Długo mnie nie było na forum i w fotografii - co najmniej 7 lat nie fotografuję, oprócz okazjonalnych fotek z podróży i spotkań. Przed napisaniem tego posta prześledziłem forum aby się rozeznać w obecnej technologii. Ja zatrzymałem się na D90 - takie body obecnie posiadam.
Podczas świąt na wieczorny spacer po warszawskiej starówce wziąłem Nikona jednakże poległ on ze smartfonem Samsung S7 który znacznie lepiej sobie poradził w wieczornych zdjęciach iluminowanego starego miasta. Jak widać rozwój matryc przez ostatnich 8 lat tak poszedł do przodu , że nawet aparaty w samrtfonach potrafią robić dobre fotki, które nie ustępują D90 a nawet je przewyższają jak było w przypadku świątecznego fotografowania starówki. Między innymi z tego powodu zastanawiam się nad jego zmianą na model D7500 a może zamianą systemu na bezlusterkowca np. Olympus OM-D E-M10 .
Tu rozpoczyna się dylemat osoby która nie jest na bieżąco z sprzętem. Nigdy nie fotografowałem bezlusterkowcem , które to coraz więcej osób z tego forum używa.
Za Olympusem przemawia jego kompaktowy rozmiar czyli mniejsza waga przy zachowaniu (wg użytkowników) wszystkich parametrów lustrzanki . Także zaletą jest możliwość śledzenia na ekranie finalnego wyglądu fotki przed jej wykonaniem - dla amatora jest to duża wygoda którą cenię sobie w zaawansowanej małpce Olympus XZ-2, którą ostatnio wolałem fotografować zamiast dużego D90. XZ-2 ma jednak duże ograniczenia dlatego pomysł o bezlusterkowcu lub D7500.
Zakup D7500 da mi możliwość zachowania posiadanych obiektywów , pewnie ciut lepszą jakość fotografii (pomijalną chyba dla amatora) , jednakże nie będzie tak kompaktowy jak Olek.
Pojawia się także aspekt finansowy zakup D7500 to 5tys. zł i bez żadnych dodatkowych inwestycji, może nawet zdecydowałbym się na starszy ale tańszy D7200. Olek M10 z dwoma kitowymi obiektywami to 4 tys. zł plus konieczność dokupienia makro i jasnej stałki więc dodatkowe ok. 4 tys. zł. Za 8 tys. zł mam komplet podobny do obecnego zestawu Nikona ale bez lampy błyskowej i zoom ma gorsze światło, do Nikona mam Sigma 18-50/2.8 a w Olympusie byłby kitowy 14-42/3.5-5.6.
Proszę kolegów o poradę dla dokonania wyboru.