Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: sb-r1 moje boje

  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2005
    Miasto
    Skierniewice
    Posty
    34

    Domyślnie sb-r1 moje boje

    Fajny zestaw lamp, nie powiem. Ale jedno zastrzezenie. Dyfuzory do zdjec makro z bliska nie daja satysfakcjonujacego rozproszenia swiatla. Na bardziej blyszczacych obiektach, typu biedronka, odblaski sa jednak za duze. Za to w zestawie jest duzy dyfuzor mocowany na pierscieniu wyginana raczka. Skombinowalem sobie, ze za pomoca niego bede rozpraszal blysk z lampy wbudowanej w aparat. Efekty sa zakakujace. Teraz sie zastanawiam, po co mi lampy. Dzisiaj troche pozno, ale jutro podrzuce pare przykladowych fotek.
    Panczo

  2. #2

    Domyślnie

    dokładnie tak, najprostszym rozwiązaniem w moim przypadku był własnoręcznie zrobiony dyfuzor ( tuba z kartonu z kalka techniczna kierująca strumień światła tuż przed obiektyw)najpierw na lampę wbudowaną, a później po modyfikacji na sabinkę
    pozdrawiam Piotr


  3. #3

    Domyślnie

    a mzoecie podrzucic fotki jak to zrobiliscie? dyfuzor na lampe wbudowana?
    I'm a photographer, I make people immortal. What's Your superpower?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sote Zobacz posta
    a mzoecie podrzucic fotki jak to zrobiliscie? dyfuzor na lampe wbudowana?
    Tutaj coś było:
    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=12455

    I tutaj:
    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=21473
    I'm not normally a religious man, but if you're up there, save me, Superman!
    http://instagram.com/adrwoz

  5. #5

    Domyślnie

    tak na szybko znalazłem 2 zdjęcia pierwszej wersji, później było kilka ulepszeń, ale zasada ta sama

    pozdrawiam Piotr


  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2005
    Miasto
    Skierniewice
    Posty
    34

    Domyślnie

    Tak wygląda zestaw, o którym wspominałem. Zdjęcia zrobione dzisiaj z komórki, ale widać o co chodzi




    A tu przykładowe zdjęcie zrobione przy pomocy tego zestawu. Tylko takie mam pod ręką będąc w pracy

    Panczo

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2005
    Miasto
    Skierniewice
    Posty
    34

    Domyślnie

    Poniższe zdjęcie było robione pełnym zestawem SB-R1 z założonymi dyfuzorami SW-11. Tu odblaski są nieco ostrzejsze ale jeszcze akcpeptowalne. Problemem jest np. odpowiednie naświetlenie pospolitej zielonej muchy z rodzaju Lucilla. SB-R1 wysiada. Rażące odblaski na ciele niezależnie od starań. Muszę na niej przetestować sam dyfuzor z lampą wbudowaną

    Panczo

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez panczo Zobacz posta
    Za to w zestawie jest duzy dyfuzor mocowany na pierscieniu wyginana raczka. Skombinowalem sobie, ze za pomoca niego bede rozpraszal blysk z lampy wbudowanej w aparat.
    Masz na myśli ten wielki plastikowy twór przyłączany do pierścienia? To ciekawe, bo u mnie też dyfuzory nie dają tego co bym chciał, nawet powodują gorsze wypalenia niż lampki bez dyfuzorów.

  9. #9

    Domyślnie

    Może wam trochę namieszam i zburzę to dobre samopoczucie twórców kartonowych dyfuzorów, ale zestaw SB-R1 nie został zaprojektowany jako jeden wielki dyfuzor do makro. To jest zestaw dla tych, którzy chcą się pobawić światłem w makro. Zrobić sobie coś na kształt bezprzewodowego mikro studia z kilkoma lampami, tłami, softboxami, kolorowymi filtrami, itp. Piszecie tu takie dziwne rzeczy o tych małych lampkach Nikona, że choć nie mam teraz zbyt dużo czasu, to na szybko zrobiłem prosty zestaw kilku zdjęć. Aparat na statywie, obiekt nieruchomy i tylko zabawa oświetleniem, czyli elementami zestawu SB-R1.

    1. Zdjęcie zrobione w świetle zastanym (czas niestety dość długi, bo to już wieczór):

    2. Zdjęcie zrobione z dwoma lampkami zamocowanymi na pierścieniu:

    3. Ale można też inaczej - obiekt oświetlony z góry i lekko doświetlony od tyłu:

    4. Tu inaczej - obiekt oświetlony z dołu i lekko doswietlony z góry:

    5. Jak ktoś lubi zdjęcia obiektów na prawie czarnym tle, to można uzyskać taki efekt bez trudu:

    6. Jak ktoś lubi zdjęcia obiektów na jasnym tle, to SW-12 można wykorzystać jako tło:

    7. Te cienie na tle nie są zbyt ciekawe, ale można je bez trudu usunąć lekko podświetlając SW-12 od tyłu (można to także zrobić lampką z filtrem barwnym):

    Przypominam, że na wszystkich zdjęciach jest ten sam nieruchomy obiekt, a różnice na zdjęciach wynikaja tylko z zastosowania elementów zestawu SB-R1. Zdjęcia nie były obrabiane, poza zmniejszeniem i lekkim wyostrzeniem. To tak na szybko. A można jeszcze dużo więcej, na przykład można użyć filtrów barwnych. Niektórzy nie lubią czarnego, czy jasnego tła na zdjęciach makro, więc można tło naturalne dodatkowo doświetlić. W tym konkretnym przypadku, naturalne tło było zbyt daleko, ale jeśli byłoby nieco bliżej, to można by je ładnie wyeksponować za pomocą jednej z lampek. Do takich zabaw jak doświetlanie naturalnego tła można też zaprząc Sabinkę (ma większą moc). Zestaw SB-R1, to takie małe przenośne studio do makrofotografii, ale niestety wymaga trochę więcej zachodu, niż prosty dyfuzor z kartonu, przyklejony do wbudowanej lampy.
    Ostatnio edytowane przez JK ; 08-06-2007 o 19:46
    Jacek

  10. #10

    Domyślnie

    fajne jak zrobiłeś czarne tło ??

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •