Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie ZDJĘCIA GRUPOWE -proszę o wskazówki

    Witam,
    jestem tu nowa, wszystko jest dla mnie nowe - stąd proszę o cierpliwość

    Posiadam Nikon D610 + AF-S NIKKOR 24-70mm f/2,8G ED

    Jak poprawnie wykonać zdjęcie grupowe, gdzie jest np. 5 osób? (portrety rodzinne)
    Z jakiego trybu skorzystać?
    Zależy mi aby ostrość padała na wszystkie twarze równomiernie.
    Korzystając z półautomatycznych trybów i ustawieniu autofocusa - ostrość nie łapie mi wszystkich twarzy, wszystkich szczegółów
    Tryb automatyczny podobnie...

    Być może pytanie banalne, ale gdybym wiedziała to bym nie pytała, liczę na Wasze wsparcie dla mnie "świeżaka", na zrozumienie i cierpliwość.

    pozdrawiam,
    Monika

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Witaj
    Przetestuj na ścianie budynku stojąc do niego prostopadle i środkowym punktem af, może być tryb A i sprawdzasz na f/2.8 potem przymykając przysłonę np do f/4 czy f/5.6 i samo się wyjaśni szybko.

  3. #3

    Domyślnie

    Można również skorzystać z kalkulatorka, dzięki któremu i cały mechanizm głębi ostrości się trochę wyjaśni: http://www.dofmaster.com/dofjs.html

    Co do ustawienia aparatu to z moim amatorskim podejsciem skorzystalbym z preselekcji przyslony (tryb A) aby zapanować nad ową głębią ostrości.
    Pozdrawiam, wasciu
    Więcej zdjęć na: Instagram, Facebook
    //-----Nikon D3300 || Nikkor AF-S DX 18-105mm / Nikkor AF-S 50mm-----//

  4. #4

    Domyślnie

    Czy do tego eksperymentu jest zalecana jakaś odległość?
    Zdjęcia grupowe o które chodziło mi wcześniej miałyby być wykonane w "studiu" - w pokoju który niestety nie jest zbyt wielki.
    Odległość od aparatu do "modeli" wynosi około 3m. Niestety ale tylko takim pomieszczeniem dysponuję.

    Z góry dziękuję za odpowiedź na moje głupkowate pytania - być może i ja będę kiedyś tak mądra, że będę w stanie komuś pomóc

  5. #5

    Domyślnie

    Istotne jeszcze jaka jest ogniskowa, na ktorej robisz zdjecie grupowe. Niemniej, eksperyment na scianie powinien byc wykonany w takich samych odleglosciach/ogniskowych jak pozniejsze zdjecie grupowe.
    Pozdrawiam, wasciu
    Więcej zdjęć na: Instagram, Facebook
    //-----Nikon D3300 || Nikkor AF-S DX 18-105mm / Nikkor AF-S 50mm-----//

  6. #6

    Domyślnie

    Dobrze tak spróbuję, ale w takim razie jeśli chodzi o pole ostrości - mam skorzystać z autofocusa - auto, pojedynczy ? czy przestawić w tryb manualny? tu mam jeszcze zagwózdkę

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez foto.monika Zobacz posta
    Dobrze tak spróbuję, ale w takim razie jeśli chodzi o pole ostrości - mam skorzystać z autofocusa - auto, pojedynczy ? czy przestawić w tryb manualny? tu mam jeszcze zagwózdkę
    Zarowno do eksperymentu jak i samego zdjęcia grupowego - ja bym uzyl pojedynczego punktu - np. srodkowego tak jak napisal @koesh.
    Pozdrawiam, wasciu
    Więcej zdjęć na: Instagram, Facebook
    //-----Nikon D3300 || Nikkor AF-S DX 18-105mm / Nikkor AF-S 50mm-----//

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Widzę że dyskusja dotyczy kompletnie podstawa, zatem:
    - AF-S
    - pojedynczy punk, środkowy
    - Tryb A
    - pomiar do wyboru, może być punktowy jeśli np celujesz w twarz osoby na środku

    Ale... co ze światłem w tym pomieszczeniu bo jeśli masz lampy błyskowe to jakie manualne czy z TTL, a może światło zastane lub ciągłe, jest to istotne bo może będzie trzeba robić w trybie M ?

  9. #9

    Domyślnie

    A ja powiem tak - zanim zacznie się myśleć, że można robić sesje zdjęciowe lustrzanka, trzeba znać chociaż podstawy fotografii, nie mówiąc już o dokładnym przeczytaniu instrukcji obsługi aparatu.

    1. Aparat może ustawić ostrość tylko i wyłącznie w jednym punkcie. Nie ma czegoś takiego, że ustawi ostrość w wielu punktach, np na wszystkich twarzach.
    Ostrość jest ustawiana tylko i wyłącznie w danej odległości i tylko w tej odległości (płaszczyźnie) będzie ostro.
    2. Odległość nie ma znaczenia
    3. Pokój nie ma znaczenia
    4. Kłania się matematyka, osie, linie prostopadle i płaszczyzny, bo płaszczyzna ostrości jest prostopadła do osi obiektywu.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Widzę że dyskusja dotyczy kompletnie podstawa, zatem:
    - AF-S
    - pojedynczy punk, środkowy
    - Tryb A
    - pomiar do wyboru, może być punktowy jeśli np celujesz w twarz osoby na środku

    Ale... co ze światłem w tym pomieszczeniu bo jeśli masz lampy błyskowe to jakie manualne czy z TTL, a może światło zastane lub ciągłe, jest to istotne bo może będzie trzeba robić w trybie M ?

    Mam 2 parasolki(białe, srebrne/czarne) i lampę z TTL.
    Jaka opcja będzie korzystniejsza?
    Czy może równocześnie te 2 wersje oświetlenia?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Ślubniak moich przyjaciół proszę o cenne wskazówki
    By Bjman in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-12-2009, 18:42
  2. [ Portret ] pierwsze wiec prosze o wskazówki i porady
    By widmin in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 01-07-2009, 00:42
  3. Proszę w wskazówki !!
    By DarekC in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20-06-2008, 22:59
  4. D70 i swiatlomierz prosze o wskazówki.
    By Alexandr in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-03-2006, 14:01
  5. [ Reportaż ] pierwszy portrecik - proszę o wskazówki !
    By martin75 in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 14-02-2006, 00:30

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •