że opisując Tamrona będę musiał za każdym razem odnosić się do Sigmy, no ale cóż, jak ma być obiektywnie to musi to tak wyglądać.
    W odróżnieniu od bliźniaczej niemal Sigmy Tamron ma ciut lepsze światło na początku zakresu: f/4.5-6.3. Różnica w zasadzie pomijalna, aczkolwiek już parametry są na papierze nieco inne. Zacznę może nieco nietypowo od podsumowań- te obiektywy mają zdecydowanie dużo więcej podobieństw niż różnic. No ale diabeł tkwi w szczegółach więc poszczególne aspekty mogą zaważyć o wyborze jednego czy drugiego.

    Tamron jest wykonany bardzo solidnie. Jest od Sigmy nieco większy, zachowując jednak w miarę kompaktowe, jak na te parametry rozmiary, jest jednak ciut (kilkadziesiąt gram) lżejszy. Tamron ma możliwość zamocowania uchwytu statywowego (dostępnego oddzielnie jako wyposażenie opcjonalne), cała część od strony bagnetu jest w związku z tymmetalowa, co sprawia nieco lepsze wrażenie niż w obiektywie Sigmy. Porównywalne wykonanie obydwu obiektywów i gładka osłona przeciwsłoneczna to kolejne podobieństwa. Tamron ma nieco mniej przełączników z boku (tryby AF i VC). W Sigmie są jeszcze tryby użytkownika (o ile ktoś z nich korzysta). Obydwa szkła są uszczelnione.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tamron100400vs.jpg
Wyświetleń:	578
Rozmiar:	197,8 KB
ID:	3135

    W recenzji Sigmy pisałem o jej szybki AF. Podczas późniejszego użytkowania zauważyłem jednak jedną wadę - w miarę zwiększania ogniskowej (od 300 do 400mm) i w sytuacjach, gdzie obiektyw musi przeostrzyć, Sigma dość wyraźnie zwalnia. Nawet ustawiając AF w tryb prędkości (poprzez USB Dock) nie ulega to znacznej poprawie. W Tamronie (już na ustawieniach standardowych) wygląda to naprawdę dużo lepiej. Dokładnie to możemy zaobserwować na poniższym filmiku.

    https://www.youtube.com/watch?v=gpHRX5OGBl4

    Jak już wspomniałem, jeśli obiektyw trafia dobrze za pierwszym razem, to nie ma to w zasadzie znaczenia, gorzej, jak próbujemy np. wyostrzyć ptaka między gałązkami i obiektyw "przeleci" zakres, wtedy szybciej ostrość ustawi Tamron. Głośność napędów ultradźwiękowych jest na podobnym poziomie. Celność AF przy tego typu zdjęciach w dużej mierze zależy od ustawień aparatu i naszych umiejętności. Podczas całego wczorajszego dnia wykonałem naprawdę sporo zdjęć i zarówno Tamron jak i Sigma były dość celne, no ale pogoda też sprzyjała - słońce, choć nisko zawieszone, to świeciło cały dzień.

    Wspominałem o dość przeciętnej, jak na obecne standardy wydajności stabilizacji w Sigmie. Tamron przyzwyczaił nas, zwłaszcza w najnowszych obiektywach do bardzo dobrej redukcji drgań, sięgających nawet wartości do 5EV. Nie inaczej jest i tym razem. Stabilizacja w 100-400 VC jest na tyle dobra, że udawało mi się robić nieporuszone zdjęcia już na 1/20 sekundy. Poniżej zdjęcie na 1/30 no ale tutaj obiekty nie były nieruchome i nie dało się już niżej zejść.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vc.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	1,07 MB
ID:	3145

    Plastyka, czy jak kto woli rozmycie tła w obydwu obiektywach jest bardzo podobna. O ile jak sobie przypominam porównanie obiektywów 150-600 - tam różnice były dość widoczne (więcej "nerwowości" w Tamronie, gładsze rozmycie w Sigmie) tutaj takich różnic dostrzec już nie można. Trudno więc w takim przypadku któryś z obiektywów wyróżnić, aczkolwiek uważam, że plastyka obydwu jest całkiem przyjemna.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vsbokeh1.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	675,7 KB
ID:	3136

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vsbokeh2.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	575,6 KB
ID:	3137

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vsbokeh3.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	920,3 KB
ID:	3138

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vsbokeh4.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	522,7 KB
ID:	3139




    Z ostrością sprawa ma się już nieco inaczej. I bynajmniej nie chodzi o to , że jeden obiektyw jest ostrzejszy od drugiego, tylko o fakt, że w konkretnych warunkach raz może nam wyjść ostrzejsze zdjęcie z Tamrona, a innym razem z Sigmy. Wynika to być może z faktu, ze włączona stabilizacja obrazu przy krótszych czasach naświetlania raz może pomóc, a innym razie zaszkodzić zdjęciu. Doskonale to widać na poniższych przykładach. W przekroju całego porównania odniosłem wrażenie, że ciut ostrzejszych zdjęć z Sigmy jest nieco więcej, jednak nawiązując do tego, co napisałem powyżej, mógł być to czysty przypadek.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vs2.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	643,9 KB
ID:	3140

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vs3.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	496,9 KB
ID:	3141

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vs4.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	661,7 KB
ID:	3142

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vs5.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	777,5 KB
ID:	3143

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vs6.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	789,5 KB
ID:	3144


    Wniosek można postawić taki, że obydwa obiektywy potrafią być naprawdę przyzwoicie ostre już od maksymalnego otworu przysłony na 400mm. Porównywalne są zarówno centrum jak i brzegi kadru.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	brzeg.jpg
Wyświetleń:	575
Rozmiar:	541,7 KB
ID:	3146


    Winietowanie również jest na poziomie podobnym . Bez zbędnego komentarza wystarczy popatrzeć na poniższe zestawienie zdjęć:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	winieta.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	180,2 KB
ID:	3147

    Zasadniczą różnicą jest chyba cena obydwu obiektywów. Sigma, w zasadzie od początku wejścia na rynek kosztowała i kosztuje nadal 3790 zł, Tamron zaś został wyceniony na 3390 zł i można się spodziewać, że właśnie różnica w cenie będzie odgrywała dość kluczową rolę przy wyborze jednego czy drugiego obiektywu. Obiektywy są można powiedzieć bliźniaczą konkurencją, mają zbliżone parametry, podobną wagę i gabaryty, taką samą średnicę gwintu (67mm), współpracują z przystawkami USB (kalibracja, personalizacja). Na plus Tamrona zaliczyć można opcjonalny uchwyt statywowy (choć po dokupieniu uchwytu cenowo zrównamy się z Sigmą, która jednak tego uchwytu nie posiada nawet w opcji), odrobinę wydajniejszą stabilizację i troszkę szybszy AF na dłuższych ogniskowych. Sigma za to jest jednak ciut mniejsza, ma większe możliwości personalizacji (tryby użytkownika C1,C2) i podczas całego testu miałem z niej nieco większy odsetek bardzo ostrych zdjęć.

    Wracając jednak to samego Tamrona - krótkie podsumowanie:

    ++ kompaktowe wymiary i niewielka waga
    ++ bardzo dobre właściwości optyczne
    + bardzo dobra ostrość w całym kadrze już od pełnego otworu przysłony
    + dobra praca pod światło
    + niski poziom aberracji
    + bardzo szybki AF - nieco lepszy niż u konkurencji
    + solidna obudowa
    + duże możliwości konfiguracyjne
    + świetnie skalkulowana cena
    + możliwość dokupienia mocowania statywowego
    + bardzo wydajna stabilizacja obrazu
    + 5 lat gwarancji w dystrybucji PL
    + uszczelnienia


    - podatna na zarysowania osłona przeciwsłoneczna
    - brak futerału

    W kolejnym poście będą zdjęcia w dużym i małym formacie.
    Załączone miniatury Załączone miniatury test01.jpg  

    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2
    Ostatnio edytowane przez Cichy ; 07-01-2018 o 14:57
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki Cichy za porównanie nie musze w panice sprzedawać sigmy .
    A7mk2 Zeiss 24-70/4 Sony G 70-200/4 v35/1.4,v50/1.1 FM2 Z50/1.4

  4. #4

    Domyślnie

    Widzę, że zdjęcia po "dobrej zmianie" na forum dostały takiej kompresji, że usiąść i płakać :/

    PS. trzeba kliknąć na każde zdjęcie 2 razy, żeby pojawił się oryginał w pustym oknie przeglądarki i wtedy jest OK.
    Ostatnio edytowane przez Cichy ; 07-01-2018 o 16:13
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hostman22 Zobacz posta
    Dzięki Cichy za porównanie nie musze w panice sprzedawać sigmy .
    OK, jak kupię tamrona to będziemy się wymieniać

    Dobra robota, Kuba !!!

  6. #6

    Domyślnie

    Jak zwykle Kuba świetna robota. Powiem szczerze, że zastanawiam się dość gęsto nad Tamronem. Rzeczywiście troszkę bardziej "nerwowy" bokeh, ale powtarza się opinia o ciut szybszym af-ie i lepszej stabilizacji. Pytanie tylko do Ciebie....ile takich Tamronów masz pod ręką ? Pytam bo czytałem, że selekcjonujesz do wysyłki najostrzejsze. Z ilu szkieł pod ręką wybierasz te najlepsze ? Ma to sens dopłacić u Ciebie te 85 zł i nie jeździć po 15 sklepach gdzie zazwyczaj mają jedno szkło na stanie i 3 miesiące szukać najostrzejszego egzemplarza. Oczywiście pod warunkiem że masz ich kilka. Pytanie drugie jeśli wybierasz to najstrzejsze, a pozostałe szkła są ewidentnie mniej ostre co z nimi robisz ? Ktos w końcu je kupi czy odsyłasz je do tamrona ?
    pozdrawiam.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czomolungma Zobacz posta
    Jak zwykle Kuba świetna robota. Powiem szczerze, że zastanawiam się dość gęsto nad Tamronem. Rzeczywiście troszkę bardziej "nerwowy" bokeh, ale powtarza się opinia o ciut szybszym af-ie i lepszej stabilizacji. Pytanie tylko do Ciebie....ile takich Tamronów masz pod ręką ? Pytam bo czytałem, że selekcjonujesz do wysyłki najostrzejsze. Z ilu szkieł pod ręką wybierasz te najlepsze ? Ma to sens dopłacić u Ciebie te 85 zł i nie jeździć po 15 sklepach gdzie zazwyczaj mają jedno szkło na stanie i 3 miesiące szukać najostrzejszego egzemplarza. Oczywiście pod warunkiem że masz ich kilka. Pytanie drugie jeśli wybierasz to najstrzejsze, a pozostałe szkła są ewidentnie mniej ostre co z nimi robisz ? Ktos w końcu je kupi czy odsyłasz je do tamrona ?
    pozdrawiam.
    Nigdy nie robię tak, że biorę kilka sztuk i wybieram najlepszy, to nie na tym polega.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  8. #8

    Domyślnie

    Szacun!

    Dzięki za reckę, wielu osobom się przyda.

    Tamron ostatnio wypuścił dwie 400-ki. Ciekaw jestem jak wypada to to na tle 18-400? Wiem, ze to zupełnie różne szkła, różny tardżet itd., ale.....

    Druga sprawa, jak ten Tammy ma się do 600-ek (oczywiście wszystkie na 400 mm)?. Bo cenowo Tammy 100-400 nie jest tak znowu dużo tańszy od obu 600 (od C i T).

  9. #9

    Domyślnie

    Jeśli ktos nabył ów cudo prosimy o wrzutkę Zbieram na to szkiełko i z chęcią pooglądam różności z tego szkła.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez CC_PL Zobacz posta
    Szacun!

    Dzięki za reckę, wielu osobom się przyda.

    Tamron ostatnio wypuścił dwie 400-ki. Ciekaw jestem jak wypada to to na tle 18-400? Wiem, ze to zupełnie różne szkła, różny tardżet itd., ale.....

    Druga sprawa, jak ten Tammy ma się do 600-ek (oczywiście wszystkie na 400 mm)?. Bo cenowo Tammy 100-400 nie jest tak znowu dużo tańszy od obu 600 (od C i T).
    Jeżeli dla Ciebie różnica 2400 zł pomiędzy T100-400 (3199,00) a T150-600 (5599,00) to niewiele to pogratulowac!! ☺
    D7200 + N 35, N 18-105; D40 + N 18-55; SB-700

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [recenzja] TAMRON 70-200 G2 2.8 VC USD
    By Cichy in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 20-12-2017, 23:33
  2. [recenzja] TAMRON 24-70 G2 2.8 VC USD
    By Cichy in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-11-2017, 15:36
  3. [recenzja] SIGMA 135 Art f/1.8 DG HSM + porównanie
    By Cichy in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18-07-2017, 01:36
  4. [recenzja] TAMRON 28-75 2.8
    By Cichy in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 20-05-2015, 16:34
  5. Recenzja TAMRON 17-50 f2.8
    By WujekX in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 29-08-2006, 22:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •