Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Zamienniki filtrów

    Witam.
    Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem filtrów Cokin. Aby na razie nie obciążać zbytnio domowego portfela chcę kupić jakieś zamienniki. Czy Waszym zadaniem warto jest na początek kupić zamienniki? Interesują mnie: szary ND8, i dwie połówki ND4 i ND8. Na allegro są one po kilkanaście zł za sztukę. Może ktoś używa takie i może polecić od kogo kupował. Filtry do N18-105 z D7100.
    D7100, N35 1.8G DX, N18-105, N70-300 AF-P DX, MF 055XPROB

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cintal Zobacz posta
    Witam.
    Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem filtrów Cokin. Aby na razie nie obciążać zbytnio domowego portfela chcę kupić jakieś zamienniki. Czy Waszym zadaniem warto jest na początek kupić zamienniki? Interesują mnie: szary ND8, i dwie połówki ND4 i ND8. Na allegro są one po kilkanaście zł za sztukę. Może ktoś używa takie i może polecić od kogo kupował. Filtry do N18-105 z D7100.
    Nie musisz kupować zestawu stricte firmy Cokin. Pierścień, holder - możesz kupić zamienniki za grosze. Co do samych filtrów to poczytaj, jest sporo nawet na tym forum o różnicach. Nie mam porównania w prostokątnych (mam Hitech, nie miałem innych) ale przeszedłem jakieś tam tanie chińczyki w temacie okrągłych. Wniosek - Hoya, Marumi itp. kosztują tyle co kosztują nie bez powodu. Jedynie ND1000 mam firmy Zomei - (daje delikatny zafarb do wyprowadzenia w LR) ale on nie kosztował też 15 złotych. Połówkowe, które mialem wylądowały w koszu ostatecznie i zostały zastąpione Hitechem.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cintal Zobacz posta
    Witam.
    Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem filtrów Cokin. Aby na razie nie obciążać zbytnio domowego portfela chcę kupić jakieś zamienniki. Czy Waszym zadaniem warto jest na początek kupić zamienniki? Interesują mnie: szary ND8, i dwie połówki ND4 i ND8. Na allegro są one po kilkanaście zł za sztukę. Może ktoś używa takie i może polecić od kogo kupował. Filtry do N18-105 z D7100.
    Mam jakis zestaw typu " 20 filtrow Made in China", kupiony kiedys za 20EUR na amazonie. Mozna tym sie, owszem, pobawic na poczatek, ale sa widoczne zafarby i po jakims czasie pewnie zaczna przeszkadzac i moze skonczyc sie na bardzej docelowym zakupie.

    Przy czym filtry marki Cokin zdecydowanie odradzam. Maja szpetne zafarby jak "chinczyki" a cenowo udaja porzadne filtry.

    Fajne, uczciwe cenowo filtry polowkowe w rozmiarze Cokin P robia Slowacy z 84.5 (84dot5.com). Fajne filtry, choc z wiekszym ale przyjemnie ocieplajacym zafarbem robi Hitech (ale nie ich nowa linia Firecrest!).

  4. #4

    Domyślnie

    Nie kupuj ani Cokina (szarych) ani tych tanich zamienników - warte dokładnie tyle samo - czyli nic.
    Jedyne filtry szare, które warto kupić (z rozmiaru 85mm - cokin P) to Hitech albo Lee. Lee dużo droższe, ale lepsze, Hitech dobre, a kosztują tyle co Cokin.
    Haida też ma dość dobre filtry w tym rozmiarze, ale w Polsce raczej niedostępne.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o stosunek cena/jakość to z decydowanie Hitech. Mam wszystkie szare połówki z miękkim przejściem i zero problemów z zafarbem. Mam też odwróconą szarą połówkę i ta lekko farbuje na filetowo, podobnie jak gęsty szary. Ale to łatwe do korekcji. Jak masz kasę to kupuj Lee - są zdecydowanie najlepsze. I żadnych tanich "chińczyków" - po jednej sesji i tak kupisz lepsze...
    Nikon FX i Olympus m4/3

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Nie kupuj ani Cokina (szarych) ani tych tanich zamienników - warte dokładnie tyle samo - czyli nic.
    Jedyne filtry szare, które warto kupić (z rozmiaru 85mm - cokin P) to Hitech albo Lee. Lee dużo droższe, ale lepsze, Hitech dobre, a kosztują tyle co Cokin.
    Haida też ma dość dobre filtry w tym rozmiarze, ale w Polsce raczej niedostępne.
    Hitech tez nie jest wolny od zafarbow. de facto to one sa calkiem niemale. tyle ze przyjemne, bo ocieplajace, ale przy gestosci 3 dzialek juz mocno zauwazalne. a zlozenie dwoch filtrow daje spore buraczki.

    Haida, o ile widze, nie robi w ogole rozmiaru 85mm/Cokin P

    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    Jeśli chodzi o stosunek cena/jakość to z decydowanie Hitech. Mam wszystkie szare połówki z miękkim przejściem i zero problemów z zafarbem.
    podoba mi sie okreslenie "zero problemow". bo ono de facto nie neguje tych zafarbow, ktore sa.

    mam/mialem rozne polowki Hitecha na przestrzeni ostatnich 15 lat. roznie z nimi bywa. ogolnie raczej ocieplaja, ale zdarzyl mi sie tez ich filtr o chlodniejszym zafarbie.

    natomiast z tymi cieplymi jest o tyle fajnie, ze te o gestosciach 1-2 EV daja bardzo przyjemne ocieplenie, ktore korzystnie odbija sie na zdjeciach. z tym tez nie mam problemu. mam natomiast duzy problem z tym co wyrabia para Hitechow (np. 2 Hard/Reverse + 2 Soft). tam juz sa bardzo wyrazne przeklamania kolorow.

    tylko tu trzeba jeszcze rozroznic klasyczne Hitechy i ich nowa serie Firecrest. Firecresty maja inna charakterystyke barwna. i ona jest bardziej neutralna, za to ochladzajaca i delikatnie oslabiajaca zywe kolory. i to mi sie osobiscie nie podoba. to juz wole filtry lekko ocieplajace


    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    Mam też odwróconą szarą połówkę i ta lekko farbuje na filetowo, podobnie jak gęsty szary. Ale to łatwe do korekcji. Jak masz kasę to kupuj Lee - są zdecydowanie najlepsze. I żadnych tanich "chińczyków" - po jednej sesji i tak kupisz lepsze...
    czy Lee sa najlepsze to kwestia dyskusyjna. ich pierwsza nienajlepszosc polega na tym, ze nie robia rozmiaru 85mm o ktorym tutaj mowa. druga jest taka, ze polowki ND bardzo wyraznie ochladzaja kolory. i to jest na poziomie prawie filtra 82B, wiec trzeba sporo kopnac balans bieli w strone ocieplenia (5000K->6000K) zeby przywrocic naturalna temperature sceny. koniec koncow daje to jednak w wiekszosci przypadkow bardzo ladne kolory, wiec nie ma tragedii.
    o ile wiem ich mocne pelne filtry ND (Stoppery) ochladzaja bardzo mocno. tez podobno sie to koryguje dobrze, ale... to sa czesto opinie osob, przeswiadczonych, ze skoro wydalo 150 EUR za filtr, to tak musi byc i tak jest najlepiej... wiec ja juz wole gorzej korygujace sie, ale za to przyjemne wizualnie zafarby moich ND produkcji Haidy...

    przy czym powtorze jak zdarta plyta: http://www.84dot5mm.com/photofilters.html - bardzo fajne filtry w dobrej cenie i przy normalnym uzytkowaniu (tj. pojedynczy filtr) najmniejsze zafarby ze wszystkich polowek jakie probowalem (w porownaniu z Lee, Hitech). nie mam natomiast doswiadczenia z ich pelnymi ND, wiec sie nie wypowiem
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 27-09-2017 o 10:00

  7. #7
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta

    http://www.84dot5mm.com/photofilters.html - bardzo fajne filtry w dobrej cenie
    A ktoś to sprzedaje w Polsce bo tu akurat nic nie mają.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez manfred Zobacz posta
    A ktoś to sprzedaje w Polsce bo tu akurat nic nie mają.
    z tego co widze to juz nie, trzeba online zamawiac (ale licza tylko 4 EUR za wysylke, wiec nie ma tragedii)

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc i porady. Na początek kupię zamienniki a jak się sprawdza tzn. będę potrafił ich umiejętnie stosować to w przyszłości lepsze jakościowo sobie sprawie.
    D7100, N35 1.8G DX, N18-105, N70-300 AF-P DX, MF 055XPROB

  10. #10

    Domyślnie

    Nie ma zamienników.
    Tanie chińczyki i Cokin tak mocno barwią, że jedynie zdjęcia czarno-białe można robić, ale i tak z silnymi zmianami jasności.
    Mam jeszcze jeden taki (szary gradient chyba Green.L, jest minimalnie lepszy od Cokina), ale poza kilkoma próbami i kilkoma zdjęciami w nocy nie użyłem go więcej.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Podobne wątki

  1. Zamienniki filtrów typu Cokin P
    By puszosław in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-04-2013, 10:41
  2. Zamienniki tuszy
    By rdcom in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 05-04-2012, 17:05
  3. Sigma 10-20 +filtrów.... dużo filtrów
    By matios in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19-12-2010, 13:51
  4. Zamienniki filtrów Cokin...
    By LUKIFOR in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-07-2010, 11:50
  5. Zamienniki Nikkorów
    By Szakall1 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 22-04-2009, 20:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •