Close

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 36 z 36
  1. #31

    Domyślnie

    Osobiście nie stawiałbym testów optycznych jako "wyroczni" jeśli inne testy tego nie potwierdzają. Jak to mawiają- jedna jaskółka wiosny nie czyni. Szczególnie Maćku, że sam niejednokrotnie podważałeś wiarygodność testów na tym portalu...

  2. #32
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    Z ostrzejszym obiektywem D500 także uzyskałby wyższe wyniki... i wracamy do punktu wyjścia.
    Ale matryca w D500 magicznie nie da więcej niż możliwości fizyczne tej matrycy co już na D810 można uzyskać, a przypuszczam że D850 będzie tu robiło rekordowe wyniki.
    Można posiłkować się tymi testami, które oddają ostrość/szczegółowość/rozdzielczość:
    https://www.dxomark.com/Lenses/Sigma...kon-D500__1061
    https://www.dxomark.com/Lenses/Sigma...ikon-D810__963

  3. #33
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Ale musisz brać pod uwagę budowę sensora, który nie odbiera światła z powierzchni tylko światło przechodzi głębiej, dlatego przykład szklanki i kieliszków gdzie istotą w tym obrazowym porównaniu są ich denka, w matrycy BSI przesunięte jest to bliżej powierzchni przez co nie ma strat tak dużych, a straty te to każda ścianka pojedynczego piksela i powiększanie się tej "siatki" przysłaniającej powierzchnię.

    Na tej grafice widać to dokładnie i nie przekłada się to tylko na ilość światła czyli zmniejszanie szumów ale i na szczegółach ponieważ matryca BSI jest "pełniejsza" i dociera do niej więcej informacji, zwykłą matryca marnuje sporo informacji.

    Jest tu też zobrazowane o co chodzi ogólnie z rozdzielczością, więcej pikseli = więcej szczegółów ale i więcej "martwych" przestrzeni gdzie tracimy informacje o całym obrazie co możemy zaobserwować w matrycy takiej jak w D810 czy w canonie i innych mocno upakowanych matrycach,
    Ten przyrost detalu jest w cieniach, bo lepiej wyzyskuje się to co pada na matryce. To co pisałem - BSI robi dobrze na ISO, ale na detal nie ma wpływu, bo jeśli mamy dużo światła to BSI da to samo co zwykła matryca. W cieniach BSI pomoże, ale w światłach nic nie zmieni.

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Twoje rozumowanie nie jest poprawne (albo warunkowo poprawne). Zamień niebieskie kwadraty na górze na tintę od białej w środku do granatowej na brzegach. W wyniku tego w trzecim rzędzie będziemy mieli cztery różne kolory niebieskie i tylko pierwszy będzie odda poprawnie barwę jako średnią z całej powierzchni.
    Warunkowo dokładne, narysowałem wyimaginowaną sytuację, wiem, zgadzam się z Twoimi uwagami.

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Jak widać zasłanianie pola sensora musi prowadzić do spadku ilości informacji. Spadek ilości informacji będzie dokładnie proporcjonalny do utraconej powierzchni.
    A tu zgodzę się z kolej ja tylko warunkowo, bo to też będzie dotyczyło tylko niektórych sytuacji. Bo nawet w Twoim przypadku, gdy mamy idealny gradient od 0 do 100, to mały sensel na środku pola da wartość ... tą co trzeba. Pamiętamy, że sensel BSI nie pokaże gradientu, tylko jedną wartość. Dochodzimy do analizy sytuacji co się dzieje gdy jeden sensel jest zbyt wielki by odwzorować detal. I tu jego wielkość (BSI) nie jest rozwiązaniem, tylko podzielenie tego sensela na 4 czy 16 małych Sytuacja, którą wymyśliłeś musiała by wyglądac tak - to co odwzorowuje sensel to kwadracik ze środkiem innego koloru (lub jasności). Wtedy BSI pokaże średnią, a mniejszy sensel pokaże środek kwadratu - czyli dopiero wtedy wartości będą się różniły w sposób jakiś tam znaczący. Jak dla mnie to już takie wchodzenie w s-f
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #34

    Domyślnie

    Jacku!

    W zasadzie nie interesowało mnie poszukiwanie jakiś szczególnych sytuacji. Podszedłem do tego czysto inżyniersko - "całka po kolorach" z większej powierzchni niesie więcej przetworzonej informacji jak ta z mniejszej. I tyle.

    Pozdro
    Wiesiek

  5. #35
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Istotne jest jednak tylko to, jaki jest tego wynik. To, że jest przetwarzane więcej, nie oznacza, że da inny rezultat. I ja rozpatrywałem kiedy ten rezultat ma prawo być mocno inny.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #36

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Istotne jest jednak tylko to, jaki jest tego wynik. To, że jest przetwarzane więcej, nie oznacza, że da inny rezultat. I ja rozpatrywałem kiedy ten rezultat ma prawo być mocno inny.
    To doprecyzuję - większa ilość przetworzonej informacji oznacza statystycznie lepszy, dokładniejszy wynik. Odnosiłem się tu do

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Nie. Zmniejszenie martwych powierzchni pomiędzy pikselami nie zwiększa ilości detalu. .
    Dla mnie zwiększa bo zwiększa dokładność odwzorowania koloru.

    Pozdro
    Wiesiek

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234

Podobne wątki

  1. Czy można samemu zbadać rozdzielczość zdjęć z obiektywu?
    By dong in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-04-2009, 13:16
  2. Rozdzielczość N 35-70 f/2.8
    By dejnekas in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 08-04-2009, 16:13
  3. rozdzielczosc NEF w d50
    By nabassu in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 17-01-2007, 13:40
  4. Rozdzielczość matrycy D200
    By Anonymous in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 05-11-2005, 10:43
  5. Rozdzielczosc
    By rradzio in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-09-2005, 12:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •