Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 44
  1. #1

    Domyślnie Lr, Ps a przeglądarki Windowsa - poważna różnica w nasycenie barw.

    No właśnie. Mam problem jak w temacie.
    Zaczną od tego, że już kiedyś zakładałem podobny temat. Skończyło się na kilku dniach rozmów i problem pozostał. Wtedy jednak sytuacja była inna - w Ps i Lr kolorki miałem ładnie nasycone A po eksporcie zdjęcia wyglądały blado. Stwierdziłem, ostatecznie, że monitor do dupy.
    Właśnie kupiłem lepszy (Eizo CS 2420 + kalibiator x-rate i1pro). Przeprowadziłem podstawową kalibrację przez Color Navigator w trybie fotography. Kolory są chyba ok (choć po przesiadce z sRGB oczy wypalają ) ale teraz po eksporcie i odpaleniu foty w przeglądarce (windowsowej, fs....) zdjęcia są mocno przesaturowane. Muszę dodać, że oglądane na telefonie (mimo że to Samsung), macu (nowy Pro) czy po publikacji w sieci wyglądają znowu dobrze (Bardzo zbliżone do tego co widzę w Lr z Soft proofing lub Ps po konwersji do profilu sRGB).
    Czy ktoś może wie dlaczego tak jest. Będę wdzięczny za każdą pomoc bo sytuacja jest bardzo drażniąca.
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  2. #2

    Domyślnie

    To niestety jest sytuacja typowa dla zestawu Win+monitor Adobe RGB. Poprawne kolory będą w programach które posiadają CM takie jak Lr, Ps itp., a przeglądarki MS tego nie posiadają. Z przeglądarkami internetowymi niestety jest podobnie. Jedyna pewna przeglądarka z zarządzaniem barwą, to z mojego doświadczenia tylko Firefox po przestawieniu w opcjach zaawansowanych.

  3. #3

    Domyślnie

    No tak ale fastone ponoć zarządza kolorem. Poza tym czy jeżeli zdjęcie zostało skonwertowane do sRGB w Ps lub wyeksportowane w sRGB z Lr nie powinno wyglądać w przeglądarce tak samo jak w programie obrobkowym?
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Powinno i tak zawsze mam od wielu lat, nawet chrome i przeglądarki win10 wyświetlają wszystko poprawnie sRGB.

  5. #5

    Domyślnie

    jak w LR robisz w sRGB i w przegladarce masz sRGB to powinno wyglądac tak samo. U mnie bynajmniej tak jest od zgoła 9 lat juz.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ostry600 Zobacz posta
    No tak ale fastone ponoć zarządza kolorem. Poza tym czy jeżeli zdjęcie zostało skonwertowane do sRGB w Ps lub wyeksportowane w sRGB z Lr nie powinno wyglądać w przeglądarce tak samo jak w programie obrobkowym?
    Mam monitor CS240 czyli starszego brata Twojego. Monitor jest skalibrowany do przestrzeni natywnej wyświetlacza. U mnie działa to tak: obrabiam zdjęcia skonwertowane do DNG w Lr i/lub Ps bądź CNX2. Jeżeli zapiszę je jako JPG w przestrzeni sRGB to prawidłowe nasycenie barw mam w programach posiadających CM. Jeżeli takie zdjęcia otwieram w jakiejkolwiek przeglądarce Win lub innej bez CM kolory są "fosforyzujące". Poprawne kolory są w przeglądarkach Nikon, Lr, Ps itp. Podobnie sytuacja wygląda kiedy chcę przeglądać moje zdjęcia umieszczone w internecie, tylko tutaj sytuacja dotyczy przeglądarek internetowych. Dla mnie jedyną pewną przeglądarką internetową wyświetlającą poprawnie zdjęcia sRGB na monitorze pracującym w przestrzeni Adobe RGB jest Firefox po odpowiednim ustawieniu w "about config", co było już opisywane na forum.
    Innym, ale trochę bez sensu, chociaż skutecznym rozwiązaniem jest praca na takim monitorze w przestrzeni sRGB.
    Ostatnio edytowane przez mmluty ; 17-04-2018 o 21:48

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stock Zobacz posta
    jak w LR robisz w sRGB i w przegladarce masz sRGB to powinno wyglądac tak samo. U mnie bynajmniej tak jest od zgoła 9 lat juz.
    Tyle, że właśnie jest tak jak pisałem na wstępie i dokładnie tak jak pisze @mmluty. Poza tym nie pracuję w sRGB. Cały obieg pracy jest w AdobeRGB (aparat, LR, PS). Dopiero przed samym eksportem albo konwertuję do profilu sRGB (PS) albo ustawiam soft proofing, podciągam jeżeli trzeba i eksportuję jako jpeg w sRGB. I tu zaczynają się jaja - dokładnie tak samo jak pisze mmluty - kolory są atomowe.
    Oczywiście mogę ustawić monitor w tryb sRGB i tak jechać od początku do końca ale przecież nie o to chodzi.
    Co ciekawe zdjęcia oglądane na komórce (Samsung Note lub mac'u (Pro - retina IPS) wyglądają dobrze. @stock, @koesh - obaj używacie monitorów szerokogamutowych?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Aha. Monitor też mam skalibrowany do przestrzeni natywnej, podświetlenie 100cd, punkt bieli 5500k (i przy okazji pytanie czy nie za ciepło - jakich ustawień bieli używacie?)
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  8. #8

    Domyślnie

    Ale czemu się dziwisz? Przecież to jest oczywiste. Występuje dokładnie odwrotny efekt jak przy oglądaniu JPG aRGB na monitorze sRGB. Wtedy zdjęcia są przygaszone. Jak masz monitor aRGB, to w programach bez CMS poprawnie będziesz widział zdjęcia zapisane jako aRGB.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Występuje dokładnie odwrotny efekt jak przy oglądaniu JPG aRGB na monitorze sRGB. Wtedy zdjęcia są przygaszone. Jak masz monitor aRGB, to w programach bez CMS poprawnie będziesz widział zdjęcia zapisane jako aRGB.
    To była pierwsza myśl, jaka mi też przyszła do głowy. Pewnie masz w systemie ustawioną przestrzeń Adobe i "głupsze" programy (albo źle ustawione) używają jej jako domyślnej przy wyświetlaniu wszystkich zdjęć, w tym także zdjęć zapisanych w sRGB.

    Cytat Zamieszczone przez Ostry600 Zobacz posta
    No tak ale fastone ponoć zarządza kolorem.
    Z tym zarządzaniem Faststone to różnie bywa. Podobnie jak z zarządzaniem stosowanym w przeglądarce Windows, która potrafi w innej przestrzeni wyświetlać zdjęcie w oknie, a inną przestrzeń stosować na pełnym ekranie.
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 18-04-2018 o 08:53

  10. #10

    Domyślnie

    Wywaliłeś sporo kasy na sprzęt. Odżałuj jeszcze kilka złociszy i znajdź kogoś z okolicy kto Ci to wszystko poprawnie skonfiguruje i na miejscu wytłumaczy co i jak. Pamiętam poprzednią dyskusję i ta się zaczyna do niej upodabniać. Na odległość to jednak trochę działania po omacku.

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Przeglądarki zdjęć
    By Michal5000 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 08-10-2008, 00:40
  2. Nasycenie koloru
    By Ca in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-05-2008, 10:32
  3. Powazna sprawa - pomozcie prosze !
    By hubymac in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-03-2008, 21:42
  4. poważna sprawa z matrycą
    By czeski in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-04-2007, 21:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •