Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2011
    Miasto
    Zielona Góra
    Posty
    8

    Domyślnie D3100 ciemny pasek na górze zdjęcia

    Witam,
    Poszukuję odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi na żadnym forum. W skrócie brzmi ono: „Czu moja lustrzanka nadaje się tylko na złom?”.
    A teraz konkrety.
    Posiadam lustrzankę D3100 zakupioną w 2012 roku. Jak do tej pory nie narzekałem i robiła świetne zdjęcia. Niestety od jakichś 2 tygodni zauważyłem niepokojącą rzecz. Chodzi mianowicie o to, że w górnej części zdjęcia pojawia mi się ciemniejszy pasek (przykład poniżej)
    Na początku myślałem, że to wina karty, ale wymieniłem na inną i efekt jest dokładnie identyczny. Robiłem nawet zdjęcia bez karty, żeby ją całkowicie wykluczyć, ale pasek ciągle był widoczny. Wymieniałem też obiektywy, ale efekt pojawiał się niezależnie od zastosowanej optyki. Kombinowałem i kombinowałem i odkryłem, że paski są bardziej widoczne na zdjęciach zrobionych przy użyciu dużego ISO (3200). Prawie niewidoczny jest przy ISO 100. Kombinowałem dalej i w toku śledztwa wyszło, że to nie wina ISO tylko czasu migawki.
    Ostatecznie stwierdziłem taką zależność, iż im krótszy czas migawki, tym pasek jest wyraźniejszy. Poniżej zdjęcia odpowiednio z czasami 1/60s, 1/250s, 1/500s, 1/1000s, 1/2000s:


    Mam też wrażenie, że czasami zdjęcie jest minimalnie przesunięte na granicy tego paska. Widać to najbardziej na pionowych obiektach.
    Podobno może to być spowodowane migawką. Moja ma przebieg dopiero 34tys. i nie wiem czy to aż tak dużo. Czy ktoś na forum ma jakiś pomysł, co może powodować takie paski?
    Jeżeli winna jest migawka to, czy warto oddać tak stary sprzęt do serwisu? Używane body można znaleźć już za 400zł. Poza tym od jakiegoś dłuższego czasu marzy mi się D5500 , więc może to jest impuls do zakupieni nowego sprzętu :P
    Miałem jednak nadzieję, że jak kupowałem ten aparat to wytrzyma co najmniej z 15 lat.
    Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie jestem specem, ale ta granica paska przebiega bardzo wyraźnie, więc problemem jest prawdopodobnie migawka. Być może zawiesza się któraś z lamelek. Wydaje mi się, że to dobry powód do zmiany na D5500.

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    Dosyć dziwna przypadłość, bo generalnie to migawka nie daje tak ostrej granicy.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    Faktycznie, to może być to, o ile tam jest jakieś mrugające światło (masz tam żarówkę energooszczędną lub LED?). Ale .. żeby tak zawsze w tym samym miejscu kadru? .. wątpię.
    To się da sprawdzić - zrób zdjęcia przy innym oświetleniu.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2011
    Miasto
    Zielona Góra
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Częstotliwość odswierzania świateł.
    Zdecydowanie nie.
    Na dworze dzieje się dokładnie to samo.
    Poza tym te zdjęcia robione były przy oświetleniu ledowym
    Pytanie czy to nie przypadkiem matryca.
    Czy zbyt duże światło mogło uszkodzić aparat (to znaczy robienie zdjęć pod słońce)?
    Na jednym ze zdjęć zauważyłem też dziwną rzecz na fotografowanym słupie lekko pod słońce:
    Podejrzewam, że nie uniknę wizyty w serwisie
    Ktoś może polecić jakąś dobrą placówkę w okolicach Zielonej Góry?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Częstotliwość odswierzania świateł.
    Przy czasie 1/2000 sekundy?
    Raczej mało prawdopodobne.
    D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
    było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    LEDY mrugają i to z większą częstotliwością (zależy od elektroniki w żarówce) niż energooszczędne, gdzie było te 50Hz.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Jeśli w świetle dziennym są te same objawy to wpływ oświetlenia odpada, ja stawiał bym na elektronikę lub matrycę.
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

  10. #10

    Domyślnie

    Nie wspomniałeś że w świetle dziennym też to jest.
    Co do oświetlenia LED to jest to najgorsze współczesne źródło światła.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20-05-2017, 14:31
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-01-2015, 12:23
  3. ciemny pasek na dole zdjęcia
    By rafalko-o in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 27-08-2013, 20:30
  4. Dwa niechciane paski widoczne na górze zdjęcia (D3100)
    By Poisonelle in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 17-04-2013, 09:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •