Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Domyślnie Kalibracja monitora - wartości podczas kalibracji

    Jak powinny wyglądać wartości w programie ColorNavigator do:

    1. codziennej pracy w niezbyt jasnym pomieszczeniu,
    2. Obróbki zdjęć z plików RAW w przestrzeni AdobeRGB w tym samym pomieszczeniu wspomaganym lampami (6500K, Ra>90, 80W, takie studyjne kręcone na świński ogon ,
    3. Obróbki tych zdjęć do strony internetowej i przygotowania stron internetowych (to samo pomieszczenie, nie wiem czy włączać lampy)

    Wydaje mi się, że:
    1.: 6500, 70 nitów, sRGB, punkt czerni natywny, punkt bieli też, kontrast też
    2.: 6000, 80 nitów, AdobeRGB, -,,- -,,-
    3.: 6500, 90 nitów, sRGB, -,,- -,,-

    A jeszcze profil do druku:

    4. 5500K, 70 nitów, AdobeRGB, podniesiony punkt czerni (0,2?) reszta tak samo

    Dobrze kombinuję czy coś źle?

  2. #2

    Domyślnie

    Moim zdaniem przedstawione warianty są trochę przekombinowane. Nie wiadomo też jakiego dotyczy to monitora. Ja jednak stosuję zawsze przestrzeń barw natywną monitora, bo nie widzę powodów żeby ją ograniczać. W razie potrzeby zawsze możesz przełączyć w monitorze np. kiedy oglądasz obrazki osadzone w przestrzeni sRGB na monitorze szeroko gamutowym w programie bez CM, ale to raczej są sporadyczne przypadki. Można ewentualnie ukręcić jeden awaryjny profil z sRGB bo w CN łatwo się je przełącza. Przecież cała filozofia CM polega na tym ażeby na monitorze poprawnie wyświetlać wszystkie obrazki ktore są osadzone w przestrzeni nie większej iż przestrzeń monitora, więc po co ciąć tę przestrzeń monitora. Temperatura barwowa zawsze powinna wynosić 6500. Oko się akomoduje po zmianie temperatury barwowej nawet kilka dni więc nie bardzo wiem dlaczego chcesz tym manipulować. Ja bym tego nie robił. Gamma - 2,2, Black level - Minimum, Priority - Standard, Brightness to można zrobić kilka, jeżeli zmienia się jasność w tle za monitorem (zasada białej kartki i bieli na monitorze) np. 70, 80, 90, 100, ale to zależy od oświetlenia pomieszczenia. Zasada ogólna powinna być tak, żeby zapewnić stałe oświetlenie i nie zmieniać ustawień monitora bo wzrok się zawsze przystosowuje do tego z opóźnieniem. Sprawy związane z poprawnym drukowaniem powinny być załatwiane w edytorze z którego drukujesz, a nie w profilu monitora, bo inaczej to jest proszenie się o kłopoty.

  3. #3

    Domyślnie

    Monitor to Eizo CS2420.
    Pokój dość ciemny (jak chodzi o światło dzienne), mam lampkę za monitorem Powerlux 6500K 85W, i na suficie drugiego Powerluxa 85W 6500K i dwa Powerluxy 5400K 30W.

    Zastanawiam się, czy jasności nie podbić gdy robię rzeczy do netu, bo ludzie oglądają strony www zwykle na świecących jasno laptopach. (czyli 90 nitów dla profilu z www).
    Z kolei druk nie świeci, więc monitor powinien być ciemniejszy (80 i mniej?)

    Co do temperatury barwowej to do druku nie w labie tylko na jakichś Epsonach A3+ nie trzeba zmniejszyć temperatury do 5500K by widzieć (z podpiętym w Ps profilem drukarki) co się dokładnie wydrukuje? Można zachować te 6500?

    Jeśli chodzi o natywny gamut to nie jest tak, że kalibrując do zadanej przestrzeni (AdobeRGB obróbka rawów, druk; sRGB internet i codzienna praca) uzyskujemy precyzję wyświetlanych barw i wierne odwzorowanie?

    Co do tej temperatury 6000 to myślałem, że jak ustawię 6000 to będzie po środku i tej do druku (5500) i do netu (6500). w związku z tym będę musiał robić mniej poprawek

    Tutaj:

    https://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=40

    kolega Tom1 podaje różne punkty bieli np.
    Jak to więc jest?

    I jak jest z priorytetem szarości i kontrastu? Który wybrać do obróbki RAW, który do druku, który do netu?
    Ostatnio edytowane przez Śprotek ; 24-10-2017 o 15:23

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nie lepiej zlecić kalibracje i mieć z głowy problem ?

  5. #5

    Domyślnie

    @koesh, mając własny kalibrator? Chyba żartujesz...

  6. #6
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Sprzedasz kalibrator i będziesz miał na kilka lat na usługę.

  7. #7

    Domyślnie

    Sprzedać wędkę żeby mieć ryby dwa czy trzy razy? Nie, dzięki.

    Przecież to nie jest czarna magia. Ktoś rozwieje moje dylematy?

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    No nie wiem, kalibrator kosztuje ile, coś 900zł, więc masz na 6 kalibracji co np 1,5 roku i mniej siwych włosów od myślenia

  9. #9

    Domyślnie

    Nowy tyle kosztuje, a za używany dostałbym mniej.

    Tak sobie będę robił kalibracje co 60 dni czy tam ile a przy okazji sam mogę zaczać zarabiać na kalibrowaniu innym monitorów
    Wędki się nie sprzedaje tylko uczy łowić ryby A myślenie rozwija

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Śprotek Zobacz posta
    Wędki się nie sprzedaje tylko uczy łowić ryby
    To ile już się nauczyłeś?

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. kalibracja monitora
    By pyziol in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-06-2015, 18:08
  2. problem z PS i LR po kalibracji monitora...
    By Pienia in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 02-08-2011, 12:44
  3. Kalibracja monitora
    By grissley in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-08-2010, 21:09
  4. Jak ustawic podglad w PS i C1pro po kalibracji monitora
    By egoiste in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 27-12-2009, 15:45
  5. Poszukuję tablicy do kalibracji monitora...
    By Al Bundy in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-06-2005, 16:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •