Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 39
  1. #21

    Domyślnie

    To są ogniwa 18650 i po zdjęciach wygląda to na najtańszą chińszczyznę. Wszystkie markowe ogniwa mają wyraźne oznaczenia i prawie żaden producent pakietów ich nie zasłania.
    Oprócz ogniw jest standardowa płytka zabezpieczająca pakiet przez nadmiernym rozładowaniem i przed ładowaniem zbyt wysokim napięciem.

    Ogniwa takie są łatwo dostępne, ale są dwie bardzo ważne sprawy. Większość tanich ogniw jest nic niewarta. Trzeba kupować tylko markowe (LG, Panasonic, Sanyo, Sony).
    Druga sprawa - ogniwa mają ograniczoną wydajność prądową. Jak będą za słabe, to przy za dużym obciążeniu albo się przegrzeją, albo błyskawicznie padną.
    Dobrze byłoby wiedzieć jaki maksymalny prąd biorą lampy i tak dobrać ogniwa, aby miały zapas prądowy. Prąd podany przy ogniwach to prąd maksymalny i najczęściej jeszcze chwilowy, więc dobrze aby był on 2x większy od tego lampa będzie brała z ogniwa.
    Ja polecam ogniwa Sanyo NCR18650 GA. Mają 3.5Ah pojemności i dość dużą wydajność prądową. Zestaw 9 ogniw da ~120Wh, a oryginalnie było (tylko w teorii) 80Wh.
    Można też użyć tańszych LG LG INR18650 MJ1 - mają taką samą pojemność, ale gorszą wydajność prądową i pod większym obciążeniem słabiej wypadają.

    Na allegro można dostać ogniwa po rozpakietowaniu (praktycznie nowe) w dużo niższej cenie. Sprzedawca również oferuje zgrzewanie ogniw.
    Już kilka razy tam kupowałem i ogniwa zawsze miały nominalne parametry, więc mogą polecić. Nazwa sprzedawcy: BatLit - https://allegro.pl/uzytkownik/BatLit

    Ogniwa możne też lutować. Nie jest to dla nich szkodliwe, jeżeli zrobi się to prawidłowo. Natomiast jak zrobi się to źle to nie dość, że można je uszkodzić, to można doprowadzić do ich zapłonu.


    @esperal
    Ja w ostatnim roku przegrzebałem chyba wszystko o ogniwach 18650. Napisz do czego chcesz ogniwa (ew. maksymalny pobór prądu), to może jakieś polecę.
    Jeśli chodzi o sprawdzenie padniętych, to można to zrobić na 2 spowoby.
    1. zmierzyć rezystancję wewnętrzną - trzeba to tego odpowiedniego urządzenia (np. porządnej ładowarki Li-ion z pomiarem rezystancji, albo odpowiedniego miernika). Trzeba też znać jaką rezystancję ma ogniwo nowe.
    2. pomiar pojemności - naładować ogniwo i później je rozładować odpowiednio wysokim prądem.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 12-12-2017 o 22:43
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  2. #22

    Domyślnie

    Jeżeli masz na myśli pomiar elektryczny, to niestety albo profesjonalne testery albo..... średniej klasy ładowarka modelarska.
    Branie ogniw Panasonica to dobry wybór - to jedne z najlepszych (a w zasadzie najlepsze) ogniwa w technologi li-ion.
    Co do kontrolek, to patrząc na dosyć prostą elektronikę pakietu, to sygnalizowany jest raczej stopień naładowania czyli na podstawie krzywej napięcia wyznacza się ile mniej więcej pojemności ogniwa zostało. Tak naprawdę, to w przypadku li-ion ważne jest zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem, a to się robi na podstawie napięcia.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  3. #23

    Domyślnie

    Jedne i drugie to zupełnie inne ogniwa.
    LG HG2 to ogniwo wysoko prądowe, Sony VCT6 jest lepszym ogniwem do zastosowań wysokoprądowych.
    Panasonic 18650B to ogniwo standardowe, te 12A to bardzo optymistyczne.

    Cytat Zamieszczone przez esperal Zobacz posta
    Nie wiem jak będzie wyglądała u Ciebie sprawa z kontrolkami stanu naładowania baterii jeśli zamontujesz inną pojemność niż oryginalna. Nie będzie przekłamań?
    Pojemność nie ma nic do wskazania stopnia naładowania. Ten zawsze jest mierzony na podstawie napięcia.
    Ważna jest krzywa rozładowania ogniwa. Nawet użycie ogniw o takiej samej pojemności można znacząco zmienić wskazania poziomu naładowania, jeśli pomiar został wyskalowany do innych ogniw, ale to rzadko się zdarza. Większość mierników podaje na podstawie standardowych danych.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #24

    Domyślnie

    To powiedzcie jeszcze jak się teoretycznie uchronić przed tym co się przytrafiło 90s? Posiadam tylko lampy studyjne zasilane bateryjnie. Czy ma sens to, że przynajmniej raz w tygodniu włączam te lampy i błyskam około 30 razy, trochę na pełnej mocy, trochę na mniejszej?

  5. #25

    Domyślnie

    Absolutnie nie. Każde ładowanie i rozładowanie baterii skraca ich żywotność. A obciążanie dużym prądem jest najgorsze.
    Poza tym baterie litowe nie mają nic przeciw nawet długiemu leżakowaniu, ALE nie mogą być wtedy mocno naładowane. Do leżakowania zaleca się aby baterie były naładowane w ok 40%. W takim stanie mogą leżeć miesiącami.

    U mnie kilka ogniw tak leży już blisko rok, bo nie znalazło się dla nich zastosowanie.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 12-12-2017 o 23:10
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #26

    Domyślnie

    Czym dalej w las tym ciemniej, moje lampy mają moc 500w/s
    Tutaj dokłada specyfikacja
    http://www.philharbordphotography.co.uk/strobeam.html
    Bateryjka daje możliwość podpięcia dwóch lamp.

    Teraz takie pytanie czy możecie podesłać mi konkretny model, w sumie to dla mnie ważne narzędzie pracy dlatego niech będą najlepsze tak by to działało przez kolejne 6 lat.

    I takie jeszcze pytanie bo widzę że trzeba też odpowiednio dbać o ten sprzęt.
    Jak przechowywać je?
    W moim hasiaku pisze by baterię przy dłuższym nieużywaniu trzymać na 20-30% naładowania oraz co jaki czas je formatować.
    Taką samą zasadę stosować z tymi?

  7. #27

  8. #28

    Domyślnie

    @GonzoG czyli lepiej pracować do pełnego rozładowania i wtedy ładować na full niż doładowywać przed każdą sesją?

    W sobotę mam zlecenie i właśnie powoli przygotowuje sobie sprzęt.

  9. #29

    Domyślnie

    6-ciu lat to raczej nie wytrzymają. Żywotność baterii litowych to gdzieś max 1000-1200 cykli (przy maksymalnie oszczędnym użytkowaniu). Baterie wysokoprądowe obciążane granicznymi prądami (jak np. we wkrętarkach) to jakieś 200-300 cykli ładowania.
    W przypadku twoich baterii nie ma mowy o oszczędnym traktowaniu. Brak porządnej ładowarki (z balanserem, kontrolą napięcia i prądu), oraz rozładowanie w lampach do minimum. Szacowana żywotność to jakieś 300-500 cykli.

    Ja mogę polecić 2 wcześniej wymienione ogniwa:
    LG MJ1 i Sanyo GA - oba to ogniwa ~3500mAh, przy czym Sanyo lepiej znosi wyższe prądy, więc przy dużym obciążeniu odzyska się więcej energii.
    oraz najlepsze wysokoprądowe ogniwo:
    Sony VCT6 - nie ma lepszego ogniwa do zastosowań wysokoprądowych, ale u Ciebie ta płytka zabezpieczająca pewnie nie przepuści takich prądów, a już na 100% te kabelki nie wytrzymają takich prądów. (VCT6 jest przystosowany do 20A prądu ciągłego i 30A chwilowego, a w twojej baterii są 3 ogniwa równolegle, więc daje to odpowiednio 60A i 90A).

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    @GonzoG czyli lepiej pracować do pełnego rozładowania i wtedy ładować na full niż doładowywać przed każdą sesją?

    W sobotę mam zlecenie i właśnie powoli przygotowuje sobie sprzęt.
    Też nie.

    Najlepiej aku wymienić zanim będzie całkowicie rozładowane i ładować do prawie pełna, ale to możliwe tylko na ładowarkach z kontrolą napięcia ładowania.

    Dokładnie to znaczy, że: rozładowywać je do nie mniej niż 3.0-3.2V (zależy od charakterystyki aku, bo jest to napięcie pod obciążeniem) i ładować do ok 4.1V (napięcia na ogniwo).
    Takie traktowanie ogniw można nawet 2-3x wydłużyć żywotność ogniw.
    Rozładowanie ogniwa do zera w urządzeniu często oznacza rozładowanie napięcie odcięcia, czyli minimalnego napięcia na układnie zabezpieczeń, a jest to z reguły 2.5-2.75V. Pełne ładowanie bez ładowarki z ustawianym napięciem to ładowanie do 4.2 lub nawet 4.25V, co już może być dla niektórych ogniw szkodliwe.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #30

    Domyślnie

    No właśnie ja je bardzo rzadko używałem bo przeważnie na kablu w studio pracowałem, Miałem kilka dosłownie sesje w plenerze z lampami. Przez te 6 lat może je z 20-30 razy użyłem.
    Zamówię te Sanyo GA
    https://www.ebay.co.uk/itm/182235740604

    Poszukam też kogoś w okolicy co by mi to złożył jak należy. I trzeba będzie o resztę bardziej dbać i lepiej je przechowywać.

    Dziękuje Koledzy za pomoc i cenne rady.

    - - - - kolejny post - - - - - -
    @GonzoG Ślicznie dziękuje za uwagi, nie mam możliwości takiego ładowania ale będę zostawiał ten dolny margines. Ogólnie te baterie bardzo wytrzymałe są, robiłem kilkaset zdjęć na jednym ładowaniu i nigdy mi się nie udało ich do zera rozładować.

    Lampa w plenerze fajna sprawa i mam nadzieje że w przyszłym roku mocnej je pomęczę.

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Wymiana lamp studyjnych na..
    By kruszyna in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-02-2011, 01:35
  2. Jakość Lamp studyjnych
    By Max_im in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 66
    Ostatni post / autor: 01-05-2010, 23:57
  3. Moc lamp studyjnych
    By Nifir in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-10-2009, 20:30
  4. mocowanie lamp studyjnych
    By Mont in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-12-2008, 19:02
  5. Wyzwalacz lamp studyjnych w D50
    By Pershing in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 11-02-2007, 15:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •