Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22
  1. #11

    Domyślnie

    @frogi ty jesteś genialny!!! To działa dokładnie tak jak napisałeś. Przeniosłem pliki, odpaliłem je przez Lr i wszystko jest ok a w "catalog settings" lokalizacja folderu zmieniła się na wskazaną przeze mnie na D.
    Wielkie dzięki
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mzj Zobacz posta
    Lightroom nie modyfikuje plików obrazów (RAW). Zamiast tego zapisuje sobie informację o plikach źródłowych i operacjach w swojej bazie danych, którą nazywa katalogiem. To co widzisz to jest właśnie katalog Lightroom'a.
    To ja mam pytanie z innej beczki. Czy w LR istnieje możliwość zapisywania plików z informacją o dokonanej korekcie na rawach, tak jak to dzieje się w CameraRaw (tam pliki zapisywane są z rozszerzeniem .xmp automatycznie po zapisaniu rawa)? Mam mocno ograniczoną przestrzeń na dysku i w momencie gdy LR krzyczy, że brakuje mu pamięci, muszę usuwać z biblioteki LR foldery ze zdjęciami, które już wywołałam. Kiedy jednak za jakiś czas chcę wrócić do zdjęcia usuniętego z biblioteki, i importuję je od nowa, otwiera się ono jako nietknięty raw, więc cała obróbka na marne... Jest jakieś sensowne rozwiązanie tego problemu, oprócz zakupu nowego lapka?
    Ostatnio edytowane przez OlgaZ ; 05-12-2019 o 23:54

  3. #13
    Oszczędny w słowach Awatar kipcior
    Dołączył
    05 2010
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    213

    Domyślnie

    Zwykłe ctrl+s zapisuje Ci plik xmp.
    D610, Nikkor 50 f1.4 G, Nikkor 24-70 f2.8, Sigma 20 f1.4, Sigma C 100-400.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OlgaZ Zobacz posta
    To ja mam pytanie z innej beczki. Czy w LR istnieje możliwość zapisywania plików z informacją o dokonanej korekcie na rawach, tak jak to dzieje się w CameraRaw (tam pliki zapisywane są z rozszerzeniem .xmp automatycznie po zapisaniu rawa)? Mam mocno ograniczoną przestrzeń na dysku i w momencie gdy LR krzyczy, że brakuje mu pamięci, muszę usuwać z biblioteki LR foldery ze zdjęciami, które już wywołałam. Kiedy jednak za jakiś czas chcę wrócić do zdjęcia usuniętego z biblioteki, i importuję je od nowa, otwiera się ono jako nietknięty raw, więc cała obróbka na marne... Jest jakieś sensowne rozwiązanie tego problemu, oprócz zakupu nowego lapka?
    Robisz coś, czego w najśmielszych snach nikt nie przewidywał: najpierw pracujesz nad zdjęciami, a potem wyrzucasz efekty swojej pracy po to, żeby pracować nad innymi zdjęciami, które to nowe efekty też potem wyrzucisz... Nasze babki mówiły na to niezbyt poprawnie ale bardzo obrazowo: circulus vitiosus, błędne koło.

    Prawdą jest, że sidecar (plik-doczepka) xmp zawiera w sobie ostatnią aktualną obróbkę, i faktem jest, że LRa można sobie tak ustawić, aby robił to automatycznie po każdej edycji; dasz jaśniej - zapisze xmp, dasz ciemniej - znowu zapisze. Ale pracując w sposób który proponujesz przypominasz kogoś, kto kupiwszy luksusowego campera z prysznicem i wszelkimi wygodami, na wakacje bierze taczki, ładuje tam swoje klamoty i na piechotę pcha te taczuszki na kemping odległy o 200 km, po czym w połowie drogi kończy mu się urlop, więc wraca do domu. A za rok to samo.

    Bez sensu.

    Cały urok (i naprawdę potężna siła) LRa tkwi w tym, żeby budować bazę danych o swoich zdjęciach. LR tak dalece odstaje w tym na plus od innych programów, że co prawda wywoływać RAWy potrafi parę innych programów, ale w kwestii opanowania dużych kolekcji zdjęć LR na razie nie ma żadnej konkurencji. To jest dokładnie to, co Ty wyrzucasz co chwilkę.

    Piszesz, że programowi brakuje pamięci, ale nie piszesz czy chodzi o RAM, czy przestrzeń dyskową - na oba te braki są kompletnie różne sposoby przeciwdziałania. Dobrze też by było, gdybyś poświęciła chwilkę na zrozumienie jak LR działa, co gdzie zapisuje i jakie są sposoby, żeby ułatwiając programowi życie ułatwić je również sobie. O ile jeśli idzie o RAM, rad jest stosunkowo mało - po prostu RAMu musi być dużo, inaczej program będzie chodzić wolno, ale i tutaj jakieś się znajdą: pracować na mniejszych zbiorach, zmniejszyć cache, dać Katalog na możliwie szybki dysk, nie włączać automatycznego zapisu sidecarów XMP...

    Jeśli idzie o braki przestrzeni na dysku/ach - należy jakoś się przeorganizować, ewentualnie dokupić/zwiększyć dysk zewnętrzny; koszty wbrew pozorom nie są jakiś powalające. Po następne dobrze jest parę rzeczy ustawić samodzielnie: gdzie LR zapisuje cache, gdzie Katalog, gdize są same zdjęcia - wiedząc jakie ma się dyski, jakie są szybkie i ile na którym jest wolnego miejsca można to jakoś sensownie zagospodarować.

    Ale najlepiej po prostu poczytać jakieś poradniki o optymalizacji pracy w LRze, których to poradników jest całkiem sporo, choćby u Adobiego na stronach. Nie wątpię, że po polsku też się znajdzie.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #15

    Domyślnie

    @OlgaZ jezeli chcesz używać Lr poważniej niż na próbę, to proponuję kupić przyzwoity podręcznik-instrukcję https://helion.pl/ksiazki/adobe-phot...f.htm#format/e. Niestety aktualnie jest chyba tylko wersja elektroniczna, ale i tak warto to mieć. Jeżeli nie 100% to 90% problemów o rozwiązanie których pytają tutaj koledzy można w kilka minut rozwiązać samemu przeglądając spis treści czy skorowidz i czytając odpowiedni fragment. Przecież nie zawsze jest przy komputerze @2pompony żeby cierpliwie prowadził za rękę przy rozwiązaniu prostego problemu.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OlgaZ Zobacz posta
    Jest jakieś sensowne rozwiązanie tego problemu, oprócz zakupu nowego lapka?
    Zewnętrzny dysk. LR będzie trzymał na zewnętrznym dysku RAW-y, a na wewnętrznym tylko katalog, czyli bazę danych zawierającą link do właściwego RAW-a, wprowadzone przez Ciebie modyfikacje i mały podgląd zdjęcia.
    A9 | Sigma 35 f/1.2 ART | Sony 200-600 f/5.6-6.3 G | Sony 135 f/1.8 GM

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kipcior Zobacz posta
    Zwykłe ctrl+s zapisuje Ci plik xmp.
    Dziękuję bardzo, o to chodziło.

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony
    Robisz coś, czego w najśmielszych snach nikt nie przewidywał: najpierw pracujesz nad zdjęciami, a potem wyrzucasz efekty swojej pracy po to, żeby pracować nad innymi zdjęciami, które to nowe efekty też potem wyrzucisz...
    Nie robię tego nagminnie, bo byłoby to, jak piszesz, pozbawione sensu. Usunęłam foldery ze spacerowymi pstrykami, które wcześniej zapisałam w jpg, i do których nie będę wracać, po czym napisałam na forum z zapytaniem.
    Cytat Zamieszczone przez 2pompony
    Ale pracując w sposób który proponujesz przypominasz kogoś, kto kupiwszy luksusowego campera z prysznicem i wszelkimi wygodami, na wakacje bierze taczki, ładuje tam swoje klamoty i na piechotę pcha te taczuszki na kemping odległy o 200 km, po czym w połowie drogi kończy mu się urlop, więc wraca do domu. A za rok to samo.
    Bez przesady Jak pisałam wyżej, to nie jest proces, który uskuteczniam od miesięcy, tylko nagła potrzeba, z którą na szybko musiałam sobie poradzić.
    Cytat Zamieszczone przez 2pompony
    Cały urok (i naprawdę potężna siła) LRa tkwi w tym, żeby budować bazę danych o swoich zdjęciach. LR tak dalece odstaje w tym na plus od innych programów, że co prawda wywoływać RAWy potrafi parę innych programów, ale w kwestii opanowania dużych kolekcji zdjęć LR na razie nie ma żadnej konkurencji. To jest dokładnie to, co Ty wyrzucasz co chwilkę.
    Rozumiem i chciałabym móc to docenić i wykorzystać w 100%, ale chwilowo mam sprzęt jaki mam, i muszę sobie radzić inaczej. Nie sądziłam, że metoda na zapisywanie metadanych, w jakiś sposób profanuje ten jakże świetny i dopracowany program
    Piszesz, że programowi brakuje pamięci, ale nie piszesz czy chodzi o RAM, czy przestrzeń dyskową - na oba te braki są kompletnie różne sposoby przeciwdziałania.
    Brakuje obu tych pamięci, ale w tym konkretnym przypadku zabrakło przestrzeni dyskowej, z czym sobie już tymczasowo poradziłam, nieco ją reorganizując. Niestety jest to tylko czasowe rozwiązanie. Co do reszty Twojego posta, zgadzam się, zwłaszcza o rozpracowaniu i poznaniu LR, z którego przyznam, że korzystam od niedawna i z pewnością nie znam wszystkich jego tajników.
    Co do sprzętu, muszę przemyśleć czy warto w niego inwestować, rozbudowując o dodatkowe dyski, czy zmienić na nowy, lepszy. Jest to dość stary laptop. Tak czy inaczej, na razie muszę wstrzymać się z tego typu inwestycjami i rozwiązać problem inaczej (stąd pytanie o metadane).
    Cytat Zamieszczone przez mmluty
    @OlgaZ jezeli chcesz używać Lr poważniej niż na próbę, to proponuję kupić przyzwoity podręcznik-instrukcję https://helion.pl/ksiazki/adobe-phot...f.htm#format/e. Niestety aktualnie jest chyba tylko wersja elektroniczna, ale i tak warto to mieć. Jeżeli nie 100% to 90% problemów o rozwiązanie których pytają tutaj koledzy można w kilka minut rozwiązać samemu przeglądając spis treści czy skorowidz i czytając odpowiedni fragment. Przecież nie zawsze jest przy komputerze @2pompony żeby cierpliwie prowadził za rękę przy rozwiązaniu prostego problemu.
    Dzięki, tak się składa, że kilka dni temu zanabyłam tę knigę, ktoś wystawił na OLX
    Absolutnie nie oczekuję prowadzenia za rękę, sądziłam po prostu, że wstrzeliłam się w tematykę wątku. W zasadzie @kipcior wyczerpał temat.
    Cytat Zamieszczone przez g0trek"
    Zewnętrzny dysk. LR będzie trzymał na zewnętrznym dysku RAW-y, a na wewnętrznym tylko katalog, czyli bazę danych zawierającą link do właściwego RAW-a, wprowadzone przez Ciebie modyfikacje i mały podgląd zdjęcia.
    Brzmi to sensownie. Jeśli zdecyduję się na dysk, zrobię tak jak piszesz

    Dzięki wszystkim za odzew.
    Ostatnio edytowane przez OlgaZ ; 12-12-2019 o 00:49

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OlgaZ Zobacz posta
    ale chwilowo mam sprzęt jaki mam, i muszę sobie radzić inaczej. Nie sądziłam, że metoda na zapisywanie metadanych, w jakiś sposób profanuje ten jakże świetny i dopracowany program
    Zobacz, choćby taki mały problem... Próbujesz być troszkę ironiczna, ale bez połknięcia wiedzy o jakiej piszę ja i @mmluty nie zrobisz zbyt wielu postępów. Mając słaby komputer - podkreślasz to często - zapisywaniem sidecarów xmp jeszcze go niepotrzebnie dociążasz, obojętnie czy będziesz to robić automatycznie czy ręcznie. Lr i tak zapisuje zmiany w swojej bazie, ale każąc mu zapisywać jeszcze dodatkowo sidecary dociążasz program zamiast go odciążać ciągłymim operacjami dyskowymi... Dla szybkiego komputera to nie problem, ale podobno masz słaby...

    Czyli chcąc mu ulżyć i przyspieszyć, czynisz go jeszcze wolniejszym.

    Następną sprawą jest, że sidecary nie zachowują mnóstwa bardzo potrzebnych rzeczy, o czym - bez tej wiedzy - kiedyś się boleśnie przekonasz. Jeśli np. kiedyś zrobisz sobie dwie wersje z jednego pliku np. wersję kwadratową a drugą b&w - jak sądzisz, którą wersję zachowa xmp? Obie? Nie... Obu wersji nie zachowa, więć ileś Twojej pracy pójdze na marne i będzie kompletnie nie do odzyskania, jeśli będziesz polegać tylko na sidecarach.

    Możesz być uszczypliwa do upojenia, na pewno uwagi 'o profanowaniu tego jakże świetnego programu' pozwolą Ci mniej błądzić.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #19

    Domyślnie

    2pompony, napisałam jedno zdanie z przymróżeniem oka... W pozostałej części posta starałam się odnieść zupełnie merytorycznie. Już nie musisz mnie tak besztać ? Wszystkie rady biorę do siebie i będę się edukować w temacie.

  10. #20

    Domyślnie

    No dobra, może rzeczywiście zareagowałem nadmiarowo, przepraszam. Troszkie sie uniesłem, jak mawiał mój znajomy serwisant unaszalnych krzeseł biurowych.

    Ale wracając do meritum: przekaz w dalszym ciągu jest niezmienny - przy czym nie chcę powiedzieć, że wszyscy na świecie muszą robić tak samo i postępować wedle tych samych reguł. Nie muszą. Ale też trzeba zrozumieć, że nie wszystkie nasze teorie muszą się sprawdzać, pomimo że na krótką metę coś wydaje się działać jakby ciut lepiej.

    LR oczywiście działa ciut szybciej, jeśli ma w bazie 50 zdjęć, a ciut wolniej, jak ma 50 tysięcy - ale to nie znaczy że teoria, iż należy zdjęcia najpierw obrabiać a potem je wyrzucać miała głębszy sens. To samo dotyczy sidecarów: bywają sytuacje w których są pomocne, ale wykorzystywanie ich jako jedynego magazynu obróbki może skończyć się fatalnie. Oczywiście ani prawo, ani nakazy religijne ani nawet statuty partyjne tego nie zakazują, ale zdrowy rozsądek już tak.

    Po prostu: jeśli się pewnych zasad dochowa - program będzie działać lepiej niż w sytuacji, kiedy się tych zasad nie przestrzega. Co to za zasady? No właśnie to piszą w poradnikach, a nie jest to wiedza wymagająca nadludzkich zdolności: trzymać zdjęcia na dysku o określonych parametrach, katalog na innym (szybszym), w preferencjach zaznaczyć wielkość generowanego podglądu 1:1 dla własnego monitora a nie największą, dostosować wielkość cache do możliwości własnego dysku, ewentualnie dać mu inną ścieżkę - i jeszcze z kilkanaście podobnych; krótkich, prostych, ale powodujących spore zmiany. Każda taka rada pojedynczo przyspieszy pracę nieznacznie, ale na zasadzie synergii wszystkie razem dadzą efekt.

    Bez sensu byłoby gdybym je tu wszystkie podawał (nawet nie wszystkie pamiętam), ale też - i mówię to najzupełniej szczerze, bez podtekstów i drugiego dna - naprawdę nei widzę lepszej możliwości jak Ci pomóc, niż odesłać do takiego poradnika. Samo Adobe go stworzyło, a potem setki portali na świecie powieliło albo dosłownie, albo własnemi słowy.





    PS
    Nie chciałem broń boże, żeby wymowa tego co piszę do Ciebie we wszystkich postach była mniej więcej taka: e, młoda, weź się podszkol i dopiero wtedy zadawaj pytania... Naprawdę tego nie chcę. Stąd długie być może wywody, ale staram się wyrazić możliwie dokładnie i ściśle, żeby właśnie takiego mylnego wrażenia nie wywołać.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 12-12-2019 o 14:47
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Pliki XMP w Lightroom 6
    By kundziorro in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-09-2017, 15:30
  2. Jest na sali ktoś kto tworzy muzykę?
    By prz3mo in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-11-2011, 00:33
  3. Pliki JPG
    By fidykg in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 04-10-2011, 15:48
  4. [ Krajobraz ] Adams dalej tworzy ...
    By darko in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19-10-2010, 09:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •