Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie Zapowietrzony kaloryfer?

    W styczniu tego roku wymieniłem wszystkie kaloryfery z starych żeliwnych na nowe typowe aluminiowe do bloku. Niestety z braku możliwości odłączenia pionu i spuszczenia wody była potrzeba mrozić rury i w ten sposób wymieniać. Trwało to dwa niecałe dni i wymieniono mi wszystkie. Zauważyłem jednak że góra kaloryferów grzeje w miarę mocno natomiast dól jest zdecydowanie zimniejszy. Próbowałem typowego odpowietrzenia czyli zakręciłem głowicę i spuściłem połowę szklanki wody przez odpowietrznik ale nic nie pomaga. Czy może mi ktoś doradzić co zrobić? Sprawa o tyle ciekawa że wszystkie kaloryfery tak mają. Mieszkanie typowy blok

  2. #2

    Domyślnie

    Zapowietrzenie dałoby odwrotny objaw tj. zimna góra, ciepły dół.
    Jeśli jest jak u Ciebie to masz za mały przepływ wody w kaloryferze - nie do końca otwarty zawór zasilający lub powrotny lub jakiś problem z instalacją (zanieczyszczenia w rurach blokują przepływ).
    35mm: Praktica VLC2; Pentacon 28; Pancolar 50; Pentacon 135
    DX: Z fc; Z DX 16-50; TTArtisan 50/1.2
    FX: Z8; V 24; N 35; N 40; N 50; Meike 50/1.2; N 85; N 14-30; N 24-120; T 70-210

  3. #3
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    No wiem że to nie jest zapowietrzony kaloryfer bo tak jak piszesz objaw jest inny. W takim razie pewnie nie obędzie sie bez wezwania magików ze Spółdzielni mieszkaniowej.

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2006
    Miasto
    Zielona Góra
    Posty
    53

    Domyślnie

    wg mnie wszystko może być OK.
    Zwróć uwagę, że temperatury na zewnątrz są jeszcze dość wysokie i automatyka pogodowa na węźle cieplnym w bloku zmniejsza temperaturę wody zasilającej instalację CO. Wówczas rury są ledwo ciepłe, a grzejnik panelowy będzie wtedy ciepły tylko w górnej części, bo po prostu szybko stygnie oddając te niewielkie ilości doprowadzonego ciepła.
    Przy temperaturach zewnętrznych >+15'C automatyka węzła może w ogóle wyłączyć CO.
    Zapowietrzenie grzejnika będzie się objawiało tym, że tylko lewa/prawa jego część będzie się nagrzewać (strona po której jest zawór z głowicą). Dlatego zaworek odpowietrzający jest po stronie przeciwnej do zaworu zasilającego.
    Ostatnio edytowane przez wallace ; 26-09-2017 o 14:06
    D610, N28-105D, N35 f2D, N50 f1.4D, N105 f2DC, N70-300D ED, SB-800,
    Panasonic LX100

  5. #5

    Domyślnie

    Sprawdź jeszcze temperaturę rury odprowadzającej wodę z grzejnika. Jeśli jest cieplejsza niż dół kaloryferów, to jest problem. Swoją drogą, ciekawy patent z mrożeniem rur. Jak to wykonałeś? Ciekły azot? suchy lód?
    Pozdrawiam, Czarek
    blog
    instagram
    instagram2

  6. #6
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Rura odprowadzająca w jednym przypadku jest całkowicie zimna tak jakby ją coś zatkało. Boje sie ze jak mi to rozkręcą to zaleją mi całą kuchnię. Bylem świadkiem jak zmieniali uszczelkę bo kapało. W kilka sekund pół kuchni w wodzie. Ale na to nie pozwole. Co do mrożenia to jest specjalna maszyna która mrozi rurki do -30 st. Powstaje czop i woda sie nie leje.

  7. #7
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Trochę źle zrobiłeś z tą wymianą. Reszta lokatorów ma nadal grzejniki żeliwne o dość swobodnym przepływie, Twoje takiego przepływu nie mają. Cóż, fizyki nie oszukasz, woda krąży tam gdzie ma najmniejszy opór. Podejrzewam, że zamontowałeś grzejniki konwektorowe lub aluminiowe, jeśli już, trzeba było dać płytowe (panelowe) stalowe. One mają dość duży przepływ.

    W blokach jest też dość mała prędkość przepływu ze względu na minimalizowanie strat na drodze kotłownia >> piony w blokach. Ostatnią deską ratunku jest zejście do piwnicy i odszukanie zaworu od Twojego pionu, być może jest nieco przykręcony.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  8. #8
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc. Grzejniki musiałem wymienić bo ... nie chciało mi sie ich odnawiać. Były tak zaniedbane że wolałem wymienić. Grzejnik mam żeberkowy aluminiowy czyli żeberka kupowane na sztuki jakiejś włoskiej firmy. No niestety wtedy o tym nie miałem pojęcia.
    Ostatnio edytowane przez manfred ; 27-09-2017 o 08:39

  9. #9
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Tak z ciekawości. Fachowiec zamontował Ci zaworki na dole? Bo powinien i wolno to robić, tylko spółdzielnia czy inny zarządca musi je potem zaplombować. Zysk z tego taki, że w przypadku jakiejś modyfikacji czy wymiany nie trzeba ani mrozić rur ani spuszczać wody.

    Bo to, że masz zgodę na wymianę NA PIŚMIE z dokładnie określoną mocą tych nowych to chyba nie muszę pytać?
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  10. #10
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rafał_Sz Zobacz posta
    Tak z ciekawości. Fachowiec zamontował Ci zaworki na dole? Bo powinien i wolno to robić, tylko spółdzielnia czy inny zarządca musi je potem zaplombować. Zysk z tego taki, że w przypadku jakiejś modyfikacji czy wymiany nie trzeba ani mrozić rur ani spuszczać wody.

    Bo to, że masz zgodę na wymianę NA PIŚMIE z dokładnie określoną mocą tych nowych to chyba nie muszę pytać?
    Czy to są zaworki nie mam pojęcia ale mam takie coś zamontowane.

    Z tym że nikt mi niczego nie plombował ani nie mam miejsca na plombę.

    Generalny remont czyli wymiana wszystkiego począwszy od hydrauliki okien podłogi stawianie ścian burzenie innych wymaga wielu pism a nie tylko jednego i to nie tylko spółdzielni ale elektrowni również.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •