Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Fotografia przyrody: duży zoom. Obiektyw czy telekonwerter? Tamron 150-600 mm

    Cześć!

    Jestem tutaj nowa i witam Was serdecznie.

    Jestem entuzjastką fotografii przyrodniczej. Posiadam Nikona D5300, a na wiosnę zakupiłam Tamrona SP 150-600 mm f/5-6.3 Di VC USD. Wcześniej posiadałam już Nikona 50-300 mm f/4.5-5.6. Brakowało mi w nim jednak przybliżenia i dlatego po wielu tygodniach, i po zebraniu kasy, zdecydowałam się na zakup wymienionego wyżej Tamrona. Kiedy już uda się zrobić zdjęcie, to jakość jest naprawdę bardzo dobra, podoba mi się rozmycie, obiektyw ładnie maluje, trafi się nawet jakiś bokeh, jeśli jest dobre tło. Nie mam do niego zastrzeżeń technicznych. Ma jednak dwa ogromne minusy: po pierwsze ostrzenie jest MEGA powolne (możliwe, że to problem mojego D5300, ale czytałam w necie, że inni użytkownicy nie zauważają aż takiego problemu, więc może to po prostu brak umiejętności z mojej strony). Zrobienie nim zdjęcia ptaka w locie jest niemożliwe; z Nikonem 50-300 mm po paru próbach zdjęcia wychodzą fajne, ostrzy szybko, nie gubi ostrości. Tamron odpływa najczęściej gdzieś na tło i już w ogóle nie chce na automacie wrócić do początkowego punktu, trzeba kręcić. Drugim minusem jest to, że jest mega, mega wielki i ciężki. Zauważyłam, że przez to nie biorę go na wiele wycieczek, bo po prostu jest nieporęczny. I tutaj wreszcie dochodzimy do sedna! Czy moglibyście mi zaproponować jakiś inny mniejszy obiektyw, lub też jakiś konwerter do tego 50-300, żeby jednocześnie mieć: coś poręczniejszego/mniejszego; żeby dobrze się łapało zwierzaki w locie i żeby ogniskowa na maxa oscylowała wokół 500 mm?

    Dzięki za wszelkie sugestie i za wszelkie komentarze .

    Pozdrawiam!
    KST

  2. #2

    Domyślnie

    Droga PTD8,
    Tamron 150-600 JEST bardzo poręcznym i lekkim obiektywem, jeżeli chodzi o szkła do przyrody! Nie wiem, jak działa AF z D5300, ale jest to puszka z amatorskiej półki i z tym Tamronem raczej rekordów spodziewać się nie należy. Telekonwerter do 55-300 (nie ma 50-300, jest jeszcze 70-300, nie wiem, o którym piszesz) to bardzo zły pomysł! Jakość poleci dramatycznie, a AF może w ogóle nie działać - będzie na pewno gorzej, niż z Tamronem. Nie znajdziesz poręczniejszego szkła z ogniskową w okolicach 500 mm. Obawiam się, że jedynym rozwiązaniem jest kupić karnet na siłownię i taszczyć Tamrona!
    Krzysztof W.
    D500, D300S, F8, S10-20, S18-35, N16-80, T45, S50-150 OS, N200-400 VR, SB600, SB800 i jeszcze parę innych zabawek...
    nick-on.photler.com

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie, masz N55-300 czy N70-300 jak zauważył @nick-on . Jeśli ten pierwszy to twoja opinia o jego ostrzeniu ma się nijak do opinii ogółu posiadaczy tego szkła (w tym mojej), natomiast jeśli ten drugi to w pełni się zgadzam z tym co napisałaś.
    Nie mam ww. tamrona, ale po opisie podejrzewam, że przyczyna leży w dwu miejscach: pierwsze to "Nikon Multi-CAM 4800DX" który ma swoje wady i zalety i na to nic nie poradzisz, trzeba nauczyć się z nim żyć. Zauważyłem, że w trybie AF-C mam większe szanse na ostre foty niż w AF-S. Drugie, to wybór obszaru lub pojedynczych punktów AF na których system ma ustawić ostrość. Musisz osobiście poeksperymentować co lubi twój "tami" i jak to znajdziesz to szkiełko pokaże swój pazur.
    Pozostaje kwestia czy szkło jest skalibrowane z korpusem, bo jeśli nie to czeka Cię wizyta w serwisie. O ile dobrze odczytałem oznaczenia to masz wersję G1 która nie współpracuje z tap-in console i sama nie skorygujesz działania AF.

  4. #4

    Domyślnie

    Myślę, że w Twoim przypadku sprzęt ktorym dysponujesz jest wystarczający ażeby rozpocząć przygodę z fotografią przyrody. Niestety ten rodzaj fotografii nie należy do dyscyplin łatwych i przyjemnych. Na początku trzeba pozbyć się złudzeń, że można zabrać na długi spacer lekki sprzęt i wrócić do domu z ciekawymi zdjęciami ptaków w locie. Ptaki w locie zostawiłbym sobie na później. Najpierw należy pozyskać wiedzę o obiektach swoich zainteresowań fotograficznych, a następnie wiedzę o technikach fotografowania takich stworzeń, czyli dowiedzieć się co i jak fotografować z czatowni, co można fotografować z podchodu, co z zasiadki i jakie najlepiej zastosować w danej sytuacji kamuflaże. Bez podstaw takiej wiedzy można pójść do parku lub innego miejsca gdzie zwierzęta są bardziej przyzwyczajone do ludzi i zapewne w krótkim czasie zrobić trochę niezłych zdjęć z ręki obiektywem N70-300 czy innym podobnym do niego. Jeżeli chcesz na serio zajmować się fotografią ptaków to musisz się pogodzić z tym, że sprzęt jest ciężki bo oprócz body i obiektywu należy z reguły mieć jeszcze statyw z głowicą, ktore ważą drugie tyle. Piszę to bo kiedyś też miałem podobne złudzenia, że można tanio lekko i przyjemnie wyjść do lasu czy w pola i przynieść do domu ładne zdjęcia zwierząt. Zainwestuj może na początek kilkadziesiąt złotych w książkę "Fotografujemy ptaki" G.T. Kłosowskich i zastanów się czy to jest to co chciałabyś uprawiać?

Podobne wątki

  1. Początek przygody z fotografią przyrody.
    By pawulonxxx in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 18-02-2012, 14:36
  2. Tbiektyw Tamron AF Aspherical Zoom 1:3,5 - 5,8 f-28-80 średnica 58mm zoom 0,7m (2,29f
    By wilczeg1 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-03-2009, 20:45
  3. obiektyw do d80 duzy zoom
    By krupcia22 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 18-01-2009, 20:43

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •