Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 14 z 14
  1. #11

    Domyślnie

    Ja bym powiedział, że to wina szkła, ale przede wszystkim oczekiwań.
    100% crop z matrycy DX przy budżetowym szkle zawsze będzie miękki. Ba, nawet przy najlepszych obiektywach może być trochę miękko.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  2. #12

    Domyślnie

    @ivonne wrzuć 3 rawy tych zdjęć na https://wetransfer.com/ i daj link, chcę zobaczyć ile kropowałaś.

  3. #13

    Domyślnie

    ivonne - jeżeli jest to crop 100% to nie jest źle. Co do zdjęcia "wróbla", to na tm zdjęciu szczegółów nie ma więcej niż na zdjęciu "łabądka", pojawia się szum w postaci ziarna i daje takie złudzenie, że jest bardziej szczegółowe.
    Spróbuj ustawić większą wartość wyostrzenia w "puszce", albo próbuj wyostrzyć zdjęcie już w kompie.

    A tutaj świetny artykuł odnośnie "łapania ostrości" - naprawdę warto przeczytać i zapamiętać :

    http://dr5000.com/jak-brzytwa-z-automatu/

  4. #14

    Domyślnie

    @ivonne nie podałaś wszystkich parametrów dla tych zdjęć: czasy, ISO, VR, sposób podparcia. Przy zdjęciach takimi tele wszystko ma znaczenie. Z mojego doświadczenia powiem, że na początku nieostrość częściej wynika z poruszenia i niewłaściwego ustawienia parametrów aparatu niż ze słabej jakości optyki. Dodatkowo oczekiwanie, że krop 100% JPG-a prosto z puszki dla takich długich obiektywów to będzie "żyleta", to chyba oczekiwania ponad miarę. Moim zdaniem bez dobrego opanowania obróbki RAW-wów trudno się w tym przypadku obejść. Kolejna sprawa to kalibracja BF, FF. Jeżeli systematycznie masz lepszą ostrość obrazu na 600mm niż na 300mm w tym obiektywie to prawie na 100% można powiedzieć, że przyczyną jest kalibracja ponieważ ten obiektyw ma zdecydowanie lepszą rozdzielczość na 300mm niż na 600mm. Przy korekcie AF-u w body należy jednak pamiętać, że takie obiektywy mogą mieć różną korektę AF w funkcji ogniskowej, co można skorygować w tym obiektywie wyłącznie w serwisie. W body można wtedy AF jedynie skorygować optymalnie na ogniskową na której nam najbardziej zależy. W Twoim przypadku prawdopodobnie korekta AF jest więc ustawiona optymalnie na dłuższe ogniskowe. Ja jednak przed szukaniem przyczyn w obiektywie zacząłbym od intensywnego treningu techniki fotografowania takimi obiektywami i ćwiczenia obróbki RAW-wów. Po niedługim czasie pewnie sama będziesz potrafiła ustalić co w tym obiektywie należy skorygować. O tym obiektywie akurat jest sporo informacji i porad na naszym forum.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Tamron 150-600 (pytanie do właścicieli szkła)
    By ivonne in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 22-07-2016, 13:23
  2. d5300 + tamron = brak AF w LV
    By Tatanka in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-08-2015, 12:27
  3. Moja paranoja, a Tamron 17-50 2.8.
    By MackArtoo in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-05-2015, 19:18
  4. Wina puszki (S5 Pro) czy moja?
    By Strus in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 23-08-2009, 09:29
  5. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 04-02-2007, 23:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •