Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Jak zdigitalizować slajdy?

    Witam,
    jakiś czas temu zmarł mój dziadek i zostało po nim kilkaset slajdów. Wyrzucić szkoda, ale zajmują spore pudełko, na które miejsca nie mam, więc chciałbym je zdigitalizować, jak to się ładnie mówi.
    I tu prośba o poradę jak to można zrobić we własnym zakresie, bo skanowanie w punkcie raczej nie wchodzi w grę przez cenę. Opcji chyba jest kilka:
    1) Przystawki ES-1 ani ES-2 - nie nalazłem na forum żadnych wątków, ale może ktoś ma jakieś doświadczenia. Można je gdzieś wypożyczyć (szukałem, nie znalazłem)?
    2) Znalazłem też filmik z domową metodą (https://www.youtube.com/watch?v=Jc3LcXidpsA), ale może jest jakaś lepsza opcja? .
    3) Można kupić na czas operacji używany skaner do slajdów, ale nie znam się i nie wiem na co zwrócić uwagę i jak z końcową jakością.

    Jeśli macie jakieś doświadczenia lub pomysły będę wdzięczny.

    PS Sprzęt jaki mam do dyspozycji to D7000 + Nikkor Micro 55mm AIS F2.8.
    Wysłane z mojego Commodore C-64

  2. #2

    Domyślnie

    Ta domowa metoda z filmiku jest po prostu smieszna.
    A gdzie podswietlenie, obawiam się też o płaszczyznę ostrości.

    Próbowałem digitalizowac skany lustrzanka.
    Statyw, obiektyw z pierscieniami posrednimi, silne równomierne oświetlenie.
    I efekty wyszły jako takie.
    Nie wiem jak to napisać, ale digitalizujac slajdy lustrzanka to będzie jak obraz za szybą.
    Niby wszystko ok, ale brakuje ciut tej ostrości i kolorów, no jak za szybą...

    Imo tylko skaner. I nie ma sensu żebyś kupował skaner i się uczył skanowac.
    Tylko oddanie do punktu, gdzie Ci to zeskanuja.
    Jak kilkaset zdjęć, to będzie kilkaset zł mniej więcej.
    Taniej niż używany skaner którym można by slajdy skanowac.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  3. #3

    Domyślnie

    Masz następujące możliwości:
    1. Slajd na podświetlarce, aparat na statywie. Efekty raczej mizerne, kłopot z pozycjonowaniem slajdu.
    2. Przyrząd do kopiowania slajdów (np. http://www.speedgraphic.co.uk/bellow...r/19206_p.html) + coś do podświetlenia. Zaleta: szybkość kopiowania, wynik całkiem znośny, szczególnie jeśli ma to być tylko w postaci cyfrowej, kolory ok (w zależności od stanu slajdu).
    3. Kupno profesjonalnego skanera - wychodzi drogo. Na prostm skanerze wyniki będą gorsze niż w metodzie 2.
    4. Jak kol. krzysztof powyżej - skanowanie w punkcie usługowym, najlepiej jeśli mają skaner bębnowy. Nie będzie tanio, bo mało kto teraz skanuje usługowo slajdy.

  4. #4

    Domyślnie

    Ok dziękuję za pomoc.
    Jeśli mógłby się jeszcze wypowiedzieć ktoś, kto korzystał z Nikonowskich przystawek ES byłoby super.
    Chyba jednak mimo wszystko zacznę od metod chałupniczych - pomysły ludzie mają różne np.: https://www.youtube.com/watch?v=xO-md8tiA6U
    Jeśli jakość lub pracochłonność będzie katastrofalna to przejdę do pozostałych propozycji.
    Wysłane z mojego Commodore C-64

  5. #5

    Domyślnie

    Masz na myśli kopiarkę ES-2? Tego jeszcze nikt na oczy nie widział. Nawet w B&H w USA jest nadal tylko w przedsprzedaży.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie mogę już edytować. Może ktoś połączy moje posty. Jeśli chodzi o ES-1, to będzie on pasował na 55 micro. Jednak będziesz potrzebował pierścieni pośrednich wkręcanych między obiektyw i kopiarkę, bo format DX nie obejmie całego slajdu.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mishaT Zobacz posta
    Ok dziękuję za pomoc.
    Jeśli mógłby się jeszcze wypowiedzieć ktoś, kto korzystał z Nikonowskich przystawek ES byłoby super.
    Chyba jednak mimo wszystko zacznę od metod chałupniczych - pomysły ludzie mają różne np.: https://www.youtube.com/watch?v=xO-md8tiA6U
    Jeśli jakość lub pracochłonność będzie katastrofalna to przejdę do pozostałych propozycji.
    Widze, ze jestes bardzo uparty. Efekty nie beda katastrofalne, ale znaczaco gorsze niz ze skanera.
    Slajd ma to do siebie, ze jest najtrudniejszy w skanowaniu. Nie wszystkie skanery sobie z tym radza i trzeba to troche umiec (skanowac).
    Slaj jest bardzo "gesty". Robiac zdjecie aparatem musisz go bardzo dobrze podswietlic. Swiatlo dzienne odpada, ja uzywalem 100 W zarowki 5500K a slajd na mlecznej pleksi (bo misisz to swiatlo jakos rozproszyc).
    w internecie i na you tube to mozna pelno bzdetow znalezc - np ten filnik z podswietlaniem slajdu na ekranie smartfona/netebooka. Jak to przyrownac do 150/200W halogena w rzutniku, zwierciadla odbijajacego i soczewki wzmacniajacej , lub podswietlenia emitowanego przez skaner

    Efekty ktore ja uzyskalem, choc skupilem na super dokladnym ustawieniu aparatu co do czesci milimetra, idealnej glebi ostrosci i podswietleniu o ktorym pisalem. Byly w miare poprawne, choc zalosnie odlegle od tego co widzialem wyswietlajac slajd na scianie przez rzutnik.
    Brakowalo, tej ostrosci, detalu i mimo obrobki rawa kolory tez nie byly idealne. No jak przez szybke...
    Teraz mysle, ze gdyby zamiast swiatla ciaglego uzywac zewnetrznej lampy blyskowej ustawionej za slajdem moze z racji lepszego podswietlenia slajdu wyszloby lepiej. Bo lepsze swiatlo rowna sie lepsza jakosc.

    Ale ogolnie, digitalizowanie slajdow aparatem nigdy nie da takich efektow jak dobry skaner i wiedza jak to robic. Powodzenia przy dlubaniu w balansie bieli i kolorach zeby uzyskac oryginalna kolorystyke.

    To sa przykladowe efekty jakie uzyskalem. Na slajdzie te zdjecia sa ostre, detaliczne idealnie naswietlone itp. A po zdigitalizowaniu czegos tu brakuje...



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4808_edytowany-1 - Kopia_edytowany-1.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	481,0 KB
ID:	1153





    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4805_edytowany-1 - Kopia_edytowany-1.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	397,3 KB
ID:	1154




    Jesli takie zdjecia cie zadowalaja, to probuj z aparatem. Ale trzeba sie troche nameczyc i to z dobrym skanerem zeby zblizyc sie do oryginalnego wygladu slajdu.
    Ostatnio edytowane przez krzysztofz24 ; 14-11-2017 o 23:54
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  8. #8

    Domyślnie

    Uparty? Nieee ani trochę
    No nic - spróbuję, zobaczę i dam znać (choć nie wiem za ile się za to zabiorę ). Co do podświetlenia będę próbował ze światłem stałym (mam żarówki +/- 400W) i lampą błyskową na kablu.

    Przykłady, które wrzuciłeś (dzięki!) są ok, no może poza kolorystyką. Zastanawiam się czy to kwestia tego, że automatyka WB wariowała? Co gdyby ręcznie ustawić WB na live view? No i cienie trochę niedoświetlone
    Ale slajdy po Dziadku mają na pewno znacznie większą wartość sentymentalną niż artystyczną, więc myślę, że techniczne aspekty obrazu są drugorzędne.
    Wysłane z mojego Commodore C-64

  9. #9

    Domyślnie

    Akurat kolorystyka wyszla w miare mz. Zwroc uwage, ze to swiatlo zarowe, cyfrowka bardziej by sie tu pomylila niz zrobila to velvia (znaczy przez rzutnik troche inaczej to wyglada). Velvia poszla w megente a cyfra by poszla w pomarancz.
    Co do tych cieni, to przez rzutnik na scianie jest lepiej, tak akurat.
    Tutaj po prostu zabraklo swiatla do podswietlenia.

    Mleczna, lekko przezroczysta pleksi kupisz w jakims markecie budowlanym, jesli chcesz uzyc zarowki.
    Choc ja bym sie sklanialo do lampy blyskowej z jakims dyfuzorem. Wiadomo ze energia blysku jest wieksza niz swiatla ciaglego zasadniczo.
    Teoretycznie powinno wyjsc lepiej niz ze swiatlem stalym.

    Powodzenia.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  10. #10

    Domyślnie

    Pobawić się można, ale to raczej nie robota na kilkaset slajdów. A wyrzucanie oryginałów to nie najlepszy pomysł. One przetrwają dłużej i lepiej niż te skany i w dodatku można będzie kiedyś jeszcze do ich skanowania podejść ponownie.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. slajdy
    By baku127 in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 86
    Ostatni post / autor: 27-03-2007, 20:09
  2. Slajdy
    By Wasal in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 02-02-2007, 22:11
  3. Ramki -slajdy
    By wacenty in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-09-2006, 00:29
  4. SLAJDY DLA LAMY
    By Redskull in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 11-04-2005, 14:26
  5. slajdy...
    By ALF in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 81
    Ostatni post / autor: 28-03-2005, 10:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •