Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Wybierak trybu ustawiania ostroiści w D7200

    Witam,

    Wiem, że nie tylko D7200 posiada taki wybierak, ale ja akurat jestem posiadaczem tego modelu, a wcześniej miałem amatorskiego D3000, w którym czegoś takiego nie było i generalnie mam pytanie. Może głupie, ale niestety w instrukcji obsługi nie jest to sensownie wytłumaczone. Pytanie jest proste, a mianowicie: po co tak naprawdę jest ten wybierak AF/M na body aparatu? Przecież obiektywy z autofokusem mają taki wybierak, a najnowsze AF-P można ustawiać ręcznie i jednocześnie poprzez AF bez ustawiania czegokolwiek na wybieraku. Z kolei stare obiektywy nie mające AF można ustawiać tylko manualnie, więc tu też raczej opcja AF na body chyba nic nie da i obiektyw nie zacznie nagle ostrzyć automatycznie. Czy się mylę (nigdy nie używałem starego obiektywu)? Z tego co wyczytałem w instrukcji, przy ręcznym ustawianiu ostrości należy ustawić wybierak w pozycję M zarówno na body, jak i na obiektywie i odwrotnie - aby ostrzyć w AF, trzeba i tu i tu ustawić AF. Jaki więc to ma sens? Bo wydaje się tylko zbędną dodatkową robotą... Z góry dzięki za łopatologiczne wyjaśnienie.

  2. #2

    Domyślnie

    Są też obiektywy pośrednie w wymienionych przez Ciebie bez własnego silnika AF, które nie posiadają takich przełączników, np Nikon 50mm f/1.8 D. Wtedy potrzebujesz przełącznika na body, gdy chcesz wyłączyć AF z body (czyli śrubokręta).
    Ostatnio edytowane przez joterem ; 24-09-2017 o 00:43
    D750, S 35:1.4, T 24-70:2.8 G2, SB700

  3. #3

    Domyślnie

    Poza tym jest tam jeszcze guzik, którym wybiera się tryb AF: AF-A, AF-A albo AF-C.
    A przełącznik nie jest od trybów AF, a o włączenia/wyłączenia. A czemu jest na body - prosta sprawa - jesz szybciej i prościej nim wyłączyć AF niż szukać na obiektywie, a tym bardziej w menu.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Szczególnie nowe obiektywy z AF-P. I chociaż z tego co się orientuję to na D7200 trzeba wyłączać AF w menu aparatu, to zapewne przyjdzie aktualizacja "do przyjęciu przycisku".

  5. #5

    Domyślnie

    O ile dobrze pamiętam (nie chce mi się szukać) to D7200 nie dostał aktualizacji też z włączaniem/wyłączaniem VR w obiektywach AF-P, bo one tego przełącznika też nie mają.
    Chyba że Nikon już odpuścił D7200 i go aktualizować do nowych szkieł nie będzie.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    @GonzoG, ale i tak trzeba szukać na obiektywie, a przynajmniej zgodnie z instrukcją obsługi, musi być przełącznik ustawiony tak samo na body i na obiektywie, bo inaczej można jedno z dwóch uszkodzić... Więc to raczej nie jest szybciej i prościej, skoro zamiast jednej czynności, trzeba wykonać dwie. Guzik guzikiem, mógłby być sam guzik.
    @yasiu18, w menu aparatu, tzn. gdzie? Jest jeszcze trzecie miejsce do wyboru AF/M? Tak się składa, że mam obiektyw AF-P 70-300 i przełącznik na body musi być w pozycji AF, bo inaczej AF obiektywu nie działa. I wówczas można też ustawiać ręcznie, bo taki był przecież zamysł obiektywu, żeby robić to bez zbędnego przełączania czegokolwiek. Czy może jednak do ręcznego powinienem zmieniać na M w przypadku tego obiektywu? Ale byłoby to bez sensu.
    @joterem, czyli obiektywy typu Nikon 50mm f/1.8 D będą miały autofokus za sprawą body, pomimo iż nie mają go w obiektywie? I w sumie tylko do takich obiektywów jest ten przełącznik?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez joterem Zobacz posta
    np Nikon 50mm f/1.8 D. Wtedy potrzebujesz przełącznika na body, gdy chcesz wyłączyć AF z body (czyli śrubokręta).
    Ten nikon 50mm 1.8D posiada przełacznik, jest bardzo mały ale jest.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czomolungma Zobacz posta
    Ten nikon 50mm 1.8D posiada przełacznik, jest bardzo mały ale jest.
    Co? 50 1.8D nie ma przełącznika AF. Niektóre szkła na śrubokręt mają przełącznik faktycznie, ale akurat 50 go nie ma, ani 1.8D, ani 1.4D.

    Cytat Zamieszczone przez lostek815 Zobacz posta
    @GonzoG, ale i tak trzeba szukać na obiektywie, a przynajmniej zgodnie z instrukcją obsługi, musi być przełącznik ustawiony tak samo na body i na obiektywie, bo inaczej można jedno z dwóch uszkodzić... Więc to raczej nie jest szybciej i prościej, skoro zamiast jednej czynności, trzeba wykonać dwie. Guzik guzikiem, mógłby być sam guzik.
    Jeżeli na starym obiektywie na śrubokręt jest przełącznik, to wystarczy jego ustawić w pozycji M. Jeżeli nie, ustawiasz przełącznik na body w M. Niczego nie musisz robić podwójnie...

    Cytat Zamieszczone przez lostek815 Zobacz posta
    @joterem, czyli obiektywy typu Nikon 50mm f/1.8 D będą miały autofokus za sprawą body, pomimo iż nie mają go w obiektywie? I w sumie tylko do takich obiektywów jest ten przełącznik?
    Tak, do tego służy śrubokręt, wystaje z bagnetu jakby co

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czomolungma Zobacz posta
    Ten nikon 50mm 1.8D posiada przełacznik, jest bardzo mały ale jest.
    To jest tylko blokada pierścienia przysłony.
    D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
    było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D

  10. #10

    Domyślnie

    Nic nie trzeba robić podwójnie.
    W przypadku obiektywów bez silnika i bez przełącznika oraz obiektywów ze sprzęgłem, czyli trybem M/A (silnik nie jest wpięty na stałe do pierścienia, więc można go swobodnie obkręcać) wystarczy przełączyć na body na M.
    A w przypadku każdego obiektywu z wbudowanym silnikiem wystarczy zmienić pozycję przełącznika na obiektywie.

    Chodzi o to, żeby wiedzieć, w którym szkle należy bezwzględnie wyłączyć AF z poziomu obiektywu aby go nie uszkodzić. Wystarczy przy włączonym AF w obiektywie z silnikiem delikatnie poruszyć pierścień ostrości i zobaczyć czy, jest możliwość wykonywania obrotu. To determinuje sposób możliwy przejścia na ostrzenie manualne.

    Ot cała filozofia. Żadnych komplikacji.
    Dx + S + SB
    flickr

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon F100 - wybierak trybu pomiaru światła
    By madebyzosiek in forum Serwis
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11-10-2016, 13:16
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-02-2013, 02:59
  3. Padł wybierak w D300
    By Zbegen in forum Serwis
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-08-2012, 18:11
  4. Ostrość i trybu jej ustawiania
    By Macu in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 17-02-2010, 22:35
  5. Wybierak wielofunkcyjny w D70 - problem
    By slavo71 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-12-2006, 14:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •