Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Porst 55mm f/1,4 z przejściówką M42 - problem

    Witajcie
    Chciałabym poprosić o wskazówki. Kupiłam szkiełko Porst Color Reflex MC Auto-G 55mm f/1,4 mocowanie M42, dokupiłam adapter na nikona z szoczewką ostrzącą w nieskończoności. Zamontowałam na d7000 i niestety najdalsze ostrzenie to ok 2 m. Próbowałam rozwiązać problem i przyjrzałam się, że adapter nie chce sie dokręcić do końca obiektywu kiedy jest on ustawiony na nieskończność, bo tylne szło "uderza" o soczewkę. Czy kupienie adaptera bez soczewki załątwi sprawę, i obiektyw da radę ostrzyć dalej? Jeśli nei to czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?
    Druga kwestia związana z tym obiektywem, to zauważyłam, że w wizjerze po ustawieniu ostrości wychodzi ona na zdjęciu nie do końca ostra, poprawna ostrość wyświetla się po przełączeniu na LV, i widać różnicę między ustawieniem ostrości na wizjerze i LV. Czy na to też jest jakieś rozwiązanie.
    Bede wdzięczna za pomoc, dopiero zagłębiam się w świat obiektywów dlatego szukam porady.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Adapter z soczewką najczęściej powoduje spadek jakości, która u Ciebie występuje w postaci nieostrości jednej strony zdjęcia. Jak założysz bez soczewki, to tym bardziej nie będziesz mógł ostrzyć na nieskończoność, ale za to zobaczysz jakość tego całkiem fajnego szkła. Wyjście... Albo kupujesz bezlustro i tam dopisz m42, albo adapter bez soczewki i tylko na takich odległościach, na jakie pozwala szkło. Można też znaleźć kogoś, kto przerabia o ile się da, ale to też może się udać, a może nie...

  3. #3

    Domyślnie

    Ogolnie to Nikon kiepsko wspolpracuje z obiektywami m42. Brak ostrzenia na nieskonczonosc. Adapter z soczewka sobie daruj, bo pogarsza znaczaco jakosc zdjec.
    Masz 2 wyjscia;
    Kupujesz jakies szklo do m42, adapter bez soczewki, pierscienie posrednie i masz bardzo fajne makro, gdzie ostrosc na 1m z kawalkiem nie przeszkadza.
    Druga opcja to kupujesz obiektyw m42, ktory jest rowniez dostepny w wersji z mocowaniem do Nikona i nie masz problemow z ostrzeniem. Wiekszosc ruskich szkiel tak ma.
    Np Helios-bardzo popularny obiektyw manualny dostepny w m42 i w wersji do Nikona. Czy inne; Mir, Tair, Kalenjar.
    Ogolnie zainteresuj sie starymi manualnymi Nikkorami lub ruskimi szklami.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

Podobne wątki

  1. Nikon D5500 Kit jaki ? AF-P DX 18-55mm VR czy AF-S DX 18-55mm VR II ?
    By chaosman in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 20-02-2017, 21:22
  2. HELIOS 44m-4 58mm f:2 czy PORST 1:2,8/55mm
    By mone in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 21-07-2012, 20:03
  3. D70 i przejsciowka na M42 - problem z ostrzeniem
    By dziubek in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 15-09-2005, 14:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •