Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Question Wydajne światło stałe; długa praca z green screenem.

    Poszukuję jakiegoś sensownego i wydajnego rozwiązania z kategorii światłą stałego do oświetlenia statycznej sceny z green screenem w tle. Do tej pory pracowałem na typowych żarówkach o "neutralnej" barwie zamontowanych w softboxach, ale nawet żarówka 28W męczy oczy i nie wiem czy od tego nie oślepnę, hehe. Nie mam możliwości odbić tego od sufitu, więc pozostaje bezpośrednie świecenie albo dodatkowe rozproszenie jakimiś tkaninami.

    Niespecjalnie śledzę nowinki, ale może są na rynku jakieś oszczędne lampy (np. LED) przystosowane do długiego świecenia i o barwie ~5400k? Spędzam przed tym zestawem po 8 godzin dziennie i przydałoby się zadbać o ekonomię i zdrowie. Jak byście widzieli układ i rodzaj świateł w przypadku takiej sceny z green screenem?

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    @karpick99 8 godzin ciągłego świecenia na green screen? może opisz dokładnie co robisz (pokarz) bo może są inne sposoby bardziej oszczędne i mnie wymagające do uzyskania efektu który Ciebie interesuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Transmisja na żywo (streaming) na YT. Nic specjalnego. Jeden soft box świeci na twarz i 1 lub 2 na tło. Kadr nie jest wymagający, a sam obraz z kamery stanowi małą cześć całości. Bardziej chodzi mi tutaj o ergonomię - mniejszą moc przy zachowaniu barwy światła.

  4. #4

    Domyślnie

    Jakim sprzętem kręcisz? Jasna optyka i dobra puszka pozwala na pracę przy słabszym oświetleniu. Poza mocą ważne są też odległości i ułożenie świateł. Skoro robisz stream to pewnie siedzisz przy komputerze, więc możesz mieć wąski kadr i jedną lampą oświetlone tło. Oświetlenie twarzy też nie musi być mocne jeżeli źródło światła będzie odpowiednio blisko. Wrzuć zdjęcie pomieszczenia i tego co nakładasz na zielone tło. Żarówki światła ciągłego moim zdaniem to słaby pomysł zbyt duży pobór prądu i za wysoka temperatura.

  5. #5
    mackaron
    Gość

    Domyślnie

    rotolight?

  6. #6

    Domyślnie

    Rotolight to ciekawa propozycja. Przyglądałem się również serii lamp Aputure Amaran. Zastanawiam się tylko, czy mimo dyfuzorów i płynnej regulacji mocy od 10% do 99% światło i tak nie wypali mi oczu aż do mózgu? Bo czym świecą na tych biednych ludzi na planach filmowych albo przy produkcji telewizyjnej? Zastanawiam się po prostu jak to wpływa na wzrok przy długotrwałej ekspozycji. Przyszło mi do głowy również przemalowanie sufitu na biało i odbijanie światła z tego tałatajstwa lub dołożenie kilku warstw organzy na soft box dla większej dyfuzji.

    Jakim sprzętem kręcisz?
    Jeśli chodzi o sprzęt, to docelowo reżyserowane sceny będą nagrywane Sony A7 II, tylko tutaj nie ma większego problemu z krótkotrwałym, intensywnym światłem. Bardziej martwię się o wielogodzinny materiał "na żywo". Z braku znanej mi budżetowej alternatywy leci on na zwykłej kamerce internetowej C920, bo tak jak wspominałem moja postać nie jest najważniejszym elementem materiału. Zresztą, czy w takim przypadku nie szkoda matrycy jakiegoś lepszego sprzętu zakładając 6-godzinny czas pracy? Ogólnie oświetlenie tła to najmniejszy problem, bo ono nie ma oczu.

  7. #7

    Domyślnie

    Jakbyś mógł wrzucić szkic sytuacji? Ten green screen, to jakaś tablica?
    Światła i cienie...
    http://nozaki.flog.pl
    Samsung i Nikon

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez FelTom Zobacz posta
    Jakbyś mógł wrzucić szkic sytuacji? Ten green screen, to jakaś tablica?
    Sporządziłem schematyczny rysunek. Mam nadzieję, że będzie zrozumiały.
    Proporcje i odległości są mniej więcej zachowane. Wymiar pomieszczenia to 5m x 3.7m.

    Jakieś propozycje co do układu/rodzaju oświetlenia?

  9. #9

    Domyślnie

    Generalnie zasada jest taka, żeby nie widzieć bezposrednio źródła światła.
    Druga, żeby w polu widzenia nie było kontrastu - mocno oświetlony i ciemny fragment.
    Poniżej masz przykład.
    https://www.google.pl/search?q=oswie...=1505400211421
    Oprawy ze statywów świecą z góry, na każdą z osób. Znajdują się powyżej głowy / linii wzroku siedzącej przy stole osoby. Świecą na każdą z nich, ale osoba siedząca ich nie widzi. Do tego oświetlenie z góry.
    Barwy 5700-6500 są niezdrowe dla oczu. Dlatego w biurach do pracy ciągłej stosuje się 3000-4000K.
    Światła i cienie...
    http://nozaki.flog.pl
    Samsung i Nikon

Podobne wątki

  1. Światło stałe LED vs błyskowe
    By smogg9 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 21-04-2017, 19:38
  2. Światło stałe czy błyskowe
    By Ulysses in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 19-10-2011, 12:41
  3. Światło stałe do studia
    By Vall in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20-09-2011, 20:43
  4. światło stałe czy błyskowe
    By fader_audio in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 25-04-2009, 08:28
  5. Stałe światło - wątpliwości
    By Krzysztof-KP in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 11-06-2007, 23:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •