Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32
  1. #1

    Domyślnie Samyang 14mm czy warto?

    Witam, mam Nikona d5300 pod DX, mam mozliwosc kupna Samyanga 14mm, myslicie ze warto?
    Mieszkam w Islandii i czesto fotografuje nocne niebo, zorza itp ale i krajobrazy sa mega wiec stad moje pytanie.
    Czekam na wasze opinie.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RWIceland Zobacz posta
    Witam, mam Nikona d5300 pod DX, mam mozliwosc kupna Samyanga 14mm, myslicie ze warto?
    Mieszkam w Islandii i czesto fotografuje nocne niebo, zorza itp ale i krajobrazy sa mega wiec stad moje pytanie.
    Czekam na wasze opinie.
    Pod DX to jak chcesz szeroko to lepszy będzie Samyanga 10mm.
    D300s D750 D5500 EPL5 z kitem NEX5 w rezerwie

  3. #3

    Domyślnie

    Pamiętam, że ja sam na początku drogi byłem święcie przekonany, że po pierwszym obiektywie będę kupować wyłącznie te o dłuższych ogniskowych niż miałem - a potem sukcesywnie kupiłem trzy (jeden za drugim) o wyłącznie większych kątach: UWA, bardzo UWA i rybie oko. Bo okazało się, że podoba mi się całkiem co innego niż sądziłem.

    Na Twoim miejscu zacząłbym od tego, żeby pooglądać zdjęcia jakie Ci się podobają i jakie sam chciałbyś robić, ze szczególnym uwzględnieniem ogniskowych i kątów jakimi są robione. Z obiektywami szerokokątnymi jest tak, że jednym się podobają innym nie, w dodatku trzeba nauczyć się nimi posługiwać. Dla mnie na przykład 14 mm ba DXie to zdecydowanie za mało szeroko i teraz wiem, że wolałbym dozbierać i kupić coś szerszego - ale może się okazać, że do zdjęć, które planujesz będzie w sam raz.

    Ale to, czy będzie w sam raz musisz niestety sam stwierdzić, bo nikt na świecie lepiej nie zna Twoich własnych gustów niż Ty sam.

    A jak już stwierdzisz jaka ogniskowa (czy zakres ogniskowych) Ci pasuje, pytaj, co za obiektyw kupić w danym zakresie, żeby się nie nadziać na minę.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    Nabyłem tego Samyanga. Mam Nikona D750. Szeroki to on rzeczywiście jest. Nie do końca jeszcze czuję ustawianie ostrości w tym szkle. Tzn. kręcę manualnie, mam centralny punkt wycelowany w jakiś detal, odległy o 50 cm od obiektywu, a ten mi potwierdza ostrośc na 1,5 m. Za drugim razem robi to samo już w punkt, jak należy. Nie wiem czy nie popełniam jakiegoś błędu.

  5. #5

    Domyślnie

    Może warto przemyśleć irix 15 / 11 mm?
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rafaello666 Zobacz posta
    Nabyłem tego Samyanga. Mam Nikona D750. Szeroki to on rzeczywiście jest. Nie do końca jeszcze czuję ustawianie ostrości w tym szkle. Tzn. kręcę manualnie, mam centralny punkt wycelowany w jakiś detal, odległy o 50 cm od obiektywu, a ten mi potwierdza ostrośc na 1,5 m. Za drugim razem robi to samo już w punkt, jak należy. Nie wiem czy nie popełniam jakiegoś błędu.
    Witam!
    Tu może mieć znaczenie fakt, że przy takiej szerokości ostrość nie jest w punkcie, tylko w zakresie od-do. Zauważysz to kręcąc powoli pierścieniem ostrości. Jeżeli ustawianie ostrości kończysz zaraz po zapaleniu się kropki, to idąc od "góry" dostaniesz inny punkt na skali, niż idąc "od dołu". Ja jak ostrzę, to stosuję 2 sposoby: z bliska - jadę cały zakres, patrzę, gdzie się zapala kropka i gdzie gaśnie, a potem staram się "wycelować" mniej więcej w środek tego zakresu pomiędzy zapaleniem i zgaszeniem. Z kolei z daleka - ustawiam pomiędzy nieskończonością i 3m i jest dobrze.
    W tych obiektywach ( mam teraz trzecią sztukę - chyba najlepszą) trafiało się też przesunięcie skali odległości - tak miałem w poprzednim egzemplarzu , w którym nieskończoność wypadała dla punktu na skali w okolicy 1.5m.
    pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  7. #7

    Domyślnie

    Ja bede za frogi.
    Do DX to 10-12 mm
    Po przeliczniku 1.5x to wcale nie jest jakos szokujaco szeroko.

    Ja uzywam na stale Nikona 12-24/4
    Ale mialem kilka razy (zasada kup-sprzedaj) Nikona 10.5/2.8
    Bardzo fajny obiektyw, jak trafisz tanio to bierz, bedziesz zadowolony.

  8. #8

    Domyślnie

    @ck_dezerter, dzięki za porady. To moje pierwsze manualne szkło, nie licząc krótkiej zabawy Heliosem z Zenita. Zakupiłem głównie na korzystny stosunek jakość-cena, wiedząc jakie są niedogodności. Szykuję się na dłuższy plener za tydzień, to mam nadzieję poświęcić więcej czasu na opanowanie tego szkła.

  9. #9
    Oszczędny w słowach Awatar wwiktor1
    Dołączył
    08 2015
    Miasto
    Starogard Gdański
    Posty
    27

    Domyślnie

    kolega miał to szkiełko i z d700 robił dobrą robotę. ja podpinałem je od czasu do czasu pod d750 i też byłem zadowolony z efektów.
    przesunięcia skali odległości nie zauważyłem, pewnie rozrzut jakościowy
    Nadzieja umiera przedostatnia, dłużej żyje tylko czarny humor

  10. #10

    Domyślnie

    Bawiłem się odrobinę w warunkach domowych. Jak już uda mi się dobrze wyostrzyć, to fotki wychodza niezłe. Inną sprawą jest dystorsja, z którą trudo mi sobie poradzić. Mam Lightrooma 5.7, do którego ten obiektyw nie ma profilu, a jak się bawię ręcznie, to nie jestem przekonany co do efektów.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Samyang 10mm / 2,8 czy Samyang 14mm/2,8
    By krisldz in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-06-2015, 23:50
  2. 14mm? Samyang 14mm czy Nikkor 14-24mm
    By jar888 in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 24-08-2014, 20:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •