Close

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 52
  1. #21
    Oszczędny w słowach Awatar Boomerang
    Dołączył
    04 2005
    Miasto
    Górny Śląsk
    Posty
    124

    Domyślnie

    Yongnuo model bez TTL wystarczy.
    Dlaczego polecam lampe bez "automatyki"?
    Bo to właśnie ten automat jest Twoim problemem.
    Automat w lampie przydawał się w czasach analogowych i do fotografii "policyjnej" jak ja to nazywam.

    Podstawą dobrej fotografii z lampą jest jej ODBICIE ŚWIATŁA od czegoś czyli rozproszenie. Błyskanie na wprost to pomyłka.
    Lampę ustawiasz na sztorc i odbijasz od sufitu. I tu automatyka zaczyna się gubić.
    Pstrykając w pomieszczeniu lampę najlepiej ustawić z boku, na szafie czy parapecie za firanką i tu automatyka ci w ogóle niepotrzebna.

    Ale ty możesz poprawić nastawienia w ciągu paru sekund, błysnąć jeszcze raz.
    I praktycznie temat może Ci się poruszać po pomieszczeniu a lampa jest ustawiona raz.
    Używam obecnie SB800 i trzech Youngnuo.
    Jeśli Ci się spodoba błyskanie to druga lampa daje niesamowite możliwości.

    Najpierw kup tańszą
    DX

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Boomerang Zobacz posta
    Yongnuo model bez TTL wystarczy.
    TTL przydaje się zawsze, kiedy nie ma jak zrobić próby. A wcale nie działa poprawnie tylko na wprost, z każdym odbiciem działa równie poprawnie. A jeżeli Twoim zadaniem się myli, to trzeba trenować W chińskich lampach czasem są wtopy, ale SB800 Ci się nie pomyli za nic
    No i lepiej TTLa mieć, niż o nim marzyć... A manual jest w każdej lampie

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Boomerang Zobacz posta
    Lampę ustawiasz na sztorc i odbijasz od sufitu. I tu automatyka zaczyna się gubić.
    Jeśli u Ciebie automatyka SB800 zaczyna się gubić, to znaczy że albo lampa Ci się popsuła, albo jest całkiem źle ustawiona. Mnie się nigdy nei gubi (mam SB800 i SB900).



    Cytat Zamieszczone przez Boomerang Zobacz posta
    Ale ty możesz poprawić nastawienia w ciągu paru sekund, błysnąć jeszcze raz.
    I praktycznie temat może Ci się poruszać po pomieszczeniu a lampa jest ustawiona raz.
    Jeśli się fotografuje w pokoju o metrażu budki telefonicznej, to może rzeczywiście to się udaje... Ale jak się wejdzie do czegoś lekko choćby większego, to lampa ustawiona za firanką przepięknie oświetli tylko tamten kąt, zostawiając całą resztę w cieniu. Można się rozpaczliwie ratować ustawiając palnik po skosie na cały sufit i pełną moc przy najszerszym kącie, co prowadzi do większego przegrzania, drastycznego wzrostu zużycia baterii i takiegoż skrócenia żywotności palnika - ale cały czas nie są to działania pragmatyczne (wedle reguł sztuki), tylko działania rozpaczliwie ratujące.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #24
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nawet chińskie triopo dają radę w TTL przy odbijaniu od sufitu czy ściany.
    Brać tylko z TTL żeby mieć i jak trzeba wykorzystać, a to że błyskać można w manualu to wiadomo, ja w 90% doświetlam sobie lampą albo w ręce albo gdzieś stojącą w pomieszczeniu, doświetlenie tła i inne pomysły.
    Całkowicie inne podejście będą mieli ślubniacy itp gdzie trzeba błyskać i mieć 100% pewność.

  5. #25
    Oszczędny w słowach Awatar Boomerang
    Dołączył
    04 2005
    Miasto
    Górny Śląsk
    Posty
    124

    Domyślnie

    Chyba używamy inaczej lamp błyskowych.
    Dla mnie to tylko uzupełnienie zastanego.
    Mój pokój ma 24 metry. Lampa YN560 ustawiona na 1/16 przysłona 5,6 czas nieważny ale 125, brak zastanego.
    Idealnie naświetlone. Od sufitu, przez softbox 60x90. Ustawienie parametrów zajęło mi 10 sekund.

    Oczywiście, że TTL jest lepszy od jego braku.
    Ale ważniejsze od automatyki jest zrozumienie dlaczego kotek ma przepaloną mordkę mimo super TTL
    DX

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Boomerang Zobacz posta
    Yongnuo model bez TTL wystarczy.
    Dlaczego polecam lampe bez "automatyki"?
    Bo to właśnie ten automat jest Twoim problemem.
    Automat w lampie przydawał się w czasach analogowych i do fotografii "policyjnej" jak ja to nazywam.
    Nie ma to jak forum, człowiek zawsze dowiaduje się czegoś nowego.
    Co masz na myśli mówiąc "fotografia policyjna"? I jakie znaczenie dla stosowania automatyki ma rodzaj nośnika?

  7. #27
    Oszczędny w słowach Awatar Boomerang
    Dołączył
    04 2005
    Miasto
    Górny Śląsk
    Posty
    124

    Domyślnie

    Fotografia policyjna
    Walenie lampą z sanek na wprost. Płaskie oświetlenie. Zdjęcia jak z dokumentacji wypadku.
    Nośnik ma znaczenie w sensie, że widzisz wynik swoich zdjęć od razu na ekranie, a nie za trzy dni kiedy odbierasz zdjęcia z labu.

    Zdjęcia TTL bez korekty softboksie nedoświetlone będą zawsze. Każdy modyfikator będzie automatykę ogłupiał.
    Chciało mi sie zrobić test przed chwilą. W TTL prawej strony histogramu brak, manualna korekta i jest OK.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Oczywiście, że TTL to super sprawa, ale za jedną SB-700 masz dwie manualne lampy z super sterownikiem na sankach. I to na radiu a nie CLS.
    DX

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Boomerang Zobacz posta
    Chyba używamy inaczej lamp błyskowych.
    Dla mnie to tylko uzupełnienie zastanego.

    A to zdecydowanie, zdecydowanie... Dla mnie to nie tylko uzupełnienie zastanego, chociaż bywa też i tak. Po prostu używam lamp wtedy, kiedy to konieczne.

    Dlatego radzenie komuś tylko na podstawie jedynego znanego sobie sposobu korzystania z lampy błyskowej (bo przecież jak sam piszesz Ty używasz tylko w jeden sposób tych lamp) uważam za nieodpowiedzialne mącenie w głowie innym - a zwłaszcza powoływanie się na własne błędy i uogólnianie, ze skoro u Ciebie nie wychodzi, to znaczy że taka jest reguła... To że u Ciebie automatyka się gubi jest jak widzisz wyjątkiem, bo inni mają raczej takie zdanie, że u niuch działa dobrze, więc to raczej Ty masz problem, a nie inni

    Lamp błyskowych używa się nie tylko w taki sposób jak Ty ich używasz, więc jeśli Tobie lampy się gubią nawet przy tym jedynym sposobie jaki znasz, nie uogólniaj, że innym się będą gubić, zwłaszcza, jeśli ich będą używać na więcej sposobów niż Ty.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #29

    Domyślnie

    Boomerang - Takie trochę dziwne te Twoje opowieści. Raz polecasz lampę bez automatyki, bo "Bo to właśnie ten automat jest Twoim problemem", za chwilę piszesz, że "TTL to super sprawa", albo że "Dla mnie to tylko uzupełnienie zastanego" i obok "przysłona 5,6 czas nieważny ale 125, brak zastanego".
    To jak z tym zastanym? No i czas to może jest nieważny, ale jak się foci czarnego kota w piwnicy z węglem. Nic mi się tu nie klei.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Boomerang Zobacz posta
    Zdjęcia TTL bez korekty softboksie nedoświetlone będą zawsze. Każdy modyfikator będzie automatykę ogłupiał.
    Ale przecież to tak odkrywcze, jak to że dzisiaj Sylwester TTL nie ma prawidłowo naświetlać z midyfikatorem, a służy do tego, żeby o ustawieniu błysku nie myśleć wcale. Wyjdź z pokoju, weź aparat z lampą na imprezę, gdzie mrugają światła i pokaż nam swój manual, oczywiście napisz od razu ile zdjęć poszło do kosza
    Bąbel dobrze pisze, nie mieszaj komuś w głowie, skoro sam masz problemy z prawidłowym używaniem lampy

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Lampa Błyskowa Nikon d5200
    By Diogen in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-03-2017, 15:51
  2. Lampa do D5200
    By TOYATO in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-11-2016, 23:04
  3. lampa d5200
    By merlinos in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13-07-2016, 12:04
  4. Nikon D5200 - problem z wbudowaną lampą błyskową
    By ladypeterpan in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 26-11-2015, 21:26
  5. Nikon D5200 i lampa YN468 II
    By Unknown2000 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 21-10-2014, 17:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •