Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: szkła do f-501

  1. #1

    Domyślnie szkła do f-501

    Witam

    Jedzie do mnie nikon f-501. W związku z tym mam pytania o szkła. Posiadam dwie stałki 50/1.8 i 85/1.8, obie bez AF-S. Czy AF aparatu będzie współpracował z nimi. Domyślam się że tak ale w jkich trybach pracy?

    Kolejne pytanie, czy ktoś podpinał do tego typu body tamrona 17-50/2.8 ? Czy winieta przy najkrótszej ogniskowej sprawia, że staje sie bezużyteczny?

    Trzecie pytanie to pytanie o sigme 70-200 z HSM. Jak w tym przypadku zachowa się ten zestaw? Czy można w ogóle zakładać to szkło?

    Z góry dzięki za odpowiedź.

    Pozdrawiam
    Kuba

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szoton Zobacz posta
    Witam

    Jedzie do mnie nikon f-501. W związku z tym mam pytania o szkła. Posiadam dwie stałki 50/1.8 i 85/1.8, obie bez AF-S. Czy AF aparatu będzie współpracował z nimi. Domyślam się że tak ale w jkich trybach pracy?
    Jeżeli to szkła na śrubokręt, czyli D, albo starsze AF, to wszystko będzie pracować w każdym trybie.
    Cytat Zamieszczone przez szoton Zobacz posta
    Kolejne pytanie, czy ktoś podpinał do tego typu body tamrona 17-50/2.8 ? Czy winieta przy najkrótszej ogniskowej sprawia, że staje sie bezużyteczny?
    Jaki jest sens robienia zdjęć analogowych z kółkiem dookoła kadru? Bez sensu, na tym obiektywie nie będzie przyjemnej winiety, tylko brzydkie koło... No i brak af, choć to pikuś, bo brak możliwości sterowania przysłoną, czyli każde zdjęcie na F16...
    Cytat Zamieszczone przez szoton Zobacz posta
    Trzecie pytanie to pytanie o sigme 70-200 z HSM. Jak w tym przypadku zachowa się ten zestaw? Czy można w ogóle zakładać to szkło?
    Zachowanie takie samo, jak Tamrona... Brak pierścienia przysłony =brak sterowania przysłoną. Do tego brak af... Jak chcesz analogowo z tym szkłem, to może F80? Albo F100...
    Ps. F501 jest fajny... Ja miałem w nim matówkę z F301, dzięki czemu ostrzenie ręczne na klin było bardzo wygodne. AF jest głośny i wolny, ale dokładny. Udanych kadrów

  3. #3

    Domyślnie

    Nie do końca, bo brak pierścienia można obejść ustawiając tryb P, ale Af nie będzie. Jak masz 50 i 85 to ja bym na Twoim miejscu dokupił 24mm lub 20mm ale w wersji Ai-S lub Ai i masz ładnie zakres pokryty do 99% zastosowań. Ja np nie zmieniał bym na matówkę z F301, bo średnio przepadam za rastami i klinami.
    Na początek to podepnij 50 wsadź tani kolorowy film do C41 i przetestuj na nim puchę.
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Hird Zobacz posta
    Na początek to podepnij 50 wsadź tani kolorowy film do C41 i przetestuj na nim puchę.
    Tak zamierzam właśnie

    Nurtuje mnie jeszcze jedno. Po podpięciu np 50tki mam zablokować przysłonę na najmniejszym otworze tak jak w cyfrze się to robi, czy poprostu ustawić na danjej wartości przysłony (oczywiście mówię o proiorytecie przysłony)

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Hird Zobacz posta
    Nie do końca, bo brak pierścienia można obejść ustawiając tryb P
    A no racja, o tym zapomniałem. Choć umówmy się, że tryb P ciężko nazwać kontrolą przysłony

    Cytat Zamieszczone przez szoton Zobacz posta

    Nurtuje mnie jeszcze jedno. Po podpięciu np 50tki mam zablokować przysłonę na najmniejszym otworze tak jak w cyfrze się to robi, czy poprostu ustawić na danjej wartości przysłony (oczywiście mówię o proiorytecie przysłony)
    Przysłonę ustawiasz pierścieniem na obiektywie...


    W aparacie nie ma elementu, który mógłby nią sterować. Masz pokrętło czasów i migawkę...

    Ostatnio edytowane przez madebyzosiek ; 14-11-2017 o 07:23

  6. #6

    Domyślnie

    Witam

    Właśnie dojechała do mnie 501. Mam pytanko odnośnie obsługi. Nie wsadziłem jeszcze baterii i nie wiem czy to ma związak ale po naciśnięciu tego przycisku nad suwakiem do przewijania nie wrócił on na miejsce i pozostaje wciśnięty. Czy to normalne?

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Tak. Wróci jak otworzysz klapkę chyba

    Też tak myślałem ale tak się nie stało.

  9. #9

    Domyślnie

    Po włożeniu baterii i wyzwoleniu migawki wróciło na miejsce. P.S. po wielu latach na cyfrze ten dzwięk migawki i przewijania filmu jest cudowny

  10. #10

    Domyślnie

    No trzeba przyznać, że dźwięki wydobywające się z F501 są dobre Ale prawdziwa magia nie ma AFu i silnika przesuwu filmu... Ja uwielbiam Nikona FE

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. F75 i szkła manualne
    By Leszczu in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-12-2007, 19:16
  2. Szkła do d200
    By bury_bury in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 10-11-2007, 15:10
  3. D80 a stare szkła
    By Corum in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 14-06-2007, 11:04
  4. Szerokie szkła
    By SWegnerowski in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 09-05-2006, 14:54
  5. długie szkła
    By edos in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 10-09-2004, 18:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •