Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37
  1. #1

    Domyślnie D810 VS D850 czy warto dopłacać do D850?

    Powolutku zbliża się mi koniec sezonu ślubnego, i generalnie koniec sezonu na plenery. Na następny sezon chciałbym wymienić jeden z aparatów, w aparatach w tym roku zostały wymienione migawki, ale dla bezpieczeństwa i dla komfortu psychicznego chciałbym już zakupić jedno "nowsze" body (obecnie D750 & D600) wiadomo że pod młotek pójdzie D600. Jak już wiemy, moja kategoria zdjęć to ślubne, oraz portretowanie w plenerze, czasami trafi się studio.

    Zastanawiam się nad opcją wymiany:
    D600 na D810. Mając przy tym zestaw D750 + D810. Obecnie pracuję na dwóch aparatach jednocześnie zawieszonych na szelkach reporterskich, ale D750 traktowałem jako takie główne body, tam gdzie warunki były gorsze, gdzie scena dynamiczniejsza to fociłem D750. Na drugim body D600 jakiś obiektyw do dodatkowych zdjęć. Na weselu odkładam w sumie prace na dwóch aparatach, D600 chowałem do torby i zostawiałem sobie tylko D750. Więc ten AF z D600 wcale mi nie przeszkadzał bo w większości fociłem w jaśniejszych warunkach, ale raczej nie był taki skuteczny jak w D750 Myślałem żeby zamienić D600 na D810 - raczej szukać na ebay'u jakiegoś mało używanego egzemplarza D810 i zaoszczędzić kasę, albo nie oszczędzać i dorzucić jednak do nowego D850 - gdzie mnie jednak odstraszają obecnie koszta inwestowania aż tak w ten aparat i zastanawiam się czy do tego co ja robię nie będzie to przesada, i czy zwyczajnie taki zestaw D750-D810 to będzie strzał w 10: D750 przecież styka na ślub, a w końcu chciałbym zobaczyć mityczną szczegółowość matrycy D810 przy takich właśnie plenerach. Dodam jeszcze że nie będzie mi sprawiała różnica w ergonomii używania D750\D810 - kiedyś pracowałem równocześnie na Canonie i Nikonie jednocześnie i się przyzwyczaiłem. Dodam tylko że nie chcę drugiego D750, mimo tego że to zacny apart, chcę spróbować innego najkona.

    Ciągnie mnie do tego D810 dobra cena używek w idealnym stanie na zagranicznych stronach aukcyjnych. Możliwości już znamy. Nie boję się dużych plików.
    Do D850 ciągnie "nowość" lepszy AF w sensie boczne punkty i w sumie tyle. Chociaż teraz używam głównie około centralnych punktów AF. Iso jakie używam to 1600-3200 a w D810 chyba nie jest aż tak źle przy takich wartościach, tym bardziej że zdjęcia oddaje po przeskalowaniu do 16-18mpx. Czasami trafi się coś powyżej 3200 - ale wiadomo od tego będzie D750. Seria u mnie jest ustawiona na 3fps. więcej do mojego reportażu nie potrzebuje. Jak myślicie pchać się w D850, czy jednak podejść zdrowym rozsądkiem, zaoszczędzić sobie i kupić mało używanego D810 ?
    Ostatnio edytowane przez kurczeblade ; 19-10-2017 o 10:34

  2. #2

    Domyślnie

    Wypożycz D810 na imprezę i wszystko już będziesz wiedział. Najlepiej samemu przestrzelić puchę.

  3. #3

    Domyślnie

    trudno radzić - bez wątpienia w słabych warunkach D810 będzie miał słabszy AF niż Twój d750 (ale pewnie nie gorszy niż d600) a D850 jeszcze lepszy, do tego znacznie szerzej "rozsiany" po matówce. Z racji lepszego DR w D850 na iso400 i więcej, można też założyć że łatwiej będzie w nim opanować cienie (bez zafarbów) w czasie wołania RAWów, zwłaszcza kiedy niedoświetlisz czegoż dla ochrony światłe. Ale czy to jest warte dopłaty ? Tylko Ty możesz zdecydować.
    Co do "mitycznej szczegółowości" , uważam że biorąc pod uwagę fotografię ślubną to połączenie masochizmu z onanizmem w najczystszej formie.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  4. #4

    Domyślnie

    Dobrze Paweł napisałeś, nie będzie lepiej niż na D750 ale będzie lepiej niż na d600 i to mi wystarczy , bo d600 dużo ogarnia w tym co robię ☺ co do detalu, to dlaczego nie mieć dobrze zrobionych fot z pleneru ślubnego ?!


    Megapixele? 36 mpx to chyba spoko.
    Ostatnio robiłem fotoalbum 30x30cm i wrzuciłem na dwie rozkładówki jedno zdjęcie, wyszło 30x60 cm. Ale 24 mpx dały radę, mam dostępne większe albumy, więc te megapixele jednak się przydają ☺ gorzej by było gdybym mocno wcześniej ciął te zdjęcie.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja nie twierdzę że nie fajnie mieć dobrze zrobionego pleneru. Tylko nikt mnie nie przekona że potrzebne do tego tyle mpix. nawet jeśl będziesz miał miał rozkładówkę 80x40cm. W przypadku biznesowych wyborów, męczenie się z tak wielkimi plikami jeśli nie trzeba uważam za masochizm, natomiast podziwianie detali przy 200% powiększeniu monitora, podczas gdy w końcowym efekcie nie mają one żadnego znaczenia a wręcz są niewidoczne uważam za onanizm. Znam sporo osób które robią śluby D800/d810 , ale nie dlatego że to idealne narzędzie do ślubów, tylko dlatego że nie miały/chciały wydawać kasy na lepsze do tego narzędzi - te co focą d800 - to dlatego że w 2012r nie było wyboru - to była jedyna możliwa aktualizacja d700 poza pierońsko drogim d4, ci od d810, dlatego że nie zaakceptowali budowy D750, albo "na wszelki wypadek" kupili semiPRO.
    Uwagę o przycinaniu pominę; wierzę w czasie pleneru, fotograf potrafi tak zrobić zdjęcie żeby kadr był gotowy (albo prawie gotowy) przed naciśnięciem spustu a nie żeby coś tworzyć na kompie.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel Pawlak Zobacz posta
    Uwagę o przycinaniu pominę; wierzę w czasie pleneru, fotograf potrafi tak zrobić zdjęcie żeby kadr był gotowy (albo prawie gotowy) przed naciśnięciem spustu a nie żeby coś tworzyć na kompie.
    I wszystko w tym temacie. Tyczy się to chyba każdego "ustawianego" zlecenia...

  7. #7

    Domyślnie

    Uwagę o przycinaniu pominę
    Kto powiedział że to zdjęcie było z pleneru, przecież z reportażu też się wrzuca zdjęcia do albumu

    nawet jeśli będziesz miał miał rozkładówkę 80x40cm.
    Musimy pamiętać że w albumie ogląda się zdjęcia z bliska, więc każdy szczegół widać. Więc do takiej rozkładówki ile optymalnie megapixeli żeby dobrze wyglądało?
    Głównie oddaje albumy 30x30cm - maks fota wtedy jest 30x60cm. Ale proporcje są dziwne, ale czasami trafi się taka fota, która jest dłuższa na długim boku niż 30cm. Bo się zastanawiałem też nad D4.


    Zobaczę, może jednak wezmę tego drugiego D750 dla świętego spokoju, chociaż D810 korci.
    Ostatnio edytowane przez kurczeblade ; 19-10-2017 o 19:37

  8. #8

    Domyślnie

    Pościągałem trochę RAW'ów z D810 i trochę plików które są bezpośrednim porównaniem z D750. Generalnie RAW z D750 bardziej mi pasuję, w szczególności przy Iso 1600-3200.
    Jednak pójdzie drugie D750 i nie będę kombinował. Za cenę używanego D810 mam nowe D750. Albo wezmę jakąś używkę D750 z ebaja poszukam i w ogóle fajnie cenowo wyjdzie. Będą dwa takie same body i praca będzie lżejsza z plikami.

    Zastanawiam się nad tymi aukcjami z ebaya, tam nówki D750 po 1500 dolarów. Wychodzi jakieś 5,500zł za nowe body
    Ostatnio edytowane przez kurczeblade ; 20-10-2017 o 12:41

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Te 16-18 Mpx do rozkładówki szerokości 60 cm wystarczą w zupełności (czyli D4 wystarczy). A nawet 12 Mpx z D3 będzie dobre, bo to oglądają para młoda i rodzina, a nie onaniści sprzętowi.

    Optyczne twierdzą, że D850 ma wysokie ISO o ponad 1 EV lepsze niż D810. Dzięki temu, że to matryca BSI. Ale .. jak się patrzy na dxo to snr18 jest prawie identyczne, a róznica jest w DR.
    https://www.dxomark.com/Cameras/Comp...810___1177_963
    Tak w ogóle to dxo zaczęło podawac więcej parametrów. I oprócz snr18 podaje też np fullSNR

  10. #10

    Domyślnie

    No bo optyczni biorą pod uwagę zapewne całokształt obrazu a nie oddzielnie szumy, DR, utrzymanie kolorów, tonalność i utrzymanie detalu - biorąc pod uwagę całość, zapewne D850 jest o nie mniej niż 1EV bardziej używalny.

    A unie zakładki fullSNR jakoś nie działają
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D850 - testy, linki
    By Jacek_Z in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 19-01-2023, 22:06
  2. Nikon D850 oficjalnie
    By MstrG in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 2074
    Ostatni post / autor: 18-04-2021, 14:58
  3. Nikon D850 w praktyce
    By Rafał_Sz in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 11-11-2017, 15:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •