Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Początki z lampą błyskową

    Witam,

    Mam następujące pytanie, które pewnie okaże się banalne

    Mianowicie, mam aparat Nikon D5000, obiektyw AF-S Nikkor 35mm i lampę błyskową Nikon SB-700.
    Tryb zdjęć na M (manual), F1.8, czas 1/60, ISO 200. Lampa błyskowa ustawiona w trybie TTL.
    Niezależnie od tego, czy lampa błyskowa jest włączona czy wyłączona na aparacie jest informacja na wskaźniku ekspozycji, że zdjęcie będzie niedoświetlone (i to się nie zmienia po włączeniu/wyłączeniu lampy).
    Dlaczego?

  2. #2

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że aparat po prostu nie wie jak zadziała lampa. Więc pokazuje jakby jej nie było.
    Pozdrawiam,
    Paweł
    Kilka zdjęć...
    D750&D200, N50f1.8G, Ta28-75/2.8, To12-28/4, N70-300VR

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawl_s Zobacz posta
    Wydaje mi się, że aparat po prostu nie wie jak zadziała lampa. Więc pokazuje jakby jej nie było.
    Czy to jest normalne?

  4. #4

    Domyślnie

    Być może się mylę, ale przypuszczam, że wynika to z działania światłomierza w aparacie. Dokonuje on pomiaru światła na zasadzie tego "co widzi obiektyw" (albo raczej jakie warunki oświetleniowe panują), a ponieważ błysk wyzwalany jest dopiero po naciśnięciu migawki, nie jest on brany pod uwagę przez światłomierz - bo tego błysku po prostu w czasie pomiaru nie ma .Z tego powodu wskaźnik ekspozycji pokazuje Ci takie informacje, jakby tej lampy błyskowej nie było. Moim zdaniem nie ma co się tym przejmować, pod warunkiem, że efekty są okej
    Nie ma banalnych tematów, są tylko banalni fotografowie...

  5. #5

    Domyślnie

    To jest normalne. Światłomierz pokazuje światło zastane, dobrane parametry najwyraźniej nie gwarantują poprawnego naświetlenia zdjęcia i stąd informacja o niedoświetleniu. W tej sytuacji lampa będzie się starała dostarczyć tyle światła, żeby było dobrze naświetlone.
    A7III, A7IV, GFX50s

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuje bardzo za odpowiedzi.
    Jeżeli dobrze rozumiem to nie jest możliwe żeby wskaźnik ekspozycji pokazał prawidłowo doświetlone zdjęcie, przy założeniu że zostanie użyta lampa? Czy oznacza to, że najpierw należy ustawić przysłonę i czas według uznania i nie zawracać uwagę na to, że zdjęcie może nie być dobrze naświetlone, bo lampa błyskowa powinna dostarczyć tyle światła żeby zdjęcie było dobrze naświetlone? I wtedy dopiero po zrobieniu zdjęcia ocenić efekty? Czy mój sposób myślenia jest właściwy?


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  7. #7

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc, nigdy nie znalazłem takiej opcji we wbudowanym światłomierzu. Nie wiem, czy jest na to sposób bez użycia zewnętrznych światłomierzy.l

    Zasadniczo światłomierz pokazuje Ci, tak jak napisał Krzyoo_, światło zastana. Zakładam teraz, że pracujesz w manualu. Gdy robisz zdjęcie z lampą w trybie TTL i masz włączone przedbłyski monitorujące, aparat zmierzy światło z lamp i ustawi ich moc tak, by uzyskać poprawną ekspozycję. Możesz to korygować kompensacją ekspozycji (wpływa na wskazania światłomierza) i kompensacją mocy lampy. Wydaje mi się, że Twój sposób myślenia jest właściwy. Kwestia jest jeszcze tego, co dla Ciebie znaczy "dobrze naświetlone zdjęcie" (jasny pierwszy plan i ciemne tło czy też równomiernie naświetlony kadr).

    Czas ekspozycji ma wpływ głównie na światło zastane, nie wpływa zaś na ilość zarejestrowanego światła lampy. Dzięki temu czasem ekspozycji możesz regulować sobie stosunek jasności pierwszy plan/tło i tutaj światłomierz jest przydatny do ustawienia parametrów naświetlenia tła właśnie. Gdyby wskazanie to obejmowało również światło z lampy, nie bylibyśmy w stanie określić jakie parametry ekspozycji są potrzebne do (poprawnego) zarejestrowania światła zastanego.

Podobne wątki

  1. początki z lampą błyskową
    By Nemesis19 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11-03-2015, 22:08
  2. Lampa błyskowa Speedlite YN560-III trudne początki
    By vein696 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-08-2014, 13:37
  3. Lampa Błyskowa
    By kiki139 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-02-2014, 13:59
  4. lampa błyskowa
    By nikonówka in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-11-2013, 16:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •