Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Male, domowe studio - sprzet

    Powoli idzie zima, a z nia coraz mniejsza ochota na wychodzenie na zewnatrz z aparatem. W zwiazku z tym, chcialbym sprobowac z fotografia portretowa w malym domowym studiu. Na ta chwile posiadam aparat , lampe sb700, statyw,tla. Ccialbym sie skupic na oswietleniu. W zasadzie mysle nad dwoma rozwiazaniami.

    1. Lampa studyjna z blyskiem ( budzet amatorski) wraz z modyfikatorem
    2.Lampa swiatla stalego z moidyfikatorem

    Na ktorej wersji powinienem sie skupic? Mozecie cos doradzic w tym temacie?

  2. #2

    Domyślnie

    Zdecydowanie opcja nr.1. Lampa światła ciągłego w portrecie ma kilka sporych wad. Najważniejsza - strasznie razi i model będzie miał problem aby nie przymykać oczu. Poza tym i tak da mniej światła niż błysk.
    Światło ciągle polecił bym tylko w 2 sytuacjach. Jako oświetlenie filmowe lub w połączeniu z błyskiem, gdy na jednej fotce chcesz np. zamrozić sylwetkę a włosy, suknię itp pozostawić rozmyte ale to raczej wyższa Szkoła jazdy
    Ostatnio edytowane przez Ostry600 ; 09-09-2017 o 21:07
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ostry600 Zobacz posta
    .... Lampa światła ciągłego w portrecie ma kilka sporych wad. Najważniejsza - strasznie razi i model będzie miał problem aby nie przymykać oczu. Poza tym i tak da mniej światła niż błysk.
    ....
    Marcin Wuu robi świetne portrety w analogu i przy świetle ciągłym (o ile się nie mylę) i jakoś problem oczu i małej ilości światła nie występuje.
    Problem jest inny, ilość wydzielanego ciepła i temperatura barwowa, przy błysku łatwiej nad nimi zapanować. Podobnie jak kolega popieram pomysł lampy studyjnej.
    Natomiast w świetle niedawnych informacji medialnych o kłopotach finansowych firmy Bowens, pozostaje pytanie czy wybrać ich rozwiązanie mocowania akcesoriów czy też inne.
    Na to, nie ma dziś odpowiedzi, ale chyba z powodu ogólnej powszechności będzie ono najbezpieczniejsze.

    Inną opcją jest zbudowanie studia na bazie lamp systemowych, ma ono niezaprzeczalną zaletę jaką jest mobilność plenerowa i niezależność od sieci energetycznej.

  4. #4

    Domyślnie

    No tak, plusy i minusy rozwiazan. Na placu boju zostala 2 opcje: studyjna lampa z blyskiem i jako druga opcja dokupic jeszcze jedna reporterska+softboxy itp. Pytanie teraz o wyzwalanie radiowe w obu przypadkach. Czy jesli naq 2 lampy i aparat zaloze nadajniku YN622 N II to bedzie dzialac (zarowno dla reporterskich i jak i studyjnej) czy na aparat dac 622 TX a na lampy 622 N II?

  5. #5

    Domyślnie

    Spojrzcie na ponizsze zestawienie i powiedzcie mi czy to bedzie ok na poczatek:

    1x Lampa SB700
    2x parasolka biala/transparentna z mocowaniem na statyw
    1x wyzwalacz radiowy YN 622N TX
    2x wyzwalacz radiowy YN 622N II
    1x lampa YN 568EX
    2x Statyw oswietleniowy do 10 kg udzwigu.

  6. #6

    Domyślnie

    - YN622n to nie jedyny system wyzwalania radiowego z TTL
    - lampa YN685n ma wbudowany odbiornik 622n, kupując 586 musisz ją zakładać na 622 jeśli chcesz wyzwalać ją radiowo

    Może zacznij od "planu minimum"? Mam na myśli statyw do lampy (zakładam, że masz statyw do aparatu), plus uchwyt do lampy i parasolki, parasolka "dwupowłokowa" (biała z zakładaną srebrno-czarną powłoczką), plus drugi statyw i blenda owalna 90x120 (biało-srebrna "dwa w jednym", nie jestem fanem "5w1") plus uchwyt do blendy. Masz miękkie światło z parasolki "bez powłoczki" (minus - dostajesz odbicia z całego pokoju), masz nieco twardsze gdy złożysz powłoczkę, masz mocniejsze (srebrna blenda) lub słabsze (biała) światło wypełniające. Możliwości portretowe jednego źródła światła są duże, a Ty będziesz miał dwa (blenda to też źródło światła). Zobacz np. http://strobox.com/ i poszukaj zdjęć z jedną parasolką.
    Nie napisałem nic o wyzwalaczach radiowych - małe domowe studio, więc ściany i sufit blisko, czyli błysk z lampy wbudowanej w aparat bez problemu wyzwoli sb700 na statywie. Jeśli błysk będzie przeszkadzał na zdjęciu, można dodać "osłonkę" przed palnikiem lampy wbudowanej, odbijającą błysk w górę (lub firmowy filtr Nikona, w chorej cenie).
    Gdy zdobędziesz trochę doświadczenia, przyjdzie pora na dokładanie lamp i wybór systemu - czy o większej mocy, czy tylko podłączany do gniazdka, czy mobilny, na akumulatorki, różne modyfikatory itd.
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 10-09-2017 o 14:11

  7. #7

    Domyślnie

    Z powodzeniem stosowałem dwie lampy w trybie manualnym z wyzwalaniem radiowym. Również metz-44 zdjęty z sanek w trybie ttl wyzwalany błyskiem z lampy wbudowanej sprawdzał się znakomicie.
    Ja też zaczynałbym od jednej lampy i parasolki, dopiero po czasie dokładałbym następne elementy. Można dostać softboxy zrobione na bazie parasolki, bardzo wygodna rzecz.

    Zerknij na http://foto.jasiu.pl/

  8. #8

    Domyślnie

    Jedna lampe już mam sb700, dlatego myślę o rozbudowie do dwóch lamp + modyfikatory. Wyzwalania radiowe nie jest w tej chwili priorytetem, bo do tej pory wyzwalalem fotocela I było ok.

Podobne wątki

  1. studio domowe
    By Irenka85 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-02-2012, 19:09
  2. Domowe studio
    By xssnake in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 12-10-2010, 17:31
  3. studio domowe
    By sebah in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10-02-2008, 21:30
  4. Nikon D70+Laptop+halogeny ogrodowe=Male studio :))
    By Kubix1980 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 06-01-2008, 18:02
  5. Male studio w mieszkaniu - pytanie
    By Kalam in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 25-08-2005, 00:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •