Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30
  1. #1

    Domyślnie Czyszczenie matrycy - jeśli nie Nikon Polska to gdzie?

    Szanowni Forumowicze
    Chciałbym wyczyścić mojego 610 po trzech latach. Czy gdzieś na południu Polski Kraków Katowice jest serwis, który równie dobrze wyczyści mi matrycę i komorę lustra w aparacie jak w Warszawie czy jednak lepiej jechać do Warszawy? Aparat po gwarancji (tzn kupiony w sierpniu 2014, gwarancja była 2 lata chyba, że o czymś nie wiem...)

  2. #2

    Domyślnie

    https://www.serwisfoto24.pl/

    Korzystałem kiedyś, polecam.

  3. #3

    Domyślnie

    Polecam http://www.rotin.pl/zestawy-do-matrycy-rotin-p1497.html, naprawdę daje radę i matryce jak nowe. Od lat używam w wielu aparatach.
    Pozdrawiam | D610 | 16-35 | 35 | 50 | 85 | 70-300 | X100T | X70 + WCL | thewanderingpath.com | instagram

  4. #4

    Domyślnie

    Ja polecam serwis : Studio5s z Warszawy. Fachowiec pierwszej klasy.
    Usunięto komercyjną stopkę w podpisie!

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez smogg9 Zobacz posta
    Polecam http://www.rotin.pl/zestawy-do-matrycy-rotin-p1497.html, naprawdę daje radę i matryce jak nowe. Od lat używam w wielu aparatach.
    No właśnie. Mam D7100 i zestaw Rotin, który od ponad pół roku trzymam w szufladzie. Matryca wymaga czyszczenia, a ja mam ciągle obawy, czy podołam. Z drugiej strony wysyłanie gdzieś do czyszczenia też mi się nie uśmiecha. Zastanawiam się co przy takim czyszczeniu może pójść nie tak. Na co zwrócić szczególną uwagę. Przyznam, że przeczytałem dziesiątki postów w tym temacie i nadal jestem w punkcie wyjścia
    Nikon Z50

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez janu3 Zobacz posta
    No właśnie. Mam D7100 i zestaw Rotin, który od ponad pół roku trzymam w szufladzie. Matryca wymaga czyszczenia, a ja mam ciągle obawy, czy podołam. Z drugiej strony wysyłanie gdzieś do czyszczenia też mi się nie uśmiecha. Zastanawiam się co przy takim czyszczeniu może pójść nie tak. Na co zwrócić szczególną uwagę. Przyznam, że przeczytałem dziesiątki postów w tym temacie i nadal jestem w punkcie wyjścia
    Jak masz zestaw Rotin, to czyszczenie matrycy jest tak samo trudne, jak umycie lustra w łazience... Pamiętaj tylko, że nie używasz siły i nie czyścisz starą szpatułką. Reszta jest dziecinnie łatwa

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez janu3 Zobacz posta
    Na co zwrócić szczególną uwagę. Przyznam, że przeczytałem dziesiątki postów w tym temacie i nadal jestem w punkcie wyjścia
    Wg mnie to jest banalnie proste. Najpierw gruszką dobrze przedmuchuję komorę lustra i matrycy i samą matrycę mając aparat skierowany matrycą do dołu (żeby paprochy wypadły). Namaczam szpatułkę płynem (nie jakiś wacik, bo ten zostawia pełno paprochów), czekam kilka sekund aż nadmiar odparuje (odparowuje bardzo szybko) i przecieram matrycę kilka razy, z jeden strony na drugą. Delikatnie, bez dużego nacisku, ale też nie prawie w powietrzy, jakiś delikatny nacisk musi być. Powtarzam czynność kilka razy. Upewniam się, że nie zostały jakieś brudy w rogach, na brzegach - dobrze mieć szeroką szpatułkę i taką małą, punktową - ta dobrze sprawdza się do rogów i brzegów matrycy. Dobrze mieć aparat pod jakimś dosyć mocnym źródłem światła, ja to zawsze robię z czołówką na głowie - dobrze świeci prosto na matrycę - widać wtedy czy nie zostały poprochy czy smugi. Po czyszczeniu zakładam obiektyw, ustawiam przysłonę f22 czy f16 (w zależności od obiektywu) i robię zdjęcie gładkiej, białej powierzchni (może być ściana, biały karton) - ważne, żeby nie było na niej żadnych brudów, bo później przy przeglądaniu zrobionego zdjęcia nie wiadomo czy to syf na matrycy czy na fotografowanej powierzchni. Jak są brudy to powtarzam czynności z gruszą i szpatułką Całość zajmuje 5-10 minut.

    Robiłem to już pewnie kilkadziesiąt razy przez kilka lat, różne aparaty - swoje, znajomych, lustrzanki, bezlusterkowce i nigdy nie było żadnych problemów, a efekt jak z serwisu
    Pozdrawiam | D610 | 16-35 | 35 | 50 | 85 | 70-300 | X100T | X70 + WCL | thewanderingpath.com | instagram

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję za cenne informacje. Dodaliście mi odwagi Tego potrzebowałem, bo teoretycznie przygotowany jestem na sto procent. Pozdrawiam.
    Nikon Z50

  9. #9

    Domyślnie

    Też się borykam z tym problemem.
    W moim D90 od nowości nie czyściłem matrycy, ale zdaje się że są chyba jakieś plamki z oleju, ponieważ gołym okiem tego nie widać, a czasami jak światło pada z boku to widać pełno artefaktów na zdjęciu.
    Niby czyszczenie matrycy ok. 100zł, ale samemu trochę się boję tego

  10. #10
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Poziom trudności czyszczenia matrycy jest podobne do czyszczenia okularów, które często mają nawet wyższą cenę niż wiele lustrzanek
    Jeśli ktoś nie potrafi sobie przygotować szpatułki i nie ma możliwości zakupienia płynu nadającego się do takich celów za 5zł, to można kupić firmowe dobre zestawy szpatułek, samo czyszczenie jeśli nie mamy dwóch lewych rąk, a szpatułka nie jest blaszana to nie widzę problemu żeby wyczyścić, samą matrycę nie jest tak łatwo uszkodzić, co najwyżej ubrudzimy ją tylko bardziej

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Czyszczenie matrycy Nikon D610
    By slimlukas in forum Serwis
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 31-08-2016, 21:45
  2. czyszczenie matrycy. gdzie we wrocławiu?
    By nonnatus in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-03-2014, 08:59
  3. Czyszczenie matrycy Nikon ?
    By Dav3 in forum Serwis
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 02-03-2012, 00:33
  4. Czyszczenie matrycy - gdzie w okolicach Katowic?
    By natchniuza in forum Serwis
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 04-07-2010, 19:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •