Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2017
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    3

    Domyślnie Kilka porad dla canoniarza z Nikonem F-501;)

    Bardzo miłym zrządzeniem losu wszedłem w posiadanie Nikona F501. Jako, że jestem z tej drugiej bandy, byłbym wdzięczny za jakieś sugestie co do szybkiego startu i praktycznego wykorzystania poszczególnych funkcjonalności tego aparatu. Od jakiegoś czasu analoga w łapach nie miałem, Nikona nigdy. Smiena, Zenit, Lubitel, Voigtlander, Rolleiflex, Berrgheil, Pentaxy manualne, z AF Canon Eos 300, a potem cyfrowo już w tej stajni, ale Nikona jakoś omijałem do teraz.

    Strasznie mi ta 501 leży w ręce. Jak to fajnie waży! Mam z aparatem obiektyw Nikona F 28-85 3,5-4,5. Spodziewam się, że jest przynajmniej przyzwoity, ale ma pęknięcie, o tym w innym wątku. Do tego jeszcze 28-70 2,5-4,5 Sigmy oraz Vivitara 70-210 4,5. Zamierzam się tym pobawić i byłbym zobowiązany za jakieś praktyczne podpowiedzi co do korzystania z tego aparatu... Instrukcję po angielsku mam, chodzi o proste podpowiedzi, jak w praktyce wystartować. Baterie włożyłem negatyw też. BTW, ciekaw jestem co wyjdzie, bo to jakaś stara Agfa ISO 100.

  2. #2

    Domyślnie

    W tym aparacie nie ma niczego trudnego... Albo korzystasz z manualna, albo ustawiasz A i masz tryb priorytetu przysłony. AF jest koszmarnie wolny i głośny, ale za to trafia w punkt idealnie. Ja na kolorowych negatywach zawsze lekko prześwietlałem, a dokładniej jak światłomierz wyświetlał dwa czasy, to dobierałem ten dłuższy. Baterie starczają na bardzo długo, świetnie go wspominam, bardzo dobrze pracował z Nikkorem 35 2.0D i 50 1.4D

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Świetny, niedoceniany aparat. Baterie wytrzymują nieprawdopodobnie dużo. Sprzęt jest tak prosty, ze nie wiem o co mozesz pytać, jesli juz miałeś stycznosc z analogami.

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2017
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dzięki za odzew. W zasadzie już o nic nie pytam. Niesamowicie wygodny aparat. Na razie się bawię.

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Jedyne co mi sie teraz nasunęlo - musisz uzywac z nim starsze szkla.Jak kupisz nowe to ... nie bedziesz jakk miał ustawić przyslony, bo nowsza optyka nie ma pierscienia przyslon.

  6. #6

    Domyślnie

    To jak już sypiemy rady to poszukaj matówki z F301, albo kup jakiegoś obojętnie w jakim stanie i wyjmij z niego matówkę i załóż sobie do F501. Będziesz miał jasną, fajną, z klinem matówkę do manualnego ostrzenia

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2017
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    3

    Domyślnie

    O, to są dobre kierunki. To jeszcze zapytam, ta starsza optyka w górę drabinki modeli, z cyfrą włącznie, jest kompatybilna?

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Tak. Poza najstarszymi zi manuali, które wymagają lekkiego dopiłowania w pewnym miejscu.

    Natomiast wszystkie szkła z AF pasują do kazdej cyfry. Uwaga - serie cyfry niskie - D3xxx oraz D5xxx wymagają szkieł z AF z napędem z wbudowanym silnikiem. W tych body szkla z tzw śrubokrętem będą pracowaly jako szkła manualne. Wyzsze linie body - np D7xxx czy pelnoklatkowce - one zadzialaja ze wszystkim. Bez różnicy czy to body ze srubokrętem czy z silnikiem - będzie AF.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 10-07-2017 o 00:16

  9. #9

    Domyślnie

    Zgodność cyfrowa puszka - Nikkory: http://www.nikon.com.mx/Images/Learn...lity-chart.pdf
    Więcej (+ analogowe puszki): https://www.nikonians.org/reviews/ni...-compatibility
    Jeszcze więcej od Kena Rockwella: http://www.kenrockwell.com/nikon/compatibility-lens.htm
    Z tego ostatniego wynika, że F501 z najnowszymi szkłami może zadziałać tylko w automatyce programowej.

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Z naj-najnowszymi tez nie. Bo przysłony elektromagnetycznej nie obsługuje.
    Myślę ze to nie problem. Będzie działał ze wszystkimi szkłami srubokretowymi, a jest ich od groma. Większość manuali tez obsługuje. W praktyce trzeba sobie odpuscic obiektywy z AF-S, ktore poza nielicznymi wyjątkami nie posiadają pierscienia przysłon.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 11-07-2017 o 01:39

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Przed studniówką kilka porad
    By adi_114 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 05-10-2013, 12:40
  2. Czy mogę prosić o kilka porad na początek?
    By GabiJanowska in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-01-2012, 23:52
  3. kilka porad
    By krystek1987 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-07-2007, 21:40
  4. Kilka porad w dzidzinie błyskania SB-800
    By Al Bundy in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 14-04-2005, 21:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •