Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie SB600 kontra nikkormat

    Ostatnio odkurzyłem mój stary Nikkormat ftn i postanowiłem znowu nim trochę pofotografować, myślę, że to już z 10 lat jak go nie używałem

    Zastanowiam się, czy jest mozliwość podłączenia do niego mojej SB 600 (przez jakąś kostkę), nigdy wcześniej nie próbowałem podłączać do niego lampki,

    Nawet jeśli się da podłączyć to powiem szczerze nie mam pojęcia jak zmierzyć i ustawić ekspozycje z błyskiem?

    Nie byłem pewien czy umieścić tu czy w dziale analogów, jeśli błędnie prosze MODów o przeniesienie,

    Z góry dzięki za informacje,
    Nikkormat FTn + D90 + n28 f3.5 + n50 f2 + n105 f2.5 + n18-70 3.5-4.5 + n35 1.8

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pierzot Zobacz posta
    jak zmierzyć i ustawić ekspozycje z błyskiem?
    Światłomierzem (do błysku)
    Albo zapomnieć o mierzeniu, odbijaniu światła, i walić lampą na wprost, wyliczając przysłonę z liczby przewodniej i odległości do fotografowanego obiektu.
    O najprostszej możliwości, tzn. użyciu lustrzanki cyfrowej (tryb M) i ręcznym ustawianiu mocy błysku metodą prób i błędów (a później przekładaniu/podłączaniu lampy do FTn) chyba lepiej nie wspominać?

  3. #3

    Domyślnie

    Oczywiscie, ze mozesz.
    Ale lampa bedzie pracowac wylacznie w trybie manual, musisz ja przelaczyc !
    Pomiaru zadnego nie bedzie bo aparat jednak jest manual full time
    Lampa pokazuje zakresy mocy, przyslony i odleglosci - to sobie przenosisz na aparat oczywiscie recznie, osobiscie.
    Pomiaru swiatla blysku oczywiscie nie masz.
    Lampe podlaczasz po prostu kabelkiem.
    Powinien byc w zestawie (ale nie jestem pewien czy teraz daja taki kabelek fabrycznie) jak nie masz to kupic trzeba.

    Jesli Twoj Nikkormat ma mocowanie lampy na pryzmacie - to tam ja mocujesz.
    Jesli nie, to byly takie, jako opcja montowana do obudowy wizjera. Lub jakas szyna.
    I focisz :^D

  4. #4

    Domyślnie

    Sanki mam przykręcane do muszli oddzielnie więc to nie problem, kabelka nie mam, mogę kupić, to grosze ale w samej lampie nie ma żadnego gniazda na ten kabelek?

    Sa jakieś przejściówki może?

    Co do parametrów ekspozycji to lampa w trybie M pokazuje tylko moc błysku w postaci 1/1,1/2 ... 1/16 itd plus ewentualna korekta, w instrukcji znalazłem tabele ekspozycji i na tej podstawie sobię chyba poradzę

    Jeśli by ktoś coś wiedział o podłączeniu dajcie znać.
    Nikkormat FTn + D90 + n28 f3.5 + n50 f2 + n105 f2.5 + n18-70 3.5-4.5 + n35 1.8

  5. #5

    Domyślnie

    Nigdy nie mialem SB600
    Ale skoro nie ma gniazdka synchronizacji to raczej baniasto, trzeba dokupic adapter - a te zwykle nie sa tanie.
    Moze lepiej kupic jakas przyzwoita, uzywana lampe manual i smialo focic, jak dawne czasy nakazywaly.

    Np. National PE-205
    Ma tabele ekspozycji na sciance, uzywa AA i kladzie sie na bok !! Co bylo wowczas absolutna nowoscia.

  6. #6

    Domyślnie

    Dobrze wspominam National PE-300, nieduża, mocna, też się kładzie na bok. Widziałem nawet aukcję która zakończyła się na kwocie 1zł (plus normalny koszt wysyłki), za sprawną lampę. Tylko byłbym ostrożny z zakładaniem do niej współczesnych, wydajnych akumulatorków. Lampa zasilana z niskiego napięcia ma układ elektroniczny robiący np. z 6V (cztery "paluszki") 320V (na kondensatorze gromadzącym energię do błysku). W celach uproszczenia układu niektóre lampy wykorzystywały fakt, że baterie nie mogły dać dużego prądu, w układzie elektronicznym nie było elementów ograniczających - akumulatorki mają znacznie większą wydajność (w warunkach bliskich zwarciu mogą dać o wiele większy prąd niż zwykłe baterie), a to może powodować uszkodzenie tranzystorów w przetwornicy. Akurat PE-300 ma jeden tranzystor, więc niby nie problem, tylko jest to specjalizowany tranzystor, do przetwornic lamp błyskowych, pochodzący z lat '70 (czytaj: prawdopodobnie nie do dostania).
    A jak już mowa o zakupach, to "w dawnych czasach" pojawiały się u nas (oficjalnie w sklepach, więc mogą być mało używane, w przeciwieństwie do złomów ściąganych z zachodnich śmietników) lampy Nissin 350T: dwa zakresy automatyki plus M, też mocna lampa. Cena używanej prawdopodobnie nie będzie o wiele większa niż cena nowej "kostki" niezbędnej do połączenia sb600 z aparatem. Choć można poszukać używanych ("ruskich" lub "enerdowskich") kostek "z ogonkiem" - od góry styk centralny, z przodu wychodzi kabelek z wtyczką PC (stawiam na 10-15zł za używaną).

Podobne wątki

  1. Nikkormat FT3
    By Karl Johansson in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 29-09-2012, 17:28
  2. Nikkormat
    By M_Kuron in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-09-2005, 12:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •