Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Chwilowy pobór prądu lampy studyjnej.

    Mam takie nietypowe pytanie o to, jaki jest chwilowy pobór prądu lampy błyskowej. Chodzi o moment, gdy po błysku są ładowane kondensatory. Wiadomo, że moc lampy podana w watosekundach dotyczy samego wyładowania kondensatorów podczas błysku, więc nie jest bezpośrednim odniesieniem do poboru chwilowego podczas ładowania. Czy jest jakiś sposób na wyliczenie tego dla konkretnych lamp błyskowych?

    Chciałbym uzupełnić swoje pytanie wyjaśnieniem o jego genezę. Planuję zakup lamp studyjnych, lecz nie mam warunków lokalowych na zorganizowanie studia. Sprzętu będę używał w różnych lokalizacjach, więc chciałbym być świadom wymogów jakie musi spełnić instalacja elektryczna i przedłużacze dla 2-3 źródeł światła. Przyszłościowo nie wykluczam zorganizowania sobie jakiegoś zasilania plenerowego, więc również muszę być świadom poboru chwilowego, aby ocenić koszt sprzętu którego nie przeciążę. Gdyby okazało się, że uniwersalne zasilanie z pełnym sinusem jest zbyt kosztowne będę musiał celować w lampy fabrycznie dostosowane do zasilania akumulatorami. Jestem przekonany, że powyższe pytanie zadaje sobie więcej osób.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pmm Zobacz posta
    Czy jest jakiś sposób na wyliczenie tego dla konkretnych lamp błyskowych?
    Według mnie - nie.

    Cytat Zamieszczone przez pmm Zobacz posta
    chciałbym być świadom wymogów jakie musi spełnić instalacja elektryczna i przedłużacze dla 2-3 źródeł światła
    O ile nie będziesz miał lamp z pilotami 600-1000W, to przedłużacz wystarczy praktycznie każdy. Zabezpieczenia - nie miałem problemu z jednocześnie pracującą dmuchawą "farelką" i czterema lampami (200Ws + 2x 300Ws + 400Ws) w jednym obwodzie zabezpieczonym standardowo 16A.
    Cytat Zamieszczone przez pmm Zobacz posta
    Przyszłościowo nie wykluczam zorganizowania sobie jakiegoś zasilania plenerowego, więc również muszę być świadom poboru chwilowego, aby ocenić koszt sprzętu którego nie przeciążę. Gdyby okazało się, że uniwersalne zasilanie z pełnym sinusem jest zbyt kosztowne będę musiał celować w lampy fabrycznie dostosowane do zasilania akumulatorami.
    Zasilanie plenerowe to ok. 2400-2500zł za "skrzynkę" obsługującą lampy (łącznie) 2000-3000Ws.
    Jedna lampa 600Ws z własnym akumulatorem to podobna kwota, ale akumulator masz w lampie, nie masz żadnych plączących się kabli, zyskujesz także możliwość synchronizacji z krótkimi czasami naświetlania. Jeśli nie potrzebujesz dużej mocy, i wystarczy Ci 200Ws, będzie taniej i o wiele "mobilniej" (Godox AD200 = Quadralite Reporter 200 TTL).

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    wystarczy Ci 200Ws, będzie taniej i o wiele "mobilniej" (Godox AD200 = Quadralite Reporter 200 TTL).
    Które, jeśli zajdzie potrzeba, można spiąć po dwie i mieć 400Ws.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  4. #4

    Domyślnie

    Mam 4x600W z pilotami, listwa (5A) paliła fusa, po wymianie kilku bezpiczników podpiąłem lampy do osobnych gniazd.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za merytoryczne odpowiedzi, choć wątek jeszcze się nie wyczerpał.

    @ r_m
    Z pewnością nie przekroczę zestawu porównywalnego z 200Ws + 2x 300Ws + 400Ws a nawet bedzie znacznie skromniej. Dobrze wiedzieć, że 16A ogarnia to z "farelką", choć szkoda iż nie można dokładniej wyliczyć. Reporter 200, choć bardzo interesująca konstrukcja, to jednak już dawno odrzuciłem taką opcję. Po pierwsze koszt. Po drugie chciałbym mieć możliwość pracowania bezpośrednio pod 230V o ile jest gdzie się podpiąć. Po trzecie to tylko jeden model lampy dość słabo reprezentowany na rynku wtórnym (bazuję głównie na używkach).

    @ OjTam
    Zgadza się, mam wtedy 400Ws. To teraz patrzę na koszt "skośnookich" lamp średniej klasy w zestawie powiedzmy 200-300Ws + 400-600Ws i odnoszę to do kosztu uzyskania takiej mocy na reporterach 200. Przeraża. Za takie pieniądze mogę mieć "zwykłe" lampy studyjne + dedykowany akumulator, lub agregat z pełnym sinusem (choć w sumie to ciągle nie wiem, jak mocny powinien być ten agregat).

    @ Zdebik
    To już całkiem imponująca moc i 5A mogło paść, choć pewnie te 4x600W nie pracowało na pełnym błysku. Wstępnie dumałem nad przedłużaczami budowlanymi (one naprawdę wiele mogą) spiętymi z listwą na topikowych 10A. Pod przeciętną "domową" instalacją to powinno dać rade, zabezpieczyć sprzęt i nie zapłonąć radośnie. Gorzej, jeśli nie będzie gniazdka a na rowerowym dynamie tyle prądu nie wyprodukuję.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pmm Zobacz posta
    Zgadza się, mam wtedy 400Ws. To teraz patrzę na koszt "skośnookich" lamp średniej klasy w zestawie powiedzmy 200-300Ws + 400-600Ws i odnoszę to do kosztu uzyskania takiej mocy na reporterach 200. Przeraża. Za takie pieniądze mogę mieć "zwykłe" lampy studyjne + dedykowany akumulator, lub agregat z pełnym sinusem (choć w sumie to ciągle nie wiem, jak mocny powinien być ten agregat).
    Owszem zgadza się. Ale.
    Masz 400Ws z TTL i wbudowanym odbiornikiem radiowym.
    Albo 2x 200Ws.
    Każda z tych lamp ma 2 głowice w zestawie. Typ-A. Typ-B. Do tego można dokupić Typ-C.
    W dodatku lampa jest kompatybilna z Navigator X, więc można nią zdalnie sterować z nadajnika NX albo Strobossów.
    No i w kable się nie można zaplątać, więc spada ryzyko utraty lampy/zębów.


    Oczywiście nie namawiam, ani nikt mi za reklamę nie płaci.
    Ostatnio edytowane przez OjTam ; 08-11-2017 o 01:21
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #7

    Domyślnie

    Tak, ale chciałbym mieć łączną moc dwóch źródeł światła na poziomie 400-900Ws z założeniem, że moc jednej z lamp to minimum 300Ws. To już na Reporterach 200 fortuna. TTL nie potrzebuję i tak ustawiam manualnie. Navigator X kusi, lecz RF603 na razie mi wystarcza i planuję jeszcze długo eksploatować ten system opcjonalnie rozbudowując o YN560TX z kompatybilnymi błyskotkami. To wszystko rozbija się o pieniądze i potrzebę rozbudowy systemu o graty oferujące jak największe możliwości w stosunku do ceny (najtańsze i najdroższe rozwiązania odpadają na starcie). Reporter 200 już dawno zwrócił moją uwagę i wzbudził zainteresowanie, lecz budując system w oparciu o te lampy robiłbym to kosztem pozostałego sprzętu fotograficznego, również do innych dziedzin fotografii dających mi nie mniejszą frajdę.

    EDIT: Ostatecznie skupiam się na tradycyjnych lampach studyjnych i reporterskich. W temacie lamp studyjnych chcę móc dostarczyć im stabilne i bezpieczne zasilanie zarówno z gniazdka, jak i w miarę możliwości bez dostępu do 230V. Priorytetem jest oczywiście praca studyjna, w plener mogę zabrać lampy reporterskie. Z braku możliwości budowy studia muszę się liczyć z tym, że trafię do miejsc z niepewną instalacją elektryczną lub zupełnym brakiem prądu. Będzie mnie wtedy kusiło aby zamiast reporterek użyć dużej lampy, jej zalety są znane.

    Dlatego dumam dwutorowo:

    a) Praca na 230V z bezpiecznym okablowaniem i zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym, gdyż to nie będzie praca na mojej instalacji elektrycznej
    b) Praca bez 230V o ile się da z czymś większym od lamp reporterskich. Poza lampami z dedykowanym akumulatorem opcją jest zasilacz plenerowy, agregat benzynowy z pełnym sinusem, lub inny "wynalazek". Aby oszacować koszt takiego rozwiązania musze wiedzieć, jakiej wydajności wymagają lampy.

    To nie jest tak, że już teraz kupię lampy, zasilanie itp. Kupuję powoli w miarę możliwości, lecz od razu jako elementy docelowego rozwiązania.Opcje i koszt zasilania wpłyną na rodzaj lamp jakie kupię oraz proporcje pomiędzy lampami reporterskimi a studyjnymi.
    Ostatnio edytowane przez pmm ; 08-11-2017 o 01:41

  8. #8

    Domyślnie

    A Atlas 600 sprawdzałeś? Jest wersja z ttl i bez.

    Zresztą, jeśli TTL nie potrzebujesz, to taniej będzie. Jednakże, skoro jak sam piszesz, chcesz lampy w teren zabierać, to szukaj takich z akumulatorami. Poręczniejsze to będzie.
    RF603 jest tani, to fakt. Ale lampy do niego podpięte możesz tylko wyzwalać. Bez sterowania mocą.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  9. #9

    Domyślnie

    A widzisz, Atlas 600 nie sprawdzałem, coś mi kiedyś nie podpasowało w tym systemie. Czy tam da się zasilać z sieci, czy tylko przez akumulator? Muszę doczytać sobie.

    Brak sterowania mocą w RF603 jest upierdliwy, ale to niejako koszt niskiej ceny tego rozwiązania, więc akceptuję*. Gdyby stało się to zbyt upierdliwe, to będę dumał a sam RF603 jest tak dobry i popularny, że zbycie wyzwalaczy to nie jest problem.

    W miedzy czasie edytowałem swój poprzedni post i zapewne nie czytałeś. Teren to niejako "rozszerzenie" możliwości budowanego systemu, który na razie bazuje na reporterkach. Wiadomo, że czasem lampy reporterskie nie ogarniają i kusi aby nawet w terenie móc użyć dużej lampy.

    * Mam aktualnie lampy, którymi i tak nie da się sterować. Docelowo chciałbym mieć lampy ze zdalnym sterowaniem mocą, przynajmniej reporterskie i tu raczej planuję YN560. Co do studyjnych to... ten wątek jest związany z tym, że szukam odpowiedniego rozwiązania.
    Ostatnio edytowane przez pmm ; 08-11-2017 o 01:52

  10. #10

    Domyślnie

    Atlasy da się z sieci zasilać. O przez taki adapter.

    Wiadomo, że jak się nie ma nieograniczonego budżetu, to się kombinuje. Problem tylko w tym, żeby nie przekombinować...
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Zdalne wyzwalanie lampy systemowej oraz studyjnej.
    By Aurey in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 10-06-2016, 22:02
  2. Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 11-11-2015, 13:35
  3. Kolorowanie światła lampy studyjnej
    By Kartofelinder in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 16-03-2012, 17:01
  4. Pobór prądu przez aparat fotograficzny
    By kazwita in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 02-01-2012, 21:36
  5. Wyzwalanie przez fotocele lampy studyjnej Di622 [?]
    By emsolo in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 16-05-2010, 20:23

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •