Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie jaki wybrać obiektyw

    Pytanie jakie zadaje chyba każdy początkujący, z tym że każdy ma inne potrzeby.
    Moje pytanie brzmi- do aparatu (jeszcze go nie posiadam, ale wstępnie ten wybrałam) d5300, jaki dobrać obiektyw w niedużej cenie? Moje widzimisię:
    -zdjęcia wewnątrz (czyli oświetlenie nie zawsze najlepsze)
    -zależy mi na tym żeby tło nie było rozmazywane (często zdjęcia różnokształtnych obiektów, które chcę żeby były w miarę jednakowo ostre)
    -zdjęcia nie będą robione w znacznej odległości, za to z bliska często (chociaż nie aż tak żeby dokładać pieniądze do obiektywu mikro)

    Mój problem polega na tym, że muszę do pracy szybko kupić aparat i najpierw wykonać zdjęcia, a dopiero potem będę miała czas na naukę fotografii... :/ stąd moja wiedza obecnie jest znikoma, za co przepraszam z góry

    Bardzo proszę o pomoc!

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Czy te zdjęcia w pomieszczeniu możesz robić ze statywu ?
    Jeśli nie to istotny będzie zakup lampy błyskowej do doświetlenia tego pomieszczenia, a wtedy obiektyw obojętne jaki masz w zestawie.

  3. #3

    Domyślnie

    nie ze statywu, ponieważ zdjęcia będą robione pod różnymi kątami, ale doświetlenie planuje osobno, lampa błyskowa przy poprzednich zdjęciach (pożyczanymi lustrzankami) zupełnie się nie sprawdzała (tu chyba tajemnic w używaniu jej nie ma?)

    yhmm jednak jest w zależności czy używa się wbudowanej czy dodatkowej... czy faktycznie jest to aż taka różnica?
    Ostatnio edytowane przez bedt ; 26-11-2017 o 16:38

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bedt Zobacz posta
    nie ze statywu, ponieważ zdjęcia będą robione pod różnymi kątami, ale doświetlenie planuje osobno, lampa błyskowa przy poprzednich zdjęciach (pożyczanymi lustrzankami) zupełnie się nie sprawdzała (tu chyba tajemnic w używaniu jej nie ma?)

    yhmm jednak jest w zależności czy używa się wbudowanej czy dodatkowej... czy faktycznie jest to aż taka różnica?
    Jeśli zdjęcia chcesz robić z bliska (często jest to podstawowe ograniczenie zdjęć robionych we wnętrzach), a do tego nie chcesz mieć rozmytego tła to znaczy, że:
    a) warto zastosować obiektywy o krótszych ogniskowych (tutaj należy uważać na przerysowania przy zbyt niskich ogniskowych, no chyba, że chcesz je osiągnąć w sposób świadomy)
    b) warto domknąć obiektyw (w zależności od typu np.: f8, f11 lub f16, tak aby próg dyfrakcyjny szkła nie degradował finalnej ostrości obrazka)
    c) warto użyć lampy błyskowej

    Pomocne będą zapoznanie się z zagadnieniem pt. "głębia ostrości" oraz kalkulatorem do jej wyznaczania: http://www.dofmaster.com/dofjs.html to do punktu a) oraz b)
    Wbudowana lampa to zło. No chyba, że użyta jako sterownik CLS, ale to nie w tym modelu puszki, o którym piszesz.
    Poważniejsze błyskanie to tylko z zewnętrzną lampą i tutaj będzie przydatny materiał: http://foto.jasiu.pl/

    Miłego fotografowania i osiągania przy tym zamierzonych efektów
    D610; D700; D7000; SY 8/3.5; SY14/2.8; SY 24/1.4; SY 35/1.4; SY 50/1.4; SY 85/1.4; SY 135/2.0.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za pomoc!

  6. #6

    Domyślnie

    Może ujawnij rąbek tajemnicy, co planujesz konkretnie fotografować, będzie łatwiej podpowiedzieć. Robiąc zdjęcia z ręki z mocno przymkniętą przysłoną, trzeba dużo, dużo światła, żeby uzyskać nie poruszone, ostre zdjęcia i nie zabijać jakości b.wysokim ISO. Statyw wcale tak bardzo nie utrudnia kadrowania a może być bardziej potrzebny niż kolejne źródło światła. Popatrz pod koniec tego filmu, jakie są rozwiązania.
    Wygląda, że zestaw z Nikkorem 18-55 AF-P może być wstępnie dobrym i niedrogim rozwiązaniem.

  7. #7

    Domyślnie

    Między innymi ludzkie kości :P analizuję i fotografuję szczątki ze stanowisk archeologicznych. Zarówno całe jak i pojedyncze małe kości, Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC08607.JPG
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	2,76 MB
ID:	1526 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC08852.JPG
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	2,25 MB
ID:	1525
    idealnie by było bez cieni mocnych i całość ostra

    Z tego co ostatnio czytam, to wystarczy w standardowym kitowym ustawienia pozmieniać, po prostu się douczyć

    Więc pytanie Nikkor 18-55 czy 18-105?

  8. #8

    Domyślnie

    Zdecydowanie 18-105.

  9. #9

    Domyślnie

    W takim przypadku statyw moim zdaniem nie zawadzi. Jesli obawiasz sie czestej zmiany ustawienia aparatu wzgledem fotografowanego obiektu to polecam statyw z glowica kulowa. Mozna szybko i precyzyjnie krecic aparatem i latwo zablokowac wybrana pozycje. Co do setupu oswietleniowego to sprobowalbym to ograc przy oknie (idealnie z polnocnej strony) i pobawic sie jakims dyfuzorem (po taniosci to np. biale przescieradlo) oraz blenda do odbicia swiatla. To taki zestaw minimum na poczatek. Co do obiektywu to tez uwazam ze lepszy bedzie Nikkor 18-105.
    A te zalaczone zdjecia to Twojego autorstwa sa? Czy to poziom odniesienia jaki chcesz uzyskac?
    D610; D700; D7000; SY 8/3.5; SY14/2.8; SY 24/1.4; SY 35/1.4; SY 50/1.4; SY 85/1.4; SY 135/2.0.

  10. #10

    Domyślnie

    naprawde lepiej od strony północnej? światła wewnątrz dostaje się minimum, ja miałam problem w moim mieszkaniu od strony południowej, z dodatkowym oświetleniem z drugiej strony. Jednak wtedy nie wiedziałam nic o dyfuzorach blendach lightboxach itp. Mam zamiaz z tym właśnie poeksperymentować żeby wybrać najlepszą opcję
    czy przy takiej zabawie z oświetleniem nie będzie już konieczna dokupywana lampa błyskowa? Czy lepiej stosować lampę czy takie oświetlenie?

    tak, zdjęcia są moje i to jest odniesienie do tego co chcę poprawić- są spore cienie i niewyraźne elementy kości

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jaki obiektyw wybrać?
    By thomi in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 29-01-2015, 14:38
  2. Jaki wybrać obiektyw
    By poldek1 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 24-01-2015, 23:42
  3. Jaki mam wybrać obiektyw ??
    By k10d0 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 07-08-2013, 15:25
  4. Jaki obiektyw wybrac
    By element07 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 03-03-2012, 01:56
  5. jaki wybrac obiektyw??
    By zawaprz in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 27-10-2009, 04:34

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •