Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Fotografowanie małej bizuterii

    Witam,

    Zjadam zęby na próbie udoskonalania swojej techniki wykonywania zdjęć biżuerii. Głównie do fotografowania mam biżuterie rozmiarach 0,5 - 2cm. Rzadziej jakieś większe bransoletki do 7cm

    Te najmniejsze produkty wykonuję Tamronem 90/2.8 Macro.

    Ostatnio zacząłem robić zdjęcie na mlecznej pleksie podświetlanej od spodu dodatkowa lampą w celu uzyskania białego tła.

    Od góry oświetlam softboxem, bez żadnego namiotu.

    Problemy:
    1. Głębia ostrości jest w miare wystarczająca na f/16, ale chciałbym, żeby była jeszcze większa. Przymykać przysłony już nie chcę bo powyżej f/16 ostrość drastycznie spada.
      Czy może obiektyw macro o ogniskowej 60mm będzie bardziej odpowiedni? Trzeba będzie jeszcze bliżej postawiać aparat, ale to ogniskowa ma większy wpływ na głębie.
    2. Podświetlanie od spodu owszem rozjaśnia tło, ale też gubione/prześwietlane są dolne części bizuterii. Macie jakiś sposób na uzyskanie jasnego tła z zachowaniem widoczności spodu obiektu?
    D600 | D750 | D7200 ||| 35/1.4 ART | 50/1.4 ART | 18-35/1.8 ART | 85/1.8 G | 135/2 D | 17-35/2.8 | 24-70/2.8 | 70-210/4
    było: D700 | D3100 | D5200 | CoolPix8800 | 14/2.8 HSM | 28/1.8G | 35/1.8 G DX | 50/1.5 HSM | 85/1.8 D | 135/2 bez D | 12-24/4.5-5.6 HSM | 28-200 D i G | 18-105 G | 18-200 G | 28-300 G | 200-500/5-6.3

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawulon Zobacz posta
    Głębia ostrości jest w miare wystarczająca na f/16, ale chciałbym, żeby była jeszcze większa. Przymykać przysłony już nie chcę bo powyżej f/16 ostrość drastycznie spada.
    1. Focus stacking - moim zdaniem, zdecydowanie najlepsze efekty.
    2. Dużo mocniej przymknąć przysłonę i użyć programów do dekonwolucji dyfrakcji (Rawtherapee (darmowy) lub CaptureOne w wersji 10).
    3. Dużo mocniej przymknąć przysłonę i wykorzystać dużą rozdzielczość matrycy - po odpowiednim zmniejszeniu zdjęcia efekty dyfrakcji nie będą widoczne.


    Cytat Zamieszczone przez pawulon Zobacz posta
    Czy może obiektyw macro o ogniskowej 60mm będzie bardziej odpowiedni? Trzeba będzie jeszcze bliżej postawiać aparat, ale to ogniskowa ma większy wpływ na głębie.
    Zakres głębi ostrości zależy wyłącznie od przysłony i wielkości przedmiotu w kadrze - z każdą ogniskową głębia będzie taka sama.


    Cytat Zamieszczone przez pawulon Zobacz posta
    Podświetlanie od spodu owszem rozjaśnia tło, ale też gubione/prześwietlane są dolne części bizuterii. Macie jakiś sposób na uzyskanie jasnego tła z zachowaniem widoczności spodu obiektu?
    1. Zmienić proporcje światła w tle (od spodu) i głównego.
    2. Nie kłaść tylko wieszać przedmiot.
    3. Niedoświetlać i wyciągać biele z tła w obróbce.
    4. Świecić normalnie i przyciemniać krawędzie w obróbce.
    Ostatnio edytowane przez ecml ; 19-10-2017 o 15:06
    ['O]

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki odpowiedź.

    Większość z tych rzeczy można by zastosować w przypadku fotografowania drogiej biżuterii gdzie jedno zdjęcie jest "drogie". A tutaj mam setki sztuk biżuterii z chin i na 1 zdjęcie mogę poświęcić 1 minutę + szybka obróbka w LR, bez retuszu, chyba że retusz paprochów.

    Z ta głębią ostrości mnie zaskoczyłeś, nie jestem pewien czy tak jest w rzeczywistości.
    Przecież jak fotografuję osobę obiektywem 135m na przysłonie f/2 to głębia ostrości jest mniejsza niz gdy fotografuje osobę obiektywem 35mm na przysłonie f/2. Przy założeniu takiego samego odwzorowania osoby w kadrze. W takim razie w przypadku zdjęć macro powinno być podobnie.

    Spróbuje niedoświetlić zdjęcie przy następnej sesji, zobaczymy jaki będzie efekt przy obróbce, dodatkowo oświetlenie spodu dam od tyłu.
    D600 | D750 | D7200 ||| 35/1.4 ART | 50/1.4 ART | 18-35/1.8 ART | 85/1.8 G | 135/2 D | 17-35/2.8 | 24-70/2.8 | 70-210/4
    było: D700 | D3100 | D5200 | CoolPix8800 | 14/2.8 HSM | 28/1.8G | 35/1.8 G DX | 50/1.5 HSM | 85/1.8 D | 135/2 bez D | 12-24/4.5-5.6 HSM | 28-200 D i G | 18-105 G | 18-200 G | 28-300 G | 200-500/5-6.3

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawulon Zobacz posta
    Większość z tych rzeczy można by zastosować w przypadku fotografowania drogiej biżuterii gdzie jedno zdjęcie jest "drogie". A tutaj mam setki sztuk biżuterii z chin i na 1 zdjęcie mogę poświęcić 1 minutę + szybka obróbka w LR, bez retuszu, chyba że retusz paprochów.
    Miałem na myśli właśnie szybką obróbkę w LR. Jeżeli przedmioty są podobne, można jedne ustawienia przenieść na pozostałe zdjęcia pojedynczym kliknięciem (synchronizacja). Drogą biżuterię obrabia się zupełnie inaczej, dużo dłużej i dużo drożej.


    Cytat Zamieszczone przez pawulon Zobacz posta
    Z ta głębią ostrości mnie zaskoczyłeś, nie jestem pewien czy tak jest w rzeczywistości.
    Przecież jak fotografuję osobę obiektywem 135m na przysłonie f/2 to głębia ostrości jest mniejsza niz gdy fotografuje osobę obiektywem 35mm na przysłonie f/2. Przy założeniu takiego samego odwzorowania osoby w kadrze. W takim razie w przypadku zdjęć macro powinno być podobnie.
    Portret, makro czy krajobraz, zasady są identyczne - sprawdź


    Cytat Zamieszczone przez pawulon Zobacz posta
    Spróbuje niedoświetlić zdjęcie przy następnej sesji, zobaczymy jaki będzie efekt przy obróbce, dodatkowo oświetlenie spodu dam od tyłu.
    No niestety, trzeba eksperymentować, nie ma jednej recepty.
    ['O]

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja kiedyś wykorzystałem do takiej drobnicy tamrona 70-200mm i dało mi to lepsze efekty na 200mm niż tamron 90 makro, oczywiście chodzi o głębię, crop większy i szło to szybko, ja miałem softbox tak z 20cm pod szklanym stolikiem i w Lr wyciągana biel żeby nie było przepalonych krawędzi, do tego jeden softbox i blenda od góry żeby delikatnie doświetlić, nie było czasu na przysłanianie i inne zabawy, efekt był zadowalający, można było to robisz szybko.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawulon Zobacz posta

    Z ta głębią ostrości mnie zaskoczyłeś, nie jestem pewien czy tak jest w rzeczywistości.
    Przecież jak fotografuję osobę obiektywem 135m na przysłonie f/2 to głębia ostrości jest mniejsza niz gdy fotografuje osobę obiektywem 35mm na przysłonie f/2. Przy założeniu takiego samego odwzorowania osoby w kadrze. W takim razie w przypadku zdjęć macro powinno być podobnie.
    Bo mylisz głębie ostrości z tym jak tło jest rozmywane. Wrzuć sobie https://dofsimulator.net/pl/ i ustaw blokadę kadru.

Podobne wątki

  1. kolekcja bizuterii
    By sailor in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 03-02-2015, 15:52
  2. wycena zdjęć biżuterii
    By MR in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 75
    Ostatni post / autor: 02-03-2011, 10:19
  3. Sprzęt do makro/ biżuterii ?
    By kacap1 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 26-08-2010, 17:14
  4. fotografowanie biżuterii.
    By meliszipak in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 56
    Ostatni post / autor: 30-08-2009, 10:17
  5. fotografowanie biżuterii
    By Erie in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 22-10-2006, 12:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •