Close

Strona 1 z 16 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 152
  1. #1

    Domyślnie Jakie body po D90? Czy jest sens zmieniać? Pomóżcie, bo głupieję...

    To jest post skierowany tylko do użytkowników Nikona D90 z prośbą o radę i porównanie do innych systemów.

    Kochani, pomóżcie, bo już wariuję i nie wiem co robić
    Mój stary Nikon D90 + Tamron 17-50/2.8 służą mi już długie lata. Sprzętu używam w 99% w podróżach - czasem autem, czasem pieszo (tzw. city-breaki).
    A że już młody nie jestem, a cały sprzęt z plecakiem i dodatkowym Samyangiem 8 mm i prądami waży kilka dobrych kilo, to kręgosłup zaczyna protestować.
    Chodzenie po mieście przez kilka godzin jest dość dotkliwe i szukam alternatywy w postaci czegoś lżejszego

    Najpierw przeanalizowałem rynek bezlusterkowców. Jak jeden mąż wszyscy doradzali Sony Alfa 6000. Po przeczytaniu bardzo wielu testów, rzeczywiście, aparat ten miał same pozytywy. Kupiłem.
    Ludzie! Ja nie wiem, czy świat tak zszedł na psy, czy teraz jakość zdjęcia jest postrzegana w innych kategoriach, ale po trzydniowym testowaniu tego Sony stwierdzam, że jakość zdjęć jest gorzej niż fatalna.
    Fakt, że to obiektyw kitowy. Ale primo, nawet z kitowym szkłem zdjęcia nie są do zaakceptowania (mydło, autofocus błądzi, niedoświetlone, po prostu masakra), secundo - brak sensownych obiektywów, lub ceny szkieł powyżej 5k PLN, co powoduje że pozbywam się tego szmelcu czym prędzej. Wracam do punktu wyjścia.

    No i teraz z kolei zastawiam się co robić? Przeglądnąłem rynek lustrzanek, myśląc sobie że może wymienię na jakiegoś nowego Nikona? (pal licho wagę). Ale przy pułapie cenowym do 2500 zł za body to chyba nie poszaleję?
    Myślałem o body 5300 lub 5500, ale czy jest sens?

    Dlatego bardzo proszę użytkowników Nikona D90, którzy równolegle używają innego sprzętu lub wymienili na coś innego, czy jest jakaś alternatywa, czy po prostu zostać przy tym co mam?

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Masz już rozeznanie co i jak fotografujesz, więc wybór powinien zacząć się od obiektywów, zmiana tego dość przeciętnego tamrona byłaby zalecana, jak wpakujesz się w bezlustra to pewnie zostaniesz z ciemnym kitem bo szkoda kasy będzie na astronomicznie drogie jasne obiektywy co w efekcie cofnie cie sporo do tego co już masz.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jarooo Zobacz posta
    zdjęcia nie są do zaakceptowania (mydło, autofocus błądzi, niedoświetlone, po prostu masakra)
    Chodzi o pracę automatu? W jpg? Może trochę banalnie zabrzmi, ale zmieniałeś ustawienia jotpega i używałeś kompensacji ekspozycji?

  4. #4

    Domyślnie

    Próbowałem też automat, ale głównie z preselekcją przysłony. Nie używam RAW-ów, tylko JPG (najwyższa jakość).
    Kompensację próbowałem, ale w testach porównawczych "na sucho" fotografowałem zarówno Soniakiem i Nikonem bez żadnych kompensacji, na podobnych ustawieniach (ISO, przysłona, ogniskowa). Różnica jest porażająca.

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Obstawiam problem z obiektywem, D90 mimo że stary powinien dać piękny obrazek.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    zmiana tego dość przeciętnego tamrona byłaby zalecana
    Szczerze powiem, że bardzo go sobie chwalę
    Ale, hipotetycznie, gdybym pozostał przy D90, jaki obiektyw uniwersalny polecisz? Chyba od dziesięciu lat nie analizowałem rynku szkieł do Nikona...
    I co widzisz złego w tym Tamronie.
    Weź również poprawkę na to, że jestem amatorem, być może dla ciebie ten Tamron jest słabiutki. Ale ja z kolei nie mam czterech tysięcy na szkło...

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Obstawiam problem z obiektywem
    Ale obstawiasz wadliwy obiektyw w tym Sony, czy po prostu "ten typ tak ma"? Bo obawiam się, że to drugie.

  7. #7

    Domyślnie

    D90 to jedyny Nikon, z którego jpgi mi się podobały... No ale ja jednak od dawna wołam rawy i cały Twój wywód o A6000 jest dla mnie śmieszny... Ale niestety każdy nowy aparat będzie Cię rozczarowywał, choć ponoć bezlustra Fuji produkują jpgi doskonałe. Miałem od D90 kilka luster, które dawały większe możliwości w zakresie obrazka, mam A6000, który ma kosmicznie lepszą matrycę od D90 i daje dobry obrazek nawet z PZetrn 16-50, z DXa mam jeszcze D200, ale on pod wieloma względami jest słabszy od D90, mam też D500, który daje świetne możliwości, ale jpgi ma brzydkie w porównaniu z D90... Niestety, albo idziesz na kompromisy, albo bierzesz się za naukę obrabiania rawów, jeżeli chcesz mieć fajną jakość...

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    D80 ma lepsze ustawienia fabryczne niż te podbite softem w fuji i innych chwalonych bezlustrach, jak ustawisz sobie dobrze w menu to jpg z każdego nikona będzie super, przykład to najnowszy D3400, fuji się chowa do tego jak ładnie zrobili fabryczne ustawienia dla jpg w tym modelu, a można je jeszcze pod swoje gusta ustawić.

    Co do tamrona, mimo że 18-105VR jest ciemny to daje lepszą jakość na tych samych przysłonach, jedyny tani obiektyw to sigma 17-50 polecana tu masowo wszędzie w setkach tematów, kosztuje 1500zł nowy.
    Sony A6000 z kitem daje piękne zdjęcia, zresztą tak samo jak większość innego sprzętu na rynku w podobnej konfiguracji, wybierasz tylko co ci pasuje wielkościowo, cenowo i jakie logo na pasku chcesz.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja przez rok gmerałem w ustawieniach D7100 i w końcu zacząłem wołać rawy... Dopiero to dało mi zadowolenie ze zdjęć. Zresztą rawy z D90 też można doprowadzić do pięknego stanu, który ma się nijak do tego, co wypluwa aparat w postaci jpg. Nawet wzorcowe kolory z D200 wyglądają lepiej po zabiegach w LR... Takie moje zdanie. Mam koleżankę, która uwielbia program tematyczny w mapce Olympusa, poprawiający cerę... Każdy coś woli i może dobrać sprzęt do swoich potrzeb i umiejętności. Ale pisanie, że A6000 to słaby obrazek świadczy słabo o piszącym, dodatkowo spowoduje, że nie ma czego doradzić, skoro tak dobra matryca nie dała rady...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    mam A6000, który ma kosmicznie lepszą matrycę od D90 i daje dobry obrazek
    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Sony A6000 z kitem daje piękne zdjęcia
    Panowie, to ja tutaj czegoś nie rozumiem. Siedzę w fotografii latami, mimo że stricte amatorsko. Mam D90 + Tamrona oraz kitowy Sony a6000 i gołym okiem widzę, że testując oba aparaty na tych samych ustawieniach, zdjęcia z Sony są o lata świetlne gorsze.
    W Sony wyłączyłem wszystkie "dopalacze" typu rozpoznawanie twarzy, autokadrowanie, efekty, itp. Jadę "na suchym" zestawie, z preselekcją przysłony, pomiarem wielopunktowym, autofocusem AF-A, ISO 200 i wspólną ogniskową. Nie wiem już o co chodzi. Może umiem fotografować lustrzanką, a nie umiem kompaktem

    - - - - kolejny post - - - - - -

    To ja jeszcze dzisiaj poeksperymentuję z RAW-ami. Czy w przypadku Sony używanie tego softu?
    http://support.d-imaging.sony.co.jp/...pl.html?id=spt
    Czy może jakiś inny soft third-party?

Strona 1 z 16 12311 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jest sens zmieniać system na Nikona ?
    By wiktor19 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 08-02-2016, 19:25
  2. Czy jest sens zmieniać 180/2.8 na 135/2 ?
    By verus in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19-07-2012, 12:11
  3. Jakie obecnie jest najmniejsze body?
    By ropusz in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11-10-2011, 19:09
  4. 18-55 kit na 18-70 kit, czy jest sens zmieniac?
    By pxl in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 09-11-2008, 21:51
  5. Mam N18-55 VR czy jest sens zmieniać na 18-70 ??
    By monikowska in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 22-10-2008, 12:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •