Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 12 z 12
  1. #11

    Domyślnie

    Jestem typowym "wakacyjnym" cykaczem, być może z ciut większymi ambicjami, któremu czasem uda się kilka ujęć (subiektywna opinia), ale na dziś nie wyobrażam sobie nic innego niż raw. Czasem używam gotowych presetów do LR. Mam nawet kilka, które sprawdzają się nieźle w zależności od pory dnia czy koloru nieba, jednak prawie zawsze poświęcam sporo czasu żeby każde zdjęcie z osobna pomęczyć. Z ostatniej wycieczki przywiozłem może ze trzy fotki, które po kliknięciu "auto" w Lightroomie uznałem za ok. Być może to bez sensu aby obrabiać tydzień zdjęcia z wakacji, ale skoro wydaję majątek na sprzęt, targam ciężkie klamoty ze statywem włącznie, to chyba warto się pomęczyć jeszcze odrobinę żeby to jakoś wyróżniało się z tłumu

  2. #12

    Domyślnie

    Ja z kolei nie zamierzam nikogo przekonywać do wyższości robienia w RAWach vs w JPGach (bo byłby to stracony czas), ale moim zdaniem każdy powinien sobie odpowiedzieć na kilka pytań i będzie miał dla siebie odpowiedź gotową:

    1. czy woli obrabiać zdjęcia PO ZROBIENIU - czyli na spokojnie, w warunkach kontrolowanych (odpowiednio oświetlony pokój, dobry ekran komputera, korzystając z chwili namysłu), czy woli ustawiać parametry na planie, w pośpiechu, patrząc na 'wyczynowy inaczej' ekran w body, i przede wszystkim nieco w ciemno, bo PRZED ZROBIENIEM zdjęcia;

    2. czy woli dokonywać obróbki adekwatnej za każdym razem do zmiennych w końcu warunków na planie (czyli obrabiać mniej lub bardziej indywidualnie RAWy), czy woli a priori zadać jakiś profil w body i uznać, że to załatwi sprawę niezależnie od tego, jak zmieni się światło lub okoliczności na planie;

    3. czy woli na planie czuć presję tego, że raz ustawione parametry już pstryknięte zdjęcie obrobią i będzie 'po ptokach', z możliwością tylko jakiejś ograniczonej korekty i bez szans na poprawę ewentualnych błędów - czy woli pełnię możliwości obróbkowych wielobitowego RAWa, z bogatszą o wiele możliwością nawet dużych korekt (przepały, cienie, itd), mieć UNDO w każdej sytuacji, lub możliwość zrobienia kilku wersji i porównania ich sobie na spokojnie;

    4. czy w końcu woli poświęcić czas na nastawianie wielu spraw w body i liczyć na to, że się uda (choć jak wszyscy wiedzą czasem się nie udaje), czy woli poświęcić czas na dopieszczenie RAWa w domu, dla wyciśnięcia maksimum;




    Dopuszczam sytuację, że są ludzie, którzy dla miliarda najróżniejszych powodów wolą robić tak, a nie inaczej - i to dla wielu takich powodów, o jakich mi się do tej pory nawet nie śniło. Istotne, żeby robić to świadomie a nie z lenistwa lub z braku zorientowania, nie znając uwarunkowań.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Jak osiągnąć taki efekt ? Preset?
    By mbaszeski in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 24-07-2017, 00:41
  2. Preset do fotografii ślubnej
    By emilcabaj86 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 03-03-2013, 22:00
  3. Lightroom 4.3 / Pomyślny preset / Metadane
    By gdariusz in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-02-2013, 13:12
  4. Nowy preset w Capture NX2
    By mirko33 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-11-2012, 11:42
  5. Preset balansu bieli - jak?
    By Jacek in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15-06-2004, 16:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •