Close

Strona 8 z 16 PierwszyPierwszy ... 678910 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 152
  1. #71

    Domyślnie

    A moim zdaniem to jest trochę tak jak w przypadku komputerów. Analogiczne dyskusje o wyższości laptopa nad PC i odwrotnie, o powolnym umieraniu komputerów stacjonarnych itp. można przeczytać na wielu śmiesznych portalach o tematyce komputerowej. Mało tego, pod nimi wywiązuje się niejednokrotnie zajadła dyskusja. A gdzie jest prawda? Nie wiem czy pośrodku bo nie wiem gdzie jest ten środek. Ale wydaje mi się, że sporym nadużyciem jest mówienie o wymieraniu/odchodzeniu/porzucaniu itp. A słowa kolegi, że "99% kupujących sprzęt foto ma w tylnej części lustrzanki" są nadużyciem do potęgi.
    Czy można kupić laptop o wydajności zbliżonej do mocnego PC? Tak, można, pozostaje kwestia ceny. Są granice których nie przeskoczymy jednak do większości domowych zastosowań (z najbardziej wymagającymi grami włącznie) jesteśmy w stanie ogarnąć temat zarówno za pomoca laptopa jak i PC. Co powoduje, że ktoś kupuje taki czy inny rodzaj sprzętu? Potrzeba, cena, warunki użytkowania, wreszcie uniwersalna odpowiedź pt. - "bo tak mi się podoba". Ja mam laptopa ale honorowe miejsce w domu zajmuje osobiście złożony, dopieszczony pecet, latami modyfikowany i unowocześniany. Dlaczego? Po pierwsze nie stać mnie na tę wydajność w laptopie a po drugie... "a bo tak". Lubie popatrzeć sobie na jego wnętrze przez szybkę, na wiatraczki itp itd.
    A aparaty? Czyż nie jest podobnie? Nie jestem ekspertem w temacie bezluster ale z tego co piszecie to o ile sam aparat cenowo nie odstaje jakoś od lustrzanki to już wyposażenie go w solidną optykę przewyższa koszty optyki dla luster. I ten argument był już wyżej poruszany. Jeśli to mało to jest jeszcze drugi argument, podobny jak w poprzednim przykładzie - "a bo tak". Lubię lustrzanki, ich gabaryty, wygląd, wagę... po prostu lubię. Dlatego ja zawsze miałem i mam lustzankę.
    Nie wiem czy marketing (o którym mam swoje zdanie) jest tutaj w stanie ując tę fluktuację klientów w jakieś ramy, statystyki. Spora część wyboru dokonuje się właśnie na zasadzie "a bo tak". Najbardziej wartościowe wyniki dostalibyśmy gdyby skupić się na graczach zblizonych do PRO. Czyli tych najbardziej świadomych klientach, którzy zakup danego systemu analizują dogłębnie. Bo z całym szczunkiem ale słabym miernikiem są klienci dokonujący wyboru pod wpływem serialu Majka (sorry za sarkazm ale nie wiem skąd kolega powziął takie dane). Tak samo słabym miernikiem będą dzieci idące do pierwszej komunii dostające aparat itp. To pokazuje jedynie sprzedaż w skali całego rynku ale czy daje nam jakiś wiarygodny obraz tego, w którym kierunku zmierza fotografia? No nie. Spora częśc tego sprzętu bardzo szybko zaczyna zalegać pod warstwą kurzu, trafia na aukcje itp.
    Podsumowując - nie da się mówić o tendencjach patrząc globalnie na rynek. Zbyt dużo jest tam zakłóceń w postaci właśnie przypadkowych klientów. Aby móc dostać miarodajne wyniki trzeba raczej podzielic ten rynek na kilka kategorii klientów i każdą z nich analizować osobno.

  2. #72

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    ....
    Nie wiem czy marketing (o którym mam swoje zdanie) jest tutaj w stanie ując tę fluktuację klientów w jakieś ramy, statystyki. Spora część wyboru dokonuje się właśnie na zasadzie "a bo tak". Najbardziej wartościowe wyniki dostalibyśmy gdyby skupić się na graczach zblizonych do PRO. Czyli tych najbardziej świadomych klientach, którzy zakup danego systemu analizują dogłębnie. Bo z całym szczunkiem ale słabym miernikiem są klienci dokonujący wyboru pod wpływem serialu Majka (sorry za sarkazm ale nie wiem skąd kolega powziął takie dane). Tak samo słabym miernikiem będą dzieci idące do pierwszej komunii dostające aparat itp. To pokazuje jedynie sprzedaż w skali całego rynku ale czy daje nam jakiś wiarygodny obraz tego, w którym kierunku zmierza fotografia? No nie. Spora częśc tego sprzętu bardzo szybko zaczyna zalegać pod warstwą kurzu, trafia na aukcje itp.
    Podsumowując - nie da się mówić o tendencjach patrząc globalnie na rynek. Zbyt dużo jest tam zakłóceń w postaci właśnie przypadkowych klientów. Aby móc dostać miarodajne wyniki trzeba raczej podzielic ten rynek na kilka kategorii klientów i każdą z nich analizować osobno.
    Poruszyłeś kilka bardzo ciekawych kwestii na raz.
    Z jednej strony się nie zgodzę, bo każdy z nas przy zakupie, oprócz mniej lub bardziej przemyślanego czy świadomego wyboru modelu aparatu / systemu, który później użytkuje lub stawia na półce... Czy to będąc laikiem, świadomym amatorem hobbystą, czy zawodowcem... Dokonuje też wyboru swoimi pieniędzmi. A to argument fundamentalny decydujący o prosperowaniu koncernów, wdrażaniu tych, a nie innych technologii. Upadaniu jednych koncernów albo powiększaniu się innych.

    Z drugiej strony, ta ciekawa kwestia - zakup czegoś, co zbiera kurz... Najczęściej wg mnie to lustrzanka + kit, przez powiedzmy szczerze - nieświadomych użytkowników idących za modą, reklamą. Którzy "spróbowali", zaś reklamowany produkt okazał się nie być stworzony dla nich.

    Sporo takich osób jest. Wystarczy rozejrzeć się po znajomych, czy poczytać fora. Zapytań o zestaw startowy jest na pęczki... Zaś o kolejne zakupy do zestawu startowego już nieporównywalnie mniej.
    Te osoby fotograficznego nie zakupią już nic. Nie będzie to ani bezlusterkowiec, ani kolejne gadżety do lustra. Sprawdziło się - aparat + kit wystarcza do większości sytuacji, na tym najczęściej koniec. Nie sprawdziło się - trudno. Telefon wystarcza. Zakup zbiera kurz lub leci na sprzedaż.

    Zapytań takich jak to w tym temacie niewiele. Najwięcej zapytań jest o zestaw startowy. Teraz doszły bezlusterkowce - lustrzanka + kit lub bezlusterkowiec + kit. Najczęściej to w zupełności wystarcza... lub zbiera kurz.

    A jakie są tendencje - to temat na doktorat.
    Światła i cienie...
    http://nozaki.flog.pl
    Samsung i Nikon

  3. #73

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez FelTom Zobacz posta
    Z drugiej strony, ta ciekawa kwestia - zakup czegoś, co zbiera kurz...

    A jakie są tendencje - to temat na doktorat.
    Zakup jednorazowy to zjawisko chyba w każdej branży. Ilekroć jestem w sklepie sportowym aby uzupełnić ekwipunek górski tyle razy zastanawiam ile z tych osób z kolejki przede mną tak naprawdę wykorzysta te kijki 3x droższe od moich czy chustkę na głowę za 200 złotych. Jest myśl - "będziemy chodzić po górach", jest kasa - kupujemy. Po pierwszej wyprawie okazuje się, że kijku same nie idą, a najbardziej to przeskadzają na wozie z Morskiego Oka. No i ... szafa albo allegro.
    W foto jest to samo. Impuls, zakup, rozczarowanie, sprzedaż - to częsta droga. Pół biedy jeśli kasa na zakup przyszła łatwo, gorzej jeśli były to uciułane pieniądze na wymarzone "hobby". Często po hobby zostaje tylko kredyt.
    Posłużyłem się tematem komputerów gdyż dłuzej dokładnie obserwuję ten rynek niż foto. I wieleokrotnie czytałem opinie "ekspertów" na temat śmierci, narodzin, ewolucji czy schyłku tego czy innego systemu. Później doszedł temat gier i wypierania PC przez konsole. A jak widać, każada opcja ma swoich amatorów, swoje miejsce na półce i póki co nie widać tutaj aby miało coś się zmienić.
    Co do Twojego "dokonuje wyboru też pieniędzmi". Zgoda, ale z roku na rok to kryterium traci na znaczeniu. Jakby nie patrzeć coraz więcej ludzi ma pieniądze pozwalające na takie impulsywne zakupy bez uszczerbku dla budżetu, coraz więcej możliwości finansowania kredytem, leasing. To też ułatwia powstanie fałszywej odpowiedzi na pytanie "czy zmierzamy w stronę bezluster?".

  4. #74

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    Często po hobby zostaje tylko kredyt
    I jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. To "często" bywa chyba nadużyciem, bo osobiście nie znam nikogo kto by "kredytował" zakup na coś związanego z własnym, czasem drogim hobby...

  5. #75

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    I jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. To "często" bywa chyba nadużyciem, bo osobiście nie znam nikogo kto by "kredytował" zakup na coś związanego z własnym, czasem drogim hobby...
    To prawda, bo ja z kolei znam kilka przypadków mocno ratalnych zakupów... Mam znajomego, który po skończeniu spłacenia Sigmy 18-35 Art, kupił na raty 50 Art, a zaraz po niej, na raty, 50-100 Art... Dodam, że chodzi o realizację hobby, nie zarabianie

  6. #76

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Dodam, że chodzi o realizację hobby, nie zarabianie
    To akurat pochwalam. Jeśli ktoś ma pasję, niech ją rozwija, nawet jeśli nie stać go na zakup jednorazowy tylko na raty.

  7. #77

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    I jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. To "często" bywa chyba nadużyciem, bo osobiście nie znam nikogo kto by "kredytował" zakup na coś związanego z własnym, czasem drogim hobby...
    Ja znam wiele osób a najbliższy przykład to ja sam. Od jakiegoś czasu większosć zakupów związanych z moimi fanaberiami, zachciankami i hobby kupuję na raty. Mówię o ekwipunku na górskie wyprawy oraz foto. Hobby nie najtańsze i tak naprawdę i jedno i drugie to studnia bez dna. Za gotókę kupuję tylko "pierdoły" do tego.
    Czymże jest dzisiaj kredytowanie? Dwa kliknięcia więcej na stronie i płatność rozłożona na raty bez dodatkowych kosztów, bez wychodzenia z domu. Nawet jak mam gotówkę to wolę nią "poobracać" przez ten czas. To nie jest 30-letni kredyt mieszkaniowy i wiązanie się na całe życie. Ale mimo to znam przypadki, że hobby kończy się wcześniej niż raty.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Jarooo Zobacz posta
    To akurat pochwalam. Jeśli ktoś ma pasję, niech ją rozwija, nawet jeśli nie stać go na zakup jednorazowy tylko na raty.
    Nawet jak kogoś stać a wie co zrobić w tym czasie z posiadaną gotóką lepszym wyjściem są bezkosztowe raty.

  8. #78

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    Analogiczne dyskusje o wyższości laptopa nad PC
    Przypomnę tylko że kilka lat temu tablety miały wyprzeć komputery. A sto lat wcześniej telewizja miała przyczynić się do upadku radia.
    I co? Wracają gramofony, pojawiają się aparaciki analogowe nawiązujące do Polaroida dla młodzieży.
    Doczekamy czasów, że wróci moda na lustrzanki analogowe. W sumie dobrze, bo od piętnastu lat mam w lodówce jeszcze dwa Ilfordy )))

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    Czy można kupić laptop o wydajności zbliżonej do mocnego PC? Tak, można
    Wiesz co, tak średnio się z tym zgadzam. Ja akurat mam laptopa bo mi wystarczy, i to dość mocnego: i7, 16GB RAM, dwa dyski SSD.
    Windows 10 uruchamia się 3 sekundy. Obróbka zdjęć zajmuje ułamki sekund. Ale jak już w grę wchodzi edycja materiału wideo 1080p, to ten mniejszy woltaż w laptopie i chłodzenie grafiki powodujące wypychanie wrzącego powietrza na zewnątrz jest dość uciążliwe.
    W podobnej konfiguracji pecet stacjonarny zawsze będzie bardziej wydajny.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    Czymże jest dzisiaj kredytowanie? Dwa kliknięcia więcej na stronie
    No właśnie, czasy się zmieniły. To już nie są czasy Lucas Banku, czy pobierania kredytu w banku z dziadkiem żyrantem. Teraz nawet na allegro wszystko kupisz na raty. Zresztą cały świat zdemoralizowanego zachodu zawsze kupował i kupuje na raty (vide: karty kredytowe, najpopularniejszy system płatniczy w USA). Oczywiście, wszystko to kiedyś doprowadzi do tego, że świat jeb... na pysk, bo kredyty pochłoną wszystko i wszystkich
    Ale póki co można korzystać mając płynność finansową pozwalającą na spłatę tego kredytu. Ja akurat nie korzystam, ale pamiętam gdy sprzęt foto był naprawdę drogi (a może my mało zarabialiśmy), to pierwszego EOS-a 50 kupiłem właśnie na raty, chyba za 2 lata
    Radocha była na maksa.

  9. #79

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    Nawet jak kogoś stać a wie co zrobić w tym czasie z posiadaną gotóką lepszym wyjściem są bezkosztowe raty.
    Z tym się nie zgodzę i nie tylko dlatego, że niczego nie kupuję na raty, ale dlatego, że realistyczny pogląd na świat każe mi wierzyć, iż nie ma niczego za darmo... Bezkosztowe raty, to mogę od mamy czy taty pożyczyć i oddać bez kosztów Zawsze uważałem i nadal uważam, że tylko bogatych stać na kredyty...

  10. #80
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Od dawna wielu znajomych czy w rodzinie prosi o doradzenie czy w kwestii komputera, foto czy ogólnie sprzętu elektronicznego, zawodowo też od lat 90-tych ocieram się o handel i marketing, mogłem sobie wyrobić zdanie w tych tematach.
    Nie jestem wyrocznią i guru finansjery rynkowej, nie siedzę w firmie analitycznej branży foto ale proste tendencje, trendy i modę można wyłapać spokojnie.

    Wielu posiadaczy zakurzonych lustrzanek, którzy obecnie robią zdjęcia fonem, próbuje na nowo wmówić sobie że jak kupi coś nowego to będzie super, po zebraniu wszystkich informacji kupują najczęściej bezlustro, jak trafią do sklepu lub oglądają w necie to wybierają sony lub panasonic bo to dobre marki od tv albo olympus EP-L bo ładny i mały albo OM-D bo wygląda świetnie, jak ktoś czyta więcej to trafia w mocny marketing fuji i wtedy ten sprzęt kupuje.

    Najtańsza lustrzanka jest wybierana bo sprawia że podnosi rangę fotografującego, wszędzie w mediach widzą wygiętych fotografów trzymających duże aparaty i majstrujących drugą ręką coś przy obiektywie, to jest nadal widok zachęcający do zakupu czy to pierwszego czy też na miejsce tego zakurzonego co nie chciał robić ładnych zdjęć.

    Kolejna sprawa to co widać w krajach o wyższej zamożności, sony A7 zdobył rynek, jest to modny sprzęt i mocno pożądany nawet przez nastolatków, a to już sukces jaki nie potrafił osiągnąć nikon, canon czy nawet pentax, ale tu akurat canon przebija się i to solidnie na rynku bezluster, marka robi swoje, dobre bezlustro ff nikona też może na rynku zdziałać sporo.
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 18-08-2017 o 10:16

Strona 8 z 16 PierwszyPierwszy ... 678910 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jest sens zmieniać system na Nikona ?
    By wiktor19 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 08-02-2016, 19:25
  2. Czy jest sens zmieniać 180/2.8 na 135/2 ?
    By verus in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19-07-2012, 12:11
  3. Jakie obecnie jest najmniejsze body?
    By ropusz in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11-10-2011, 19:09
  4. 18-55 kit na 18-70 kit, czy jest sens zmieniac?
    By pxl in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 09-11-2008, 21:51
  5. Mam N18-55 VR czy jest sens zmieniać na 18-70 ??
    By monikowska in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 22-10-2008, 12:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •