Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie Smok na budynku + Pytanie o przysłonę

    Cześć wam!
    Ostatnio zaczynam bawić się fotografią i dużo czytam, lecz w dalszym ciągu nie mogę opanować zagadnienia przysłony. Otóż zroiłem to zdjęcie poniżej w 4 ustawieniach f: 5.6, 8, 11 i 16
    W dalszym ciągu nie mogę dostrzec różnicy. Czy są jakieś zasady co do tego typu zdjęć? Wiem, że teoretycznie f.16 powinno dać najostrzejszy obraz, lecz tak jak napisałem, nie mogę dostrzec różnicy pomiędzy takim f.5.6, a f.16

    f.5.6
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	799,9 KB
ID:	605

    f.16
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	724,6 KB
ID:	606

    Dzięki z góry za porady

  2. #2

    Domyślnie

    Bo zrobiłeś dosyć płaski obiekt ze sporej odległości.

    Zrób zdjęcie np. Linijki ustawionej wzdłuż. Zdjęcie pod kątem 45stopni.

    Albo postaw coś na początku i końcu stołu. I łap ostrość na obiekcie z przodu.

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli generalnie to nie ma znaczenia jakiej przysłony użyję przy tego typu zdjęciach?

  4. #4

    Domyślnie

    Jaki aparat?

    No jak Ci się całość obrazu mieści w głębi ostrości już przy 5,6 to dalsze przymykanie nie da specjalne widocznego efektu. Może być wręcz odwrotnie.

  5. #5

    Domyślnie

    Aparat Nikon 5100, obiektyw 18-105mm, bardzo amatorsko. Jednak przysłona to coś z czym mam właśnie największy problem. Przy zdjęciach portretowych jakoś jeszcze to rozumiem, bo widać to rozmycie tła oraz więcej/mniej światła, ale jeżeli chodzi o krajobrazy, czy budynki, to nie wiem kiedy najlepiej używać f.8, a kiedy np f.22 itd.

  6. #6

    Domyślnie

    F22 prawie nigdy.

    F8 spokojnie wystarczy do krajobrazów i budynków.

  7. #7

    Domyślnie

    Ok. Dzięki za wyrozumiałość i poradę =)

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adming Zobacz posta
    Bo zrobiłeś dosyć płaski obiekt ze sporej odległości.

    Zrób zdjęcie np. Linijki ustawionej wzdłuż. Zdjęcie pod kątem 45stopni.

    Albo postaw coś na początku i końcu stołu. I łap ostrość na obiekcie z przodu.
    Różnica polega na tym, że autor pytał o ostrość, a nie o wielkość głębi ostrości.

    Cytat Zamieszczone przez parotia Zobacz posta
    Cześć wam!
    Ostatnio zaczynam bawić się fotografią i dużo czytam, lecz w dalszym ciągu nie mogę opanować zagadnienia przysłony. Otóż zroiłem to zdjęcie poniżej w 4 ustawieniach f: 5.6, 8, 11 i 16
    W dalszym ciągu nie mogę dostrzec różnicy. Czy są jakieś zasady co do tego typu zdjęć? Wiem, że teoretycznie f.16 powinno dać najostrzejszy obraz, lecz tak jak napisałem, nie mogę dostrzec różnicy pomiędzy takim f.5.6, a f.16
    W tym przypadku różnica ostrości będzie praktycznie identyczna. Aczkolwiek przy szczegółowej analizie zdjęcia powiększonego do 100% najwyższą ostrość uzyskałeś przy f/8/

  9. #9

    Domyślnie

    Czy wiecie gdzie znajdę jakiś dobry, szegółowy poradnik na temat właśnie przysłony stosowanej przy zdjęciach właśnie krajobrazów, budynków, itd? Kiedy i co lepiej stosować?

    Czy mam rozumieć, że im bardziej płąski obiekt, tym mniejszą wartość powinienem wybrać? Czy może jest zasada, że przy takich zdjęciach definitywni f.8?
    Ostatnio edytowane przez parotia ; 08-11-2017 o 20:09

  10. #10

    Domyślnie

    Wg. mnie w przypadku posiadanego przez Ciebie sprzętu optymalne będzie f/5.6-8...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jak sprawdzić przysłonę?
    By adriansocho in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-02-2015, 14:22
  2. Zdjęcia w budynku
    By Nifir in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 09-12-2009, 02:33
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-01-2009, 16:28
  4. [ Makro ] Mam pytanie - który smok lepszy??
    By bastek73 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-06-2008, 21:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •