Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29
  1. #11

    Domyślnie

    Pierwsza i najważniejsza sprawa, ma Pan straszliwy bałagan w oświetleniu. Bezwzględnie musi być spełniona zasada neutralności światła w bezpośrednim otoczeniu monitora z bielą ekranu. Nie nadają się "fotograficzne" Powerluxy. To są lampy kompletnie to innych celów. Potrzebne światło o CCT ~5000K. Nie 5400 ani tym bardziej 6500K! Poziom oświetlenia i regulacji ma być taki, aby tło świeciło tak jak średnia szarość ekranu (118 odcień). Jak już Pan to uporządkuje, można myśleć o kalibracji monitora.

    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  2. #12

    Domyślnie

    @Tom01 Załóżmy, że już sprawa oświetlenia już uporzadkowana. Co teraz?

  3. #13

    Domyślnie

    Tu nie ma miejsca na założenia. Jest, czy nie? Jeśli nie, jakiekolwiek dalsze ruchy są bez sensu.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  4. #14

  5. #15

    Domyślnie

    Pomogę w najbardziej fundamentalnych podstawach. Proszę się jednak nie spodziewać streszczenia materiału z kilku poważnych dziedzin wiedzy jak fizyka, optyka, kolorymetria, optometria, fizjologia i psychologia widzenia. Jeśli tematyka Pana interesuje, to im bardziej będzie się Pan wgłębiał, tym będzie widać, że to coraz bardziej zdradliwe bagno. Na przykład, poruszony temat oświetlenia jest bardzo istotny, bo determinuje widzenie. Jeśli mamy neutralnie widzieć obraz monitorowy, trzeba to zgrać. Nie ma najmniejszego sensu analizować kelwinów i innych syntetycznych parametrów, bo zmysły tak nie działają. Skala temperaturowa, a konkretnie krzywa Plancka, to parametr teoretyczny, "działający" w wąskim przedziale założeń. Jeśli przełożymy to na grunt praktyczny, to okaże się, że np monitor świecący 6000-6500K jest wizualnie podobny do światła świetlówek 5000-5500K ale zdecydowanie nie do światła o takiej samej "temperaturze". I na dodatek, zależnie od człowieka, różnica będzie inna. Skąd ta rozbieżność?

    Może też Pan użyć typowego zestawu "Mały Kalibrator", czyli 6500K, 80cd/m^2, 2.2 i tyle. I nawet prawdopodobnie uda się te parametry osiągnąć z dużą dokładnością. Po czym zapomnieć o problemie, dać czas adaptacji chromatycznej. Tak pracuje zdecydowana większość "skalibrowanych" stanowisk. Jeśli jednak zechce Pan osiągnąć prawdziwą neutralność, internet niewiele Panu pomoże. Czeka kilka książek.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 24-10-2017 o 23:40
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  6. #16

    Domyślnie

    Zechcesz polecić tych parę książek?

    Ja naprawdę wszystko rozumiem, że oświetlenie jest bardzo ważne. Ale a) nie mogę malować ścian, b) ledwo uzbierałem na ten monitor więc kolejne 1K PLN na świetlówki nie wchodzi w grę. Może jak zacznę zarabiać na fotografii to również zacznę więcej w nią inwestować.

    Póki co jak byś w skrócie odpowiedział na takie pytanie:

    Kalibrator to i1 Display Pro

    Jak powinny wyglądać wartości w programie ColorNavigator do:

    1. codziennej pracy w niezbyt jasnym pomieszczeniu,
    2. Obróbki zdjęć z plików RAW w przestrzeni AdobeRGB w tym samym pomieszczeniu wspomaganym lampami (6500K, Ra>90, 80W, takie studyjne kręcone na świński ogon ,
    3. Obróbki tych zdjęć do strony internetowej i przygotowania stron internetowych (to samo pomieszczenie, nie wiem czy włączać lampy)

    Wydaje mi się, że:
    1.: 6500, 70 nitów, sRGB, punkt czerni natywny, punkt bieli też, kontrast też
    2.: 6000, 80 nitów, AdobeRGB, -,,- -,,-
    3.: 6500, 90 nitów, sRGB, -,,- -,,-

    A jeszcze profil do druku:

    4. 5500K, 70 nitów, AdobeRGB, podniesiony punkt czerni (0,2?) reszta tak samo

    Dobrze kombinuję czy coś źle?

    Monitor to Eizo CS2420.
    Pokój dość ciemny (jak chodzi o światło dzienne), mam lampkę za monitorem Powerlux 6500K 85W, i na suficie drugiego Powerluxa 85W 6500K i dwa Powerluxy 5400K 30W.

    Zastanawiam się, czy jasności nie podbić gdy robię rzeczy do netu, bo ludzie oglądają strony www zwykle na świecących jasno laptopach. (czyli 90 nitów dla profilu z www).
    Z kolei druk nie świeci, więc monitor powinien być ciemniejszy (80 i mniej?)

    Co do temperatury barwowej to do druku nie w labie tylko na jakichś Epsonach A3+ nie trzeba zmniejszyć temperatury do 5500K by widzieć (z podpiętym w Ps profilem drukarki) co się dokładnie wydrukuje? Można zachować te 6500?

    Jeśli chodzi o natywny gamut to nie jest tak, że kalibrując do zadanej przestrzeni (AdobeRGB obróbka rawów, druk; sRGB internet i codzienna praca) uzyskujemy precyzję wyświetlanych barw i wierne odwzorowanie?

    Co do tej temperatury 6000 to myślałem, że jak ustawię 6000 to będzie po środku i tej do druku (5500) i do netu (6500). w związku z tym będę musiał robić mniej poprawek

    Tutaj:

    https://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=40

    kolega Tom1 podaje różne punkty bieli np.
    Jak to więc jest?

    I jak jest z priorytetem szarości i kontrastu? Który wybrać do obróbki RAW, który do druku, który do netu?

  7. #17

    Domyślnie

    Mówię o nauce chodzenia a Pan uparcie wraca do skakania z dachu stodoły. Nie pomogę w tym.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  8. #18

    Domyślnie

    Kolego Śprotek. Dostałeś powyżej odpowiedź "Może też Pan użyć typowego zestawu "Mały Kalibrator", czyli 6500K, 80cd/m^2, 2.2 i tyle". Osobiście nie rozumiem potrzeby takiego kombinowania, zwłaszcza na początku drogi z CM. A im dalej w las, tym więcej drzew niestety. Ogarniesz podstawy. to sobie będziesz kombinował dalej.

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jalk Zobacz posta
    Kolego Śprotek. Dostałeś powyżej odpowiedź "Może też Pan użyć typowego zestawu "Mały Kalibrator", czyli 6500K, 80cd/m^2, 2.2 i tyle". Osobiście nie rozumiem potrzeby takiego kombinowania, zwłaszcza na początku drogi z CM. A im dalej w las, tym więcej drzew niestety. Ogarniesz podstawy. to sobie będziesz kombinował dalej.
    A ja jestem pewny, że to jest prosta sprawa, tylko co poniektórzy robią na gmatwaniu tych rzeczy sporą kaskę. Taki marketing na sprzedawaniu paciorków tubylcom (by posłużyć się metaforą)
    Tak czy inaczej dzięki wszystkim za odpowiedzi.

  10. #20
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Oczywiście że to prosta sprawa, trzeba mieć dobry kalibrator, znać parametry oświetlenia swojego stanowiska i wiedzę odnośnie samej kalibracji, bułka z masłem, tu nie ma nic do gmatwania i nie jest to fortuna bo przy cenie monitora wydanie 100-150zł szału nie robi.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. kalibracja monitora
    By pyziol in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-06-2015, 18:08
  2. problem z PS i LR po kalibracji monitora...
    By Pienia in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 02-08-2011, 12:44
  3. Kalibracja monitora
    By grissley in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-08-2010, 21:09
  4. Jak ustawic podglad w PS i C1pro po kalibracji monitora
    By egoiste in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 27-12-2009, 15:45
  5. Poszukuję tablicy do kalibracji monitora...
    By Al Bundy in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-06-2005, 16:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •