Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Komputer pod Photoshop/Lightroom do 2500/3000zł (weryfikacja zestawu)

    Witam, postanowiłem zainwestować w komputer stacjonarny do obróbki zdjęć i tworzenia grafiki 2d. Ze względu na mulenie i straszne przekłamania kolorystyczne zwykłego laptopa.
    Mój budżet to 2500zł ewentualnie mogę go minimalnie zwiększyć.
    Po kilku konsultacjach ze znajomym wybrałem taki oto zestaw:
    https://www.morele.net/inventory/info/87EZ8j/


    Pamięć Patriot Viper 4, DDR4, 8GB(2x4GB), 2400MHz (PV48G240C5K) = 329zł Na początek 8gb mi starczy później pewnie dokupię
    Dysk SSD Kingston SSDNow 120GB SATA3 M.2 (SM2280S3G2/120G) = 245zł I tutaj się zastanawiam czy taki ssd czy może jakiś szybszy?
    Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX1050 OC 2GB GDDR5 (128 Bit) = 529zł myślę ze taka starczy
    Płyta główna MSI B350M GAMING PRO, B350, DDR4, SATA3, USB 3.1, mATX 329zł
    Procesor AMD Ryzen 5 1600, 3.2GHz, 16MB (YD1600BBAEBOX) 909zł tutaj rozważam też zakupienie Ryzen 1500x
    Zasilacz EVGA BV 450W (100-BV-0450-K2) 144zl
    suma OK 2485

    Proszę o weryfikację tego zestawu, co by tutaj można było ewentualnie zmienić? Jakieś rady. Słyszałem ze ten dysk SSD który mam wybrany wcale nie jest taki szybki i czy ma sens zapłacić raz tyle za jakiś z górnej półki? Do dysku ssd będę miał też dysk hdd na którym będę trzymał rózne pierdołki nie wymagające tak szybkiego odtwarzania. I hmm czy wszystko do powstania komputera jest zawarte w tym zestawie? Oczywiście bez obudowy. Czy czegoś mi brakuje?

    Co do monitora to na razie planuje podpiąć się pod TV LG 4k poprzez HDMI. Jak budżet urośnie to kupię jakiś dobry monitor.

  2. #2

    Domyślnie

    8 gb ... uwierz... nie starczy
    ssd..ok ale talerzówka też pomyśl. Ryzen..lepiej 7 .. pół dnia grzebałem w CaptureOne na ryzenie7 .. szybciej to latało niż mój i7 hym...
    "Używaj serca i umysłu po to, aby wspomagać siebie i bliźnich dobrym słowem, życzliwością i budzić w nich zachwyt dobrem."

  3. #3

    Domyślnie

    Radzę zaczekać niecały miesiąc na Intel CoffeLake ( 6 rdzeni w i5 ) - nawet jeśli pozostaniesz na Ryzen, to może jego cena spadnie. Co do talerzówek - osobiście używam tego tylko na archiwum i podpinam na USB, z powodu hałasu jaki generują talerzowce (ma znaczenie w cichym pokoju, przy bardzo cichym PC). Także w obudowie PC trzymam tylko SSD, ale w takim wypadku 128GB to byłoby zdecydowanie za mało do komputera na którym będzie więcej danych niż w komputerze sekretarki.

    Cytat Zamieszczone przez ars Zobacz posta
    8 gb ... uwierz... nie starczy
    Zależy co i jak robisz. Sam mam 16 GB RAM, ale przy obróbce fotek 38 Mpix, nie przypominam sobie przekroczenia pułapu 8 GB ... a nawet plik strony/swap mam całkowicie wyłączony.
    Ostatnio edytowane przez Kyle ; 06-09-2017 o 09:31

  4. #4

    Domyślnie

    Mnie tylko intryguje po co karta za 529 zł do grafiki 2d, jeżeli do tego celu karta za 52 zł zrobi to samo.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Mnie tylko intryguje po co karta za 529 zł do grafiki 2d, jeżeli do tego celu karta za 52 zł zrobi to samo.
    Ponieważ obecnie spora część obliczeń w programach takich jak Photoshop realizowana jest przez kartę graficzną.
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  6. #6

    Domyślnie

    To prawda, ale z drugiej strony włączenie tego wspomagania (przynajmniej w LR) jest często powodem wielu problemów więc osobiście często sprawdzam czy przypadkiem się nie włączyło. W przypadku PS nie będę się wypowiadał ponieważ używam starszej wersji bez wspomagania. Moja wątpliwość polega na tym, czy ewentualnie te kilkaset złotych lepiej wydać na kartę grafiki czy może na lepszy procesor?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    To prawda, ale z drugiej strony włączenie tego wspomagania (przynajmniej w LR) jest często powodem wielu problemów więc osobiście często sprawdzam czy przypadkiem się nie włączyło.
    Problemy są zazwyczaj z kartami nieprzetestowanymi lub oficjalnie nie obsługiwanymi przez LR. Na mojej gównianej karcie to w LR nawet tej opcji nie da się włączyć a w PS nie wszystkie funkcje związane z przyspieszenie obliczeń są aktywne.

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Moja wątpliwość polega na tym, czy ewentualnie te kilkaset złotych lepiej wydać na kartę grafiki czy może na lepszy procesor?
    Ale zakup szybszego procesora kosztem karty nic ci nie da bo sporo operacji jest wykonywanych przez GPU karty np. rozmycie, wyostrzanie, maskowanie, eksport itp.
    Ostatnio edytowane przez Borat1979 ; 07-09-2017 o 00:08
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Borat1979 Zobacz posta
    Ponieważ obecnie spora część obliczeń w programach takich jak Photoshop realizowana jest przez kartę graficzną.
    To akurat jest nieprawda.
    W PS tylko kilka efektów tak naprawdę potrzebuje dobrej karty graficznej. Do większości w zupełności wystarcza zintegrowana w procesorze (np. Intel HD 5000 lub nowsza)
    LR/ACR używa karty graficznej przede wszystkim do wyświetlania bieżących operacji oraz do 2 czy 3 efektów. Zdecydowana większość operacji jest realizowana przez procesor.



    Co do konfiguracji kompa:
    1. RAM minimum 16 GB, szczególnie jeśli chcesz do PS'a. System zabierze ze 3 GB, jakieś aplikacje dodatkowo uruchomione 1-2 GB, więc dla PS zostanie teoretycznie 3-4 GB, ale z tego jeszcze 1-2 GB zostanie zarezerwowana przez głupie zarządzanie pamięcią. Jak będziesz mieć plik wymiany włączony, to zacznie się zrzucanie RAM na dysk i mielenie. Co prawda SSD jest szybki, ale i tak wielokrotnie wolniejszy od RAM.
    2. Dysk - 120 GB na system, cache i dane robocze będzie mało. Sam cache LR to może być kilkadziesiąt GB. Poza tym ten dysk jest bardzo powolny w zapisie. Jak jest jeszcze gdzieś dostępny Crucial BX200, to w podobnej cenie będzie 240GB, a jest szybszy. Poza tym nie wiem, czemu M.2, który jest droższy od standardowego SATA.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 07-09-2017 o 00:32
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    To akurat jest nieprawda.
    W PS tylko kilka efektów tak naprawdę potrzebuje dobrej karty graficznej. Do większości w zupełności wystarcza zintegrowana w procesorze (np. Intel HD 5000 lub nowsza)
    LR/ACR używa karty graficznej przede wszystkim do wyświetlania bieżących operacji oraz do 2 czy 3 efektów. Zdecydowana większość operacji jest realizowana przez procesor.
    LR w ogóle słabo wykorzystuje GPU ale PS już w znacznym stopniu. Powiększanie i przesuwanie czy efekty 3D realizowane są w PS wyłącznie przez GPU.

    GPU przyspiesza: maskowanie, płynna zmiana rozmiaru pędzla, odszumianie, wyostrzanie rozmywanie itd.
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Borat1979 Zobacz posta
    LR w ogóle słabo wykorzystuje GPU ale PS już w znacznym stopniu. Powiększanie i przesuwanie czy efekty 3D realizowane są w PS wyłącznie przez GPU.

    GPU przyspiesza: maskowanie, płynna zmiana rozmiaru pędzla, odszumianie, wyostrzanie rozmywanie itd.
    I co z tego, jeśli tylko rozmywanie, efekty 3D i jedna z wersji wostrzania rzeczywiście dają coś do roboty karcie. Do reszty zintegrowana jest za mocna.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jak podrasować komputer pod Lightroom
    By andzialipka in forum Komputery
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 04-10-2017, 11:39
  2. Komputer do gier za 2500 pln
    By PiotrekW in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 14-12-2015, 10:06
  3. Komputer do Photoshopa CS5 + lightroom 3
    By Jessus in forum Komputery
    Odpowiedzi: 289
    Ostatni post / autor: 31-05-2012, 14:10
  4. Photoshop/Lightroom
    By Seeth in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-03-2009, 13:12
  5. Photoshop, Photoshop lightroom oraz CAD
    By nobby in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 19-04-2008, 17:28

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •