Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 12 z 12
  1. #11

    Domyślnie

    Chyba się nie zrozumieliśmy, albo ja nie rozumiem. W przypadku starego typu obiektywów nie trzeba nic robić podwójnie, to oczywiste, ale ja mówiłem o współczesnych, czyli powiedzmy 35mm albo 16-85mm - obydwa te obiektywy mają przełącznik AF/M na obiektywie, więc aby korzystać z AF, muszę i na body i na obiektywie ustawić przecież AF. Tak jest napisane w instrukcji od aparatu. Więc jak to inaczej nazwać, jak nie podwójną robotą? Bo kiedy body nie ma przełącznika, to ustawiamy tylko na obiektywie.

    Ale dla podsumowania, żeby wiedzieć czy dobrze rozumiem, weźmy trzy różne obiektywy:
    1. AF-S DX Nikkor 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR:
    - aby korzystać z autofokusa, muszę tak jak napisałem powyżej ustawić przełącznik na body i na obiektywie w pozycji AF
    - aby ustawiać ostrość ręcznie, muszę ustawić przełącznik na body i na obiektywie w pozycji M
    2. AF-P DX 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR (brak przełącznika na obiektywie):
    - aby korzystać z autofokusa, muszę ustawić przełącznik na body na AF (inaczej nie działa)
    - aby korzystać z ręcznego ustawiania ostrości, przełącznik na body może być zarówno w trybie AF, jak i M (obojętnie)
    3. AF Nikkor 50mm f/1.8D (brak przełącznika na obiektywie)
    - aby korzystać z autofokusa ustawiam przełącznik body na AF
    - aby ustawiać ręcznie ustawiam przełącznik na M
    4. Stare obiektywy bez AF muszę mieć przełącznik na M i można ostrzyć tylko ręcznie. Pytanie czy są jeszcze takie obiektywy do kupienia i jaki np. z Nikkora, czy wszystkie już na zasadzie "śrubokręta" obsługujące AF w body z silnikiem?

    Sorki za ciągnięcie tematu, ale chcę to dobrze zrozumieć, tak więc jeśli gdzieś w tych przykładach się pomyliłem, to niech ktoś poprawi jak powinno być.

    PS. Nie dostałem odpowiedzi na wyłączanie AF w menu aparatu. Gdzie jest taka opcja?
    Ostatnio edytowane przez lostek815 ; 26-09-2017 o 11:00

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lostek815 Zobacz posta
    Chyba się nie zrozumieliśmy, albo ja nie rozumiem. W przypadku starego typu obiektywów nie trzeba nic robić podwójnie, to oczywiste, ale ja mówiłem o współczesnych, czyli powiedzmy 35mm albo 16-85mm - obydwa te obiektywy mają przełącznik AF/M na obiektywie, więc aby korzystać z AF, muszę i na body i na obiektywie ustawić przecież AF. Tak jest napisane w instrukcji od aparatu. Więc jak to inaczej nazwać, jak nie podwójną robotą? Bo kiedy body nie ma przełącznika, to ustawiamy tylko na obiektywie.

    Ale dla podsumowania, żeby wiedzieć czy dobrze rozumiem, weźmy trzy różne obiektywy:
    1. AF-S DX Nikkor 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR:
    - aby korzystać z autofokusa, muszę tak jak napisałem powyżej ustawić przełącznik na body i na obiektywie w pozycji AF
    - aby ustawiać ostrość ręcznie, muszę ustawić przełącznik na body i na obiektywie w pozycji M
    2. AF-P DX 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR (brak przełącznika na obiektywie):
    - aby korzystać z autofokusa, muszę ustawić przełącznik na body na AF (inaczej nie działa)
    - aby korzystać z ręcznego ustawiania ostrości, przełącznik na body może być zarówno w trybie AF, jak i M (obojętnie)
    3. AF Nikkor 50mm f/1.8D (brak przełącznika na obiektywie)
    - aby korzystać z autofokusa ustawiam przełącznik body na AF
    - aby ustawiać ręcznie ustawiam przełącznik na M
    4. Stare obiektywy bez AF muszę mieć przełącznik na M i można ostrzyć tylko ręcznie. Pytanie czy są jeszcze takie obiektywy do kupienia i jaki np. z Nikkora, czy wszystkie już na zasadzie "śrubokręta" obsługujące AF w body z silnikiem?

    Sorki za ciągnięcie tematu, ale chcę to dobrze zrozumieć, tak więc jeśli gdzieś w tych przykładach się pomyliłem, to niech ktoś poprawi jak powinno być.
    Nie trzeba 2 razy.
    2x trzeba tylko na starych obiektywach na śrubokręt i bez sprzęgła - np. stare Tokiny - w nich przełącznikiem w body odłączasz napęd od obiektywu, a przełącznikiem na obiektywie załączasz pierścień z mechanizmem AF. Jak się go na obiektywie nie przełączy, to nie będzie nic strasznego, bo pierścień po prostu będzie się luźno kręcił.
    Ważne jest jedynie to, aby przede wszystkim odpiąć AF w body.
    W niektórych obiektywach Nikkona AF-S (np. 18-55G,I / II / VR, 55-200 VR), Sigmach HSM (np. 17-50/2.8 OS) wystarczy tylko odpiąć AF na obiektywie. Odpięcie tylko w body sprawi, że przy próbie ręcznego ustawiania ostrości możesz uszkodzić silnik, bo ten nie ma automatycznego sprzęgła i jest bezpośrednio połączony z pierścieniem. Kręcąc na siłę zaczniesz wycierać elementy silnika, co doprowadzi do jego zniszczenia.
    Ale przełączenie AF tylko w obiektywie wystarczy, bo elektronika obiektywu poinformuje aparat o wyłączeniu AF.

    A w starych obiektywach bez AF nic nie trzeba robić. Aparat doskonale wie, że nie ma podpiętego obiektywu z AF, więc sam go wyłączy.

    W obiektywach z niebezpośrednim połączeniem pierścienia AF (czyli te z oznaczeniem "A/M" lub "M/A" przy przełączniku) wystarczy odłączyć AF tylko w body. W takich obiektywach można ustawiać ostrość manualnie bez żadnego przełączania czegokolwiek. Przełącznik AF służy w nich jedynie do wyłączenia AF. Tryb manulany jest w nich zawsze dostępny.
    Różnica między A/M i M/A jest taka, że w tych z "AF/M" nie powinno się kręcić pierścieniem w trakcie działania AF, a AF jest priorytetem, a w tych z "M/A" można w dowolnej chwili, a obrócenie pierścieniem chyba wyłącza działanie AF

    Tak więc zarówno w 16-85 jak i 35/1.8 DX, jak i AF-P 70-300VR tryb manualny jest dostępny zawsze i nie trzeba nic robić, aby sobie ręcznie przestawić ostrość.

    Cytat Zamieszczone przez lostek815 Zobacz posta
    PS. Nie dostałem odpowiedzi na wyłączanie AF w menu aparatu. Gdzie jest taka opcja?
    Tam gdzie nie ma przełącznika na body.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Nikon F100 - wybierak trybu pomiaru światła
    By madebyzosiek in forum Serwis
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11-10-2016, 13:16
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-02-2013, 02:59
  3. Padł wybierak w D300
    By Zbegen in forum Serwis
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-08-2012, 18:11
  4. Ostrość i trybu jej ustawiania
    By Macu in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 17-02-2010, 22:35
  5. Wybierak wielofunkcyjny w D70 - problem
    By slavo71 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-12-2006, 14:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •