Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Obiektyw do zdjęć w stylu retro

    Cześć wszystkim!

    Ponieważ temat fotografii jest rozległy a ja nie mam w temacie sprzętu zbyt dużej wiedzy, postanowiłem zasięgnąć porady specjalistów
    Poszukuję obiektywu do robienia zdjęć w stylu retro. Poniżej prezentuję link do zdjęć których efekt chciałbym osiągnąć.
    http://www.cammy.com.pl/2017/09/filo...mknieta-w.html
    http://www.cammy.com.pl/2017/06/szcz...a-miare-3.html

    Wiem, że zdjęcia z linku są po obróbce, jednak chciałbym podobny efekt osiągnąć za pomocą sprzętu fotograficznego. Pytanie - czy to jest możliwe?
    Bazą jest Nikon D5300. Bardzo proszę o porady jakiego typu obiektywami powinienem się zainteresować?

    Pozdrawiam!

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Efekt kolorów czy ogólnie rozmycia i separacji tła ?

  3. #3

    Domyślnie

    Nie jestem pewien czy wszystkie zdjęcia zostały zrobione tym samym obiektywem. Generalnie cały ten efekt "retro" to obróbka. Myślałem, że może rzeczywiście chcesz efektu retro - aparatu z tiltem i miękkiego obiektywu. :P

  4. #4

    Domyślnie

    No właśnie, co Ty chcesz osiągnąć? Kolorystykę? To tylko przez obróbkę. Rozmycie? W tych zdjęciach z linków jest zwykłe, jak z kitowego obiektywu do lustrzanki. Chcesz taki efekt uzyskać bezpośrednio aparatem, to kup sobie Nikona FM2 z Nikkorem 50 1.4 AiS, włóż do niego Kodaka Porte 400, zrób zdjęcia, wywołaj i masz taki efekt Jak bazą ma być D5300, to ściągnij sobie wtyczki Google Nik Collection, tam jest wtyczka Analog Effect Pro i baw się, aż się uda

  5. #5

    Domyślnie

    Kolorystyka to jedno. Ale przede wszystkim tą "miękkość", rozmycia, ale też charakterystyczny szum i chropowatość. Efekt starego zdjęcia, wywołanego tradycyjnie, na papierze. Postaram się jutro wrzucić jakieś zdjęcia które oddają to o czym mówię. Te z linku są tylko małym wycinkiem tego zamysłu. Przejrzałem możliwości kilku aplikacji/wtyczek ale zastanawiam się czy konkretny obiektyw może w osiągnięciu efekty retro pomóc? Jak już pisałem, nie znam się za bardzo na sprzęcie, stąd moje dywagacje
    Ostatnio edytowane przez creamer ; 29-09-2017 o 23:31

  6. #6

    Domyślnie

    Żaden obiektyw Ci nie pomoże osiągnąć kolorystykę, ziarno, czy miękkość. W prawdziwym analogu to kwestia filmu i wołania, no może trochę ostrości obiektywu, a w cyfrze obróbki. Miękką ostrość uzyskasz na D5300 po założeniu Nikkora 50 1.4G na przysłonie 1.4. Cała reszta do zrobienia w programie graficznym...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Żaden obiektyw Ci nie pomoże osiągnąć kolorystykę, ziarno, czy miękkość.
    Nie zgodzę się jeśli chodzi o miękkość (o ile mamy to samo na myśli). Niektóre obiektywy dają zdecydowanie miękki obraz (nie mylić z nie ostrym), co przy niektórych zdjęciach daje naprawdę super efekt Jakie to obiektywy? Na szybko do głowy przychodzi mi Fuji 23/2 czy ten z serii X100, na f2 przy bliskich zdjęciach daje właśnie takie miłą dla oka (jak dla mnie) miękkość, wiele starych obiektywów przy otwartej przysłonie też ma takie coś, np. mój Helios 44M czy Pentacon 50/1.8 MC - po przymknięciu efekt ten znika.
    Pozdrawiam | D610 | 16-35 | 35 | 50 | 85 | 70-300 | X100T | X70 + WCL | thewanderingpath.com | instagram

  8. #8

    Domyślnie

    Tylko, że na zdjęciach, które pokazał kolega, nie ma tej miękkości. Tu jest zwykły, nowoczesny bokeh.
    Na moje koślawe oko, większość zdjęć była robiona czymś szerokim - 35/1.4 na FF albo 23/2 na aps-c. Detale robione jakimś innym obiektywem. Ogólnie ciężko powiedzieć, co to za obiektywy. Równie dobrze mógł to być kit na FF. Blog jest polskojęzyczny - może warto zapytać u źródła?
    Ostatnio edytowane przez Umbra ; 30-09-2017 o 09:46

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jakby to było robione "miękkim" heliosem to by było widać po tle, a co do magicznej miękkości to jest to wynik małej rozdzielczości i słabej ostrości plus specyficznego światła, przyzwyczajenie do świetnych obiektywów z super rozdzielczością i ostrością gdzie powłoki jeszcze poprawiają światło spowodowały że zapomina się o starej optyce.
    Te zdjęcia nie wymagają nic specjalnego, to tylko obróbka.

  10. #10

    Domyślnie

    Podobne lub nawet takie same efekty można osiągnąć przy pomocy darmowego Nik Collection (Analog Efex Pro) od Google. Każdy gotowiec można dostosować jeszcze do swoich preferencji. Rozmycie tła to już jasne szkła, jak kolega wyżej wspomniał. Ot, pewnie cała filozofia
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Dziecięce w stylu retro
    By kinia in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 08-09-2011, 15:46
  2. W stylu retro...
    By JackDaniels in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 01-07-2011, 03:03
  3. [ Glamour/Beauty ] Crystal - sesja w stylu retro
    By goralikus in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-05-2010, 02:44
  4. [ Reportaż ] W stylu retro
    By format in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 09-01-2007, 09:03
  5. zdjecia w stylu retro
    By holka in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 09-08-2006, 22:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •