Close

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345
Pokaż wyniki od 41 do 47 z 47
  1. #41

    Domyślnie

    Problem w tym, że nie rozumiesz idei zastosowania profili. Spróbuję łopatologicznie. Wyobraźmy sobie sytuację: ja mam u siebie szerokogamutowy kalibrowany i oprofilowany monitor, Ty masz u siebie zwykły i przyjmijmy do rozważań na chwilę, że również go kalibrowałeś i profilowałeś. Przyjmijmy, że w obu przypadkach jest to wszystko poprawnie skonfigurowane i działa prawidłowo. Teraz wyświetlamy to samo zdjęcie na obu monitorach i w teorii powinno ono wyglądać identycznie. I na tym polega idea kalibracji i profilowwania monitora a później korzystania z tego. Oprogramowanie z tego korzysta i wyświetla prawidłowo kolory. A profil (sRGB, adobeRGB) do zdjęcia przypisuje się po to, żeby określić jego przestrzeń barwną i są to dwie różne rzeczy jak kolega wyżej napisał.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Umbra Zobacz posta
    No właśnie problem w tym, że przeglądarki zamiast użyć sRGB (zczytując profil ICC zdjęcia), używają profilu monitora. ...
    Profil monitora, przykładowo w Windows 7, zapisany jest w lokalizacji: C:\Windows\System32\spool\drivers\color . Według Ciebie przeglądarka korzysta z tego profilu ? Nie wydaje Ci się to mało prawdopodobne aby przeglądarka internetowa "zaglądała" do każdego użytkownika w ten folder z profilami i znajdowała właściwy (bo zazwyczaj jest tam ich więcej) do monitora. Pominę już fakt, ze profil monitora to trochę co innego od profilu kolorystycznego zdjęcia.
    Cytat Zamieszczone przez Umbra Zobacz posta
    ...Dokładnie tak samo, jak wtedy, kiedy wymusisz na SWOJEJ przeglądarce używanie profili ICC. Osoby z nieskonfigurowanym Firefoxem będą widzieć przekłamania. ...
    Obecnie chyba już wszystkie przeglądarki zarządzają profilami (zapisanymi w zdjęciu) sRGB, Adobe RGB. Nie trzeba nic wymuszać, konfigurować.
    Tu jest dobry mz. artykuł w tym temacie: klik
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 01-11-2017 o 19:33

  3. #43

    Domyślnie

    To może się coś zmieniło. Półtora roku temu były wielkie problemy z kolorami.

    Artykuł znam. Pisałem już, że wykupiłem nawet kurs u Tomka dawno temu.

  4. #44

    Domyślnie

    Skoro artykuł znasz to nie wiem skąd u Ciebie takie wnioski, że przeglądarki korzystają z profilu monitora.

    Na samym wstępie jest obrazek testowy opisany:

    "1. Jaki kolor ci się wyświetla?

    Zielony oznacza, że zarządzanie barwą w Twojej przeglądarce działa przynajmniej częściowo. To dobrze. Dzięki temu zdjęcia, które mają w sobie zapisany profil koloru, będą wyświetlane zgodnie z nim. Jednak bardzo dużo zdjęć jest nieoprofilowanych – te mogą wyświetlać się źle, a różnice pomiędzy faktycznym wyglądem, a tym co widzisz mogą być ogromne. ..."

    Uruchomiłem przeglądarkę Internet Explorer, testowy obrazek wyświetla się w kolorze zielonym, więc widać, że działa w niej zarządzanie barwą i przeglądarka obsługuje profile koloru. Oczywiście nic w niej nie konfigurowałem. Podobnie w Firefox.

  5. #45

    Domyślnie

    W artykule wszystko wyświetlało się poprawnie (znaczy pewnie niepoprawnie, ale na tyle poprawnie, że zgodnie z tekstem). Natomiast przy uploadowaniu swoich zdjęć w sieć miałem problemy jak na filmie, który załączyłem - podbicie kontrastu i rozjechanie się kolorów. Pomimo robienia wszystkiego zgodnie z kursem i artykułem. Pierwszy raz zwróciłem na to uwagę, kiedy wrzucałem foty z gór w 500px (a więc w serwis, który wg Tomka nie robi numerów z profilami ICC). Problem się "rozwiązał" dopiero, kiedy wykasowałem z systemu profile inne, niż sRGB. Być może dzisiaj przeglądarki lepiej już sobie z tym radzą. Używam Chrome.

  6. #46

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam Chrome dość długo nie obsługiwał profili kolorystycznych zapisanych w zdjęciu. Przykładowo jak ktoś wrzucił zdjęcie do Internetu z profilem koloru Adobe RGB przeglądarka Chrome niepoprawnie odwzorowywała kolory. Traktowała zdjęcie jakby było z profilem sRGB. Sądzę, że to już się zmieniło. Dokładnie nie wiem, używam Firefoxa. Do przeglądarki Chrome zniechęciłem się przez jej nachalną reklamę, a także brak obsługi profili (kiedyś).

    Takim bardziej znanym obrazkiem testowym informującym, czy przeglądarka obsługuje zapisane profile jest chyba ten :



    Jak jest światło zielone znaczy przeglądarka zarządza barwą, profilami. Dodatkowo w monitorach poprawnie odzwierciedlających barwy nie powinno być po bokach kolorowych pasków, tylko jednolite szare tło.

    Co do serwisu 500px z ciekawości ściągnąłem 10 zdjęć. Wszystkie mają zapisany profil (sprawdzałem w PSE - informacje o pliku), mało tego, również pełne dane EXIF. Także skłaniałby się do opinii kol. Tomka.
    Nie mogę wykluczyć natomiast, że kiedyś było inaczej (choć nie sądzę).
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 02-11-2017 o 17:14

  7. #47

    Domyślnie

    U mnie jest zielone i widać paski po bokach.

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345

Podobne wątki

  1. Kalibracja monitora a kolory Lightroom -> Photoshop
    By Xavier80 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 14-06-2017, 10:43
  2. Windows 7 - kolory w podglądzie i pokazie slajdów.
    By mbodniak in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 14-10-2014, 01:26
  3. Kolory w prezentacji LIGHTROOM
    By szymonnet in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-07-2014, 21:11
  4. kolory w mozzilla i lightroom 3
    By novell in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 14-08-2010, 01:42
  5. LIGHTROOM przekłamuje kolory z D80!!!
    By sander in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 21-09-2007, 07:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •