Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Obiektyw do makro i fotografii produktowej

    Potrzebuję obiektywu jak w tytule do makro pod puszkę to d7000. Wymagania: ostrzenie z takiej odległości aby fotografowany przedmiot wielkości 2-3cm pokrywał prawie cały kadr, zachowanie czytelności fragmentu zdjęcia po wykadrowaniu opisu, typu punca srebra lub złota (wielkości 1mm). Zajmuję się zdjęciami biżuterii z metali szlachetnych, kolczyki, łańcuszki, pierścionki i chodzi konkretnie o to aby na zdjęciach były również widoczne i czytelne znaki probiercze. Bawiłem się i bawię dalej odwracaniem szkieł jak i pierścieniami pośrednimi i szczerze mówiąc już mi się nie chce. Zakładany budżet to 1500-2000zł, ale jak coś będzie za 2600 i warte tej ceny wezmę pod uwagę (mam nadzieję że się zwróci)
    zenit, fied 5, fuji S6500 , jest czas na coś więcej

  2. #2

    Domyślnie

    A masz jakiś kitowy obiektyw? Albo jakieś inne? 2-3 centymetry to nie takie małe obiekty, żeby trzeba było makro. Z drugiej strony punca to "prawdziwe" makro.

    Najprościej oczywiści kupić obiektyw do makro. Praktycznie wszystkie są dostatecznie (albo bardzo) ostre, kwestia wygodnej ogniskowej, tzn. zależy jakie masz stanowisko pracy i w jakiej odległości będziesz wygodnie operował obiektywem. Generalnie zasada jest taka, że im mniejsza ogniskowa, tym bliżej trzeba przysunąć obiektyw do fotografowanego przedmiotu, żeby uzyskać skalę 1:1.

    Wiele osób ma swój ulubiony obiektyw, więc mogą być różne opinie, ale jeśli chodzi o nowe popatrz na Nikkora 40/2.8, Tamrona 60/2 i Sigmę 105/2.8 (z naciskiem na 2 ostatnie).

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odp i info dotyczące obiektywów. Może się źle wyraziłem ale chodzi mi dokładnie o tak uniwersalny obiektyw żebym mógł nim uchwycić przedmiot 2-3cm, a za razem przy zbliżeniu się do niego ostrzył z bardzo bliskiej odległości żeby było widać punce. To jakie mam szkiełka to raczej mało istotne bo nadają się do foto tylko po odwróceniu lub podpięciu pierścieni (N18-105 3.5-5.6, N35 1.8, N70-300 4.5-5.6) Przejrzałem oferty i wpadła mi jeszcze w oczy tokina 100/2.8 i tamron 90/2.8, no i rozjazd w cenach od 1500 do 3000.
    zenit, fied 5, fuji S6500 , jest czas na coś więcej

  4. #4

    Domyślnie

    Wspomniany Tamron 60/2 ma skalę odwzorowania 1;2 więc ciężko będzie zrobić nim takie powiększenia.
    Za 2500 zł. możesz kupić praktycznie każdy (używany) obiektyw makro w zakresie 60-105 mm.
    Kilka miesięcy temu sprzedałem tu na forum Nikkora 105/2.8 VR w stanie nówka.
    Nie znam się zbyt dobrze na tym typie fotografii, ale z pierścieniami większą skalę odwzorowania będziesz miał z 60-tkami. Może warto rozejrzeć się za N60/2.8D?
    Miałem i bardzo chwaliłem sobie ten obiektyw.

  5. #5

    Domyślnie

    Pytałem o inne obiektywy, bo np. zakładając do N35/1.8 soczewkę Raynoxa uzyskujesz skalę odwzorowania w okolicach 1:1. Odwracając tę 35 (pierścień odwrotnego mocowania) masz skalę większą niż 1:1, dobrą do punc.
    Tokina nie ma napędu af i stabilizacji, dla Ciebie mało istotne alewarto pamiętać, np. w przypadku odsprzedaży (i wyjeżdża tubus, ja tego nie lubię), najnowszy Tamron 90 jest zdaje się sporo droższy od S105, starsze wersje do Nikona chyba trudno dostępne, i trzeba sprawdzić af i vr. Optycznie i pod względem skali odwzorowania to bardzo porównywalne szkła.

  6. #6
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli do DX to Nikkor Micro 85 mm f/3.5G VR jest bardzo dobry.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Walle Zobacz posta
    Wspomniany Tamron 60/2 ma skalę odwzorowania 1;2 więc ciężko będzie zrobić nim takie powiększenia.
    ...
    Skąd takie dane?
    http://www.optyczne.pl/index.html?pr...=0&moc=0&sort=

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Pozostaje jeszcze kwestia radzenia sobie z głębią ostrości, której może brakować na takich przedmiotach i trzeba będzie stackować kilka fotek.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Coś mi się pokręciło, przepraszam

  10. #10

    Domyślnie

    Może chiński wynalazek Venus 60 mm f/2.8 Ultra-Macro sprawdził by się tu lepiej. Ostrzenie od nieskończoności aż do skali 2:1 co załatwiło by Ci te punce.
    Niestety obiektyw bez żadnej automatyki, ale jak robiłeś obiektywami na odwrotce to nie powinno to stanowić dla Ciebie problemu

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Lampy do fotografii produktowej
    By przemek186 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-07-2015, 23:28
  2. Sprzęt do fotografii produktowej
    By Mirek_M in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-04-2015, 10:56
  3. Jaki obiektyw do D5100 do fotografii produktowej
    By Alex2306 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-03-2015, 20:00
  4. Tło do fotografii produktowej
    By barlogpl in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 05-01-2013, 17:17
  5. Obiektyw do fotografii produktowej
    By gigawatt in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 25-04-2010, 22:08

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •