Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Problem z prześwietlaniem białych elementów na zdjęciach

    Witam. Jestem początkującym amatorem fotografii przyrodniczej, a konkretnie ptaków. Posiadam Nikona 5200 + Tamron 150-600. Generalnie nie narzekam na jakość zrobionych zdjęć. Nie jestem jeszcze na etapie robienia zdjęć w programach PSAM, robię je głównie na programie ruchowym i mam problem z robieniem zdjęć w ostrym świetle (słońce wczesnopopołudniowe). Zdjęcia wychodzą mi prześwietlone, a białe elementy tworzą zlaną jasną plamę bez wyszczególnionych innych kolorów. Czy jest to problem ISO ? (w tym programie jest ustawiony auto), czy to balans bieli? czy jakiś inny czynnik. Jak można sobie z tym poradzić i jakie ustawienia mogą w tym pomóc. Poniżej zamieszczam dwa przykłady zdjęć (jeśli się załadują) z tym problemem. Na jednym czapla biała jest białą plamą (słońce było za mną i centralnie oświetlało ptaka - odległość była spora więc zdjęcie nie jest ostre), na drugim pliszka siwa skacze po polu i zarówno ptak jak i ziemia są blade, nie ma kolorów które widać było gołym okiem.




  2. #2

    Domyślnie

    Jak masz ISO 1600 w słoneczny dzień i czasy rzędu 1/125 to dziwisz się, że w ostrym słońcu masz przepały
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jakbym kupił obiektyw za tyle kasy to bym się przynajmniej nauczył obsługi i poprawnej ekspozycji, zacznij na początek od trybu A, od zrozumienia podstaw zależności ISO, czasu i przysłony.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzieki za pierwsze podpowiedzi Wartość obiektywu nie ma znaczenia co do tego jak się robi zdjecia, bo jak pisalem, wiekszosc wychodzi ok (mógłbym tu zamiescic takie foty ale chciałem tu pisać o tych fatalnych), jestem na etapie nauki obsługi i stąd błędy i wypaczenia i prosba o podpowiedź. Co do ustawienia ISO na 1600 to jest to górna granica ustawienia tego w automacie. Jak wiec ustawic ISO i czas naświetlania zeby próbować to jakoś ogarnąć na początek.

  5. #5

    Domyślnie

    W pierwszej kolejności zrezygnować z automatu.

  6. #6

    Domyślnie

    To wyłącz ten automat bo jak widać jest beznadziejny.

    Raczej unikaj fotografowania przy bardzo ostrym słońcu ale jak już się uparłeś to:
    RAW (wtedy można suwakami highlights, shadows wyrównać jasność kontrastowych kadrów podczas obróbki).
    tryb A (preselekcja przysłony)
    ISO rzędu 100-400
    nie zaszkodzi też przymknąć przysłonę do f/8

    Gdyby zdjęcia okazały się poruszone to regulujesz ISO w górę do momentu aż czasy będą wystarczająco krótkie.

    Tu masz przykładowa fotkę w słoneczny dzień ISO100, f/5,6, 1/500s
    Ostatnio edytowane przez Borat1979 ; 16-08-2017 o 23:44
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  7. #7

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za podpowiedzi. Właśnie chęć odejścia od automatu jest powodem założenia tego wątku, żeby na jakiś ustawieniach wystartować a potem to sobie samemu regulować w zależności od warunków. Te przepalone foty bardzo mocno wkurzały... A że może nie jestem aż tak wielkim foto-cymbałem fotka potrzeszcza zrobionego pod słońce w podobnym miejscu co pliszka (tylko nie wiem na jakich parametrach, ale wyszło...) Tylko, że lepiej robić dobre zdjęcia wiedząc jak zostały zrobione a nie że zostały zrobione fartem.

    Ostatnio edytowane przez warron2013 ; 17-08-2017 o 00:09

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Moim zdaniem przy poprawnej ekspozycji powinno być tak:


  9. #9

    Domyślnie

    No właśnie, i takie fotki właśnie należałoby robić. Za każdą krytyczną i merytoryczną odpowiedź dziekuje, bo one najbardziej mobilizują do robienia lepszych zdjęć. No i za to zdjęcie powyżej - widać ile jeszcze trzeba się uczyć...

  10. #10

    Domyślnie

    Zacznij fotografować w trybie A (priorytet przysłony), być może nadal zdjęcia będą prześwietlone wtedy będziesz musiał sobie ustawić korektę ekspozycji na minus.
    D610 | N 35mm f2 | N 24-120mm f4 | T 100-400mm f4.5-6.3

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Problem, szum na zdjęciach
    By drzalek in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11-05-2012, 15:23
  2. problem z d300, pasek na zdjeciach
    By tomaloo in forum Serwis
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 18-08-2010, 15:56
  3. D-60 problem z przeswietlaniem zdjec.
    By wolff6 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 21-09-2009, 21:15
  4. Problem z wyborem elementów
    By Radek Radziszewski in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 30-11-2007, 11:04
  5. Problem z brakiem dynamiki na zdjęciach
    By Dominika in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 30-12-2004, 10:38

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •