Close

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 39 z 39
  1. #31

    Domyślnie

    Ładowanie ich do odpowiedniego napięcia to nie problem. Wystarczy kupić ładowarkę - np. SkyRC B6 mini, albo B6AC v2. Trzeba będzie tylko zrobić wyprowadzenie z baterii do połączenia balansera z ładowarki.
    Balanser daje równomierne ładowanie ogniw. Bez tego ładowanie kończy się gdy którekolwiek z ogniw osiągnie maksymalne napięcie.
    Takie ładowanie nie tylko wydłuża żywotność baterii, ale sprawia, że wszystkie ogniwa z pakietu są naładowane do tego samego poziomu, a więc i więcej można z takiego pakietu odzyskać energii.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  2. #32

    Domyślnie

    @GonzoG jak takie wyprowadzenie musi wyglądać? Dobrze widzę że to urządzenie ma żabki?
    https://www.ebay.co.uk/itm/Original-...8AAOSwKQ9aCopq

    Obecnie jestem na mocnym ograniczeniu wydatków ale jak się odbije to pomyślę nad tym urządzeniem i przerobieniu pozostałych baterii.
    Takie ładowanie może odświeżyć stare baterie czy każde straty są już nieodwracalne?

    Jest jakaś instrukcja jak sobie to wszystko przygotować i jak obsługiwać to urządzenie pod takim kątem?

  3. #33

    Domyślnie

    Baterii litowych się nie odświeża, tu straty są nieodwracalne. To nie baterie chemiczne.

    Co do podłączenia, to w zestawie jest kilka kabli.
    Balancer w ładowarce ma złącze JST-XH, ale w baterii można sobie zrobić dowolne. Podłączenie do balansera podlega na podłączeniu każdego zestawu ogniw równoległych (tak samo jak są podłączone do tej płytki w baterii).
    Złącza balancera, to te gdzie jest ich 5 różnych rozmiarów (3-7 pinów) obok dwóch gniazd bananowych.


    Z tego co wyczytałem o tych lampach, to wystarczyłoby użycie 6 ogniw Sanyo GA. Są to ogniwa 10A, ale z dość dużą wydajnością. W testach lampy podają, że na aku ładuje się ok 4s i teoretycznie mają moc 500Ws (500/4/11,4 = 11,2A) więc z jednego ogniwa (przy 6szt) pobierane byłoby ok 5.5A. Dla tych ogniw to bezpieczny prąd, ale 9 ogniw będzie lepsze, bo nie dość, że więcej będzie energii i więcej będzie można z ogniw pobrać, bo będzie niższy prąd brany.

    Co do obsługi ładowarki, to jest to bardzo proste. Można sobie w niej zapisać ustawienia (10 różnych) i później wystarczy wybrać i dać OK. Baterie będą ładowane do ustalonego napięcia i maksymalnym ustawionym prądem.
    Ładowarka jest tak prosta w obsłudze, że nawet moi rodzice sobie z nią radzą - zapisałem kilka zestawów ustawień i tylko trzeba było napisać na kartce który numer do jakiego akumulatora.

    Dodatkowo ładowarkę można podpiąć pod komputer i z niego wszystko ustawić. (nie da się zapisać ustawień ładowania na ładowarce z komputera niestety).
    Są też o połowę tańsze klony tych ładowarek, ale nie polecam bo bardzo różnie w nich z dokładnością pomiaru napięć, a to jest bardzo ważne.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #34

    Domyślnie

    Czyli ktoś musiałby mi to przygotować skoro muszę do kazdej baterii zrobić przyłączenie. Na razie skupię się na wymianie a temat ładowania będzie następnym krokiem. Ślicznie jeszcze raz dziękuje za pomoc. Zamówię też te Sanyo GA.

  5. #35

    Domyślnie

    GonzoG w zasadzie wyczerpał temat. Może tylko uzupełnię, że ogniwa o chemii opartej o lit (Li-xxx) dużo lepiej doładowywać (to nie skraca zasadniczo żywotności), niż rozładowywać do końca.
    Jako ciekawostkę powiem, że w zaawansowanych pakietach li-ion koszt układów elektronicznych zapewniających zbalansowane ładowanie, zabezpieczenie przed przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem potrafi dochodzić do 40% wartości pakietu. W czasach Ni-Cd, Ni-MH to było kilka procent.

    Temat samodzielnego ładowania ogniw i mocowania gniazda balancera łatwo wygooglować na stronach poświęconych modelarskim napędom elektrycznym. Wlutowanie kabli balancera jest proste jak jedzenie i oddychanie. Chińczycy sprzedają już zupełnie akceptowalne ładowarki do ogniw li-ion, zwłaszcza, że automatyka cyklu ładowania dla tego typu ogniw jest bardzo prosta.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  6. #36

    Domyślnie

    Takie akumulatorki można dostać z blaszkami, łatwo wtedy lutować. Można też rozebrać starą baterię laptopa, tam są 18650

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF5287i.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	61,8 KB
ID:	2094
    Wojtek: Trochę sprzętu jest, ale mało czasu.

  7. #37

    Domyślnie

    Znalazłem takie blaszki, wygląda konkretnie i powinno dać radę w moim przypadku. Więc może uda mi się samemu to wszystko zrobić.

    https://www.aliexpress.com/item/Free...76fa3ed9gQNROE

    https://www.aliexpress.com/item/Free...StoreLevelAB=0

  8. #38

    Domyślnie

    Szukaj sklepu gdzie mają akumulatory z blaszkami np w Pl https://litowa123.pl/79-18650-z-blaszkami
    U Ciebie pewnie też znajdziesz.
    Wojtek: Trochę sprzętu jest, ale mało czasu.

  9. #39

    Domyślnie

    Dzięki za link, na razie zamówiłem te mostki, Wyglada to sensownie na moje oko, oraz bez problemu uzyskam połączenia jak w mojej baterii. Na razie owinę całość izolacją.W przyszłym roku zacznę kombinować z tym ładowaniem i jak wszystko będzie zrobione to skleje obudowę i zabiorę się za pozostałe dwie.

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234

Podobne wątki

  1. Wymiana lamp studyjnych na..
    By kruszyna in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-02-2011, 01:35
  2. Jakość Lamp studyjnych
    By Max_im in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 66
    Ostatni post / autor: 01-05-2010, 23:57
  3. Moc lamp studyjnych
    By Nifir in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-10-2009, 20:30
  4. mocowanie lamp studyjnych
    By Mont in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-12-2008, 19:02
  5. Wyzwalacz lamp studyjnych w D50
    By Pershing in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 11-02-2007, 15:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •