Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar Huskacz
    Dołączył
    12 2012
    Miasto
    Piekary Śląskie
    Posty
    43

    Domyślnie Fotografia sportowa - wstęp, how to, od czego zacząć?

    Witajcie,

    zdjęcia robię od dobrych kilku lat, ale niestety rozwijam się powoli. Aktualnie doszłam do momentu, w którym jestem pewna, że chcę się zająć fotografią sportową na poważnie - czas więc udoskonalić sprzęt. Mam Nikona D90 z kitowym obiektywem (miałam inne, posprzedawałam, bo nic ciekawego to nie było, żeby zrobić miejsce na coś typowo pod sport). Muszę kupić monitor (w planach NEC EA245WMi-CT) oraz obiektyw (Nikkor 70-200mm f/2.8G ED VRII, niestety używany ze względów budżetowych), komputer stacjonarny już ogarnięty na grudzień/styczeń. Aktualnie obrabiam zdjęcia na laptopie, więc pytanie brzmi - czy lepiej najpierw kupić monitor, później obiektyw, czy odwrotnie? Co do samego obiektywu - lepiej tego nikkora, ale używkę, czy lepiej coś nowego, w podobnym budżecie?

    Z góry dziękuję za wszystkie propozycje i porady

  2. #2

    Domyślnie

    Jakimi funduszami dysponujesz obecnie, a jakimi(łącznie) będziesz w stanie dysponować w ciągu najbliższych 2-3 lat?

  3. #3

    Domyślnie

    Jeszcze bym dorzucił pytanie- jakie sporty Cię interesują...?

  4. #4
    Oszczędny w słowach Awatar Huskacz
    Dołączył
    12 2012
    Miasto
    Piekary Śląskie
    Posty
    43

    Domyślnie

    Obecnie (w ciągu 2 mies.) moje fundusze mieszczą się w granicach 5 tys. zł. Ciężko stwierdzić budżet w przeciągu 2-3 lat, ale mogę przypuścić, że miesięcznie jestem w stanie przeznaczać na foto około 1000zł. W przeciągu kilku następnych lat w planach nowa puszka i ewentualnie iMac.

    Sport to w zdecydowanej mierze kolarstwo (szosa, przełaj, wyścigi w terenie, etc.), lecz nie ukrywam, że planuję jeździć po przeróżnych wydarzeniach, by się uczyć i zbierać doświadczenie. W tym roku zaliczyłam Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym z akredytacją foto - mega doświadczenie, pokazało jak duża przepaść dzieli mnie do innych. Planuję je również w 2018, więc chciałabym się podszkolić technicznie i sprzętowo.

  5. #5

    Domyślnie

    "Plus" taki, że raczej stałki 300/400 f.2.8 nie są czymś "must have" do tego czym chcesz się zająć. Wg mnie. temat do ogarnięcia dwoma szkłami: 24-70 i 70-200, mile widziane (choć nie niezbędne) na dwóch korpusach. Mimo wszystko "odejdź" od DX, a już w szczególności od D90. Kup D700 i do niego dokup 24-70 oraz 70-200. Jeżeli zaś MUSISZ zostać przy D90 to kup na początek 24-70.
    Jeśli chcesz słać zdjęcia "na żywca" to obowiązkowo laptop. Ale tutaj wiele zależy od Twojego workflow- czy masz czas na obróbkę, czy musisz wysyłać już podczas imprezy... Mimo wszystko ciężko doradzić nie będąc na Twoim miejscu. A już szczególnie jeśli planujesz zostać "kilka lat" przy D90...
    Po części mogę się postawić na Twoim miejscu- zaczynałem 4 lata temu z D300. Niespełna rok wyjaśnił czego potrzebuję w kwestii obiektywów jak i korpusów.

  6. #6

    Domyślnie

    Myślę, że zarówno monitor, jak i obiektyw są równie ważne... Jak zrobisz zdjęcia obiektywem, to dobrze byłoby je obrobić, a jak będziesz miała monitor, ale nie będziesz mogła robić zdjęć bez obiektywu to też lipa... Obiektyw wybrałaś super w tej klasie ogniskowych, ale drogi, zastanów się może nad AF 80-200/2,8 D ED (wersja z pierścieniem a nie tzw. pomka), to stary obiektyw, ale autofokus ma bardzo sprawny, jakość optyczna też znakomita... brak VR, ale to kwestia wprawy lub monopodu. A kosztuje połowę taniej od 70-200 VRII. Mam, używam i nie widzę, żeby mnie jakoś ograniczał. Przy zaoszczędzonych pieniądzach ogarniesz resztę zakupów. No i sugestia nikoniarza co do zmiany korpusu też cenna, też sugerowałbym d700 przy ograniczonym budżecie. Zresztą takim zestawem fotografuję sport od wielu lat i poza brakującymi już pikselami w d700 przy dużych wydrukach daję radę. Co do drugiego szkła to ja preferuję nieco szersze kąty - 18-35, ale to już kwestia Twojego stylu pracy i wypracowanej estetyki. Za kolegą powyżej - po jakimś czasie intensywnego fotografowania sama ogarniesz co Ci jest potrzebne i ewentualnie wymienisz/dokupisz.

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar Huskacz
    Dołączył
    12 2012
    Miasto
    Piekary Śląskie
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    "Plus" taki, że raczej stałki 300/400 f.2.8 nie są czymś "must have" do tego czym chcesz się zająć. Wg mnie. temat do ogarnięcia dwoma szkłami: 24-70 i 70-200, mile widziane (choć nie niezbędne) na dwóch korpusach. Mimo wszystko "odejdź" od DX, a już w szczególności od D90. Kup D700 i do niego dokup 24-70 oraz 70-200. Jeżeli zaś MUSISZ zostać przy D90 to kup na początek 24-70.
    Jeśli chcesz słać zdjęcia "na żywca" to obowiązkowo laptop. Ale tutaj wiele zależy od Twojego workflow- czy masz czas na obróbkę, czy musisz wysyłać już podczas imprezy... Mimo wszystko ciężko doradzić nie będąc na Twoim miejscu. A już szczególnie jeśli planujesz zostać "kilka lat" przy D90...
    Po części mogę się postawić na Twoim miejscu- zaczynałem 4 lata temu z D300. Niespełna rok wyjaśnił czego potrzebuję w kwestii obiektywów jak i korpusów.

    Od zawsze jak robiłam zdjęcia, to głównie w sporcie - choć głównie z racji sprzętu było bardzo źle lub tylko nie za dobrze zaczęłam od d3000, później (aż do teraz) D90. Chyba jednak wolałabym kupić obiektyw, zostać na tej puszce, niż kupić lepsze body i dopiąć do niego moje 18-55 f/3.5-5.6 dedykowane do dx

    Laptop, mimo, że stary, to bardzo daje radę i na pewno będzie ze mną z potrzeby "bycia na żywo", mimo to, odwzorowanie kolorów może być bardzo różne, więc dobrze mieć w domu jakąś lepszą bazę.

    Od początku zainteresowania fotografią sportową wiedziałam jakiego obiektywu chcę - ale jako szczyl mogłam sobie tylko o tym pomarzyć. Po kilku dobrych latach stwierdziłam, że nic się nie zmieniło pod kątem tego, jakie szkło chcę - tylko możliwości powstały...

    A co sądzisz o kupnie obiektywów/korpusów używanych? Ma to sens?

  8. #8

    Domyślnie

    Powiem tak (a raczej napiszę):
    Cytat Zamieszczone przez Huskacz Zobacz posta
    Od zawsze jak robiłam zdjęcia, to głównie w sporcie - choć głównie z racji sprzętu było bardzo źle lub tylko nie za dobrze zaczęłam od d3000, później (aż do teraz) D90. Chyba jednak wolałabym kupić obiektyw, zostać na tej puszce, niż kupić lepsze body i dopiąć do niego moje 18-55 f/3.5-5.6 dedykowane do dx
    W cenie Używanego 70-200/2.8 VRII masz używane D700 i T70-200/2.8 Di LD Macro bądź N80-200/2.8D ED które da zdecydowanie lepsze efekty niż to co sama proponujesz. Dodatkowo zostaje bonus ze sprzedaży D90, bądź backup.
    Cytat Zamieszczone przez Huskacz Zobacz posta
    Laptop, mimo, że stary, to bardzo daje radę i na pewno będzie ze mną z potrzeby "bycia na żywo", mimo to, odwzorowanie kolorów może być bardzo różne, więc dobrze mieć w domu jakąś lepszą bazę.
    W razie "transmisji na żywca" i tak wszystko leci jako jpg prosto z puszki więc do "przekazu" nada się wszystko co wyśle materiał.
    Cytat Zamieszczone przez Huskacz Zobacz posta
    Od początku zainteresowania fotografią sportową wiedziałam jakiego obiektywu chcę - ale jako szczyl mogłam sobie tylko o tym pomarzyć. Po kilku dobrych latach stwierdziłam, że nic się nie zmieniło pod kątem tego, jakie szkło chcę - tylko możliwości powstały...
    Jeśli uważałaś, że do kolarstwa nada się najlepiej 70-200 na DX, to chyba mamy inne podejście do fotografowania tego sportu.
    Cytat Zamieszczone przez Huskacz Zobacz posta
    A co sądzisz o kupnie obiektywów/korpusów używanych? Ma to sens?
    Sądzę, że ma to sens. Jest też ryzyko. Ale sama sobie odpowiedz, czy ryzyko jest warte różnicy w cenie.
    Ostatnio edytowane przez nikoniarz ; 08-11-2017 o 22:30

  9. #9

    Domyślnie

    Chyba najsensowniej prezentowała by się opcja:
    1.) D700+ 28-75 2.8 +70/80-200 2.8, przy odrobinie szczęscia powinno się dać upchnąć w 5k
    2.) Jakiś przyzwoity monitor pokroju Eizo CS230 czy wspomniany NEC EA245WMi-CT.
    3.) Wymiana sprzętu z punktu 1.) na lepsze jakościowo odpowiedniki, czy też dokupinie UWA, ale do tego czasu już sama będziesz wiedziała czy i co wymieniać.

    Cytat Zamieszczone przez Huskacz Zobacz posta
    A co sądzisz o kupnie obiektywów/korpusów używanych? Ma to sens?
    Przy tym budżecie jest to jedyna sensowna możliwość.

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    W razie "transmisji na żywca" i tak wszystko leci jako jpg prosto z puszki więc do "przekazu" nada się wszystko co wyśle materiał.
    Jak zawsze pozwolę się nie zgodzić

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    Jak zawsze pozwolę się nie zgodzić
    Oczywiście. Ale miło przeczytać "alternatywę"...

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. od czego zacząć?
    By pszyra in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-01-2015, 14:21
  2. SB-900 od czego zacząć..?
    By jh_170 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 06-04-2013, 15:00
  3. Fotografia - od czego zaczać ?
    By Wolves in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 07-09-2012, 19:31
  4. Jak zacząć? Od czego się zabierać?
    By Paput in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-01-2010, 01:19
  5. Od czego zacząć
    By krka in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-01-2009, 18:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •