Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33
  1. #21

    Domyślnie

    Dobson to rodzaj montażu, najczęściej do tańszych teleskopow typu newton (zwierciadło, czyli reflektor). Małe newtony dają małe powiększenie, szeroki kąt, stosunkowo łatwo prowadzić za ruchem sfery.
    Może i można cos przez te teleskopy o których rozmawiamy zobaczyć, ale nie wiem czy wiesz ze sam okular, który daje sensowne obrazy i powiększenia planet to wydatek kilkuset złotych, do tego sensowny montaż który utrzyma większe powiększenie (a takie do planet są potrzebne) kosztuje swoje, no i sam teleskop.... wiec wytłumacz mi jak sprzęt za ~299 ma pozwolić na sensowne obserwacje??
    W ogóle astronomia to jest hobby dla bardzo zaciętych. Pomijając koszta, trzeba mieć sporo czasu i zaparcia i kasy. W mieście z balkonu czy pod latarnia to jest strata czasu. Sprzęt trzeba wywieźć daleko w pole, mieć na to czas i możliwości itd itd nie mówiąc już o pogodzie.

    Dlatego: nie bez powodu w każdej poważnej książce o astronomii dla zaczynających przygodę polecają lornetki. A wręcz odradzają teleskopy. A tanie zabawki już w ogóle komentują jednym zdaniem w wiadomym tonie. A dobrą lornetkę ma się na dluuugie lata.

    Przerobiłem to, mam TALa (refraktor 1000mm/f10). Kilka okularów. Fabryczny, ale pozostawiający wiele do życzenia statyw z montażem. Wiem co przez to widać, wiem jaki nakład finansowy i wysiłek jest konieczny żeby naprawdę to miało sens. A lornetka to jest bajka, wrzucasz na siedzenie i jedziesz. I żeglujesz po Deep Sky.
    Jeżeli młody się zainteresuje naprawdę, a nie zniechęci, polecam polecam poważne podejście to sprawy. A satysfakcja jest taka, ze naprawdę mało rzeczy w dzisiejszych czasach na poziomie ziemi i w ubraniu daje tyle radochy. Ja jak pierwszy raz ujrzałem pierścienie Saturna zaliczyłem przysłowiowy opad szczęki. Nie na zdjęciu, nie w telewizji żadnej, mimo ze przez szkło - to jednak na własne oczy prawdziwego Saturna, który gołym okiem jest tylko światełkiem jakich wiele, inni ludzie chodzą i niby wiedza co maja nad głowa, a jednak nie widzieli tego i pewnie nie zobaczą. Jakby mnie ktoś w kosmos wystrzelił
    polecam
    D800

  2. #22

    Domyślnie

    Ten Skywatcher 70/700 będzie bardzo dobrym wyborem. Mam nadzieję, że się sprawdzi i pierwsze obserwacje będą owocne.

    Cytat Zamieszczone przez Majek Zobacz posta
    A tak jeszcze z innej beczki, bardziej z ciekawości... Za podobne pieniądze można już kupić malutkiego dobsona/newtona. No i właśnie na czym polega różnica między dobsonem, a newtonem? Dobrze rozumiem, że teleskop newtona to po prostu teleskop zwierciadłowy, a dobson to jest sposób mocowania? I czy takie maleńkie zwierciadełka za 3 stówy do czegoś się nadają?
    Teleskop lustrzany warto kupić przy większej średnicy, co najmniej 150-200mm, bo wtedy są zdecydowanie tańsze niż refraktor w takim samym rozmiarze. Ogólnie są one jednak trudniejsze w użytkowaniu i konserwacji. Ich główna zaleta to brak aberracji chromatycznej.


    Cytat Zamieszczone przez maki Zobacz posta
    A lornetka to jest bajka, wrzucasz na siedzenie i jedziesz. I żeglujesz po Deep Sky.
    (...) Ja jak pierwszy raz ujrzałem pierścienie Saturna zaliczyłem przysłowiowy opad szczęki.
    Trochę tutaj sam sobie zaprzeczasz. Z jednej strony chwalisz lornetkę, a z drugiej piszesz że największe wrażenie zrobiły na Tobie pierścienie Saturna, które dużo łatwiej jest dostrzec przez teleskop. Mam wrażenie, że miłośnicy astronomii, którzy mieli już okazję poobserwować trochę niebo przez różne sprzęty, tak chętnie polecają lornetkę, bo oni potrafią z niej korzystać i wiedzą na co patrzeć. Zapominają, że dla początkującego nie jest to niestety takie oczywiste
    D7100 + S10-20 + N18-105 VR + N50/1.8D + N70-200/4 VR + T100/2.8 + SB-800
    Strona domowa Galeria dofsimulator.net

  3. #23

    Domyślnie Teleskop dla 11 latka

    Cytat Zamieszczone przez Bemko Zobacz posta




    Trochę tutaj sam sobie zaprzeczasz. Z jednej strony chwalisz lornetkę, a z drugiej piszesz że największe wrażenie zrobiły na Tobie pierścienie Saturna, które dużo łatwiej jest dostrzec przez teleskop. Mam wrażenie, że miłośnicy astronomii, którzy mieli już okazję poobserwować trochę niebo przez różne sprzęty, tak chętnie polecają lornetkę, bo oni potrafią z niej korzystać i wiedzą na co patrzeć. Zapominają, że dla początkującego nie jest to niestety takie oczywiste
    Saturna oglądałem przez sprzęt za dobrze ponad 3000zl. Dlatego pisze ze jak ktoś ma zapał to warto inwestować. Ale tylko wtedy. Lornetka zaś jest świetnym i stosunkowo tanim wyborem do ogólnych obserwacji nieba i penetracji deep sky. Jest sporo publikacji w sieci na temat tego co można zobaczyć przez lornetkę (a można naprawdę dużo) i oprócz tarcz planet (tu lornetki są za słabe jeśli chodzi o powiększenie) - pewnie więcej i w łatwiejszy sposób niż przez telep za 700zl ( juz nawet nie wiem na jakiej tam kwocie stanęło). Gdybym miał do wydania nawet 1000zl w życiu bym dziś nie kupił teleskopu, tylko lornetkę.

    Na jakiej podstawie twierdzisz ze ten teleskop to lepszy wybór? Uważasz ze wybór teleskopu przed lornetką to dla początkującego (dziecka!)bardziej oczywiste, bo z lornetką nie da rady a z telepem da? A co z ogólna znajomością nieba? Wiesz ja ciężko trafić w obiekt i prowadzić za nim w dużym powiększeniu na montażu ze statywem za ułamek ceny całego sprzętu za 350zl?
    Przez co patrzyłeś w niebo? Ja zaczynałem od lornetki i cały czas z niej korzystam.
    pozdrawiam Andrzej
    Ostatnio edytowane przez maki ; 21-08-2017 o 08:56
    D800

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maki Zobacz posta
    Na jakiej podstawie twierdzisz ze ten teleskop to lepszy wybór? Uważasz ze wybór teleskopu przed lornetką to dla początkującego (dziecka!)bardziej oczywiste, bo z lornetką nie da rady a z telepem da? A co z ogólna znajomością nieba? Wiesz ja ciężko trafić w obiekt i prowadzić za nim w dużym powiększeniu na montażu ze statywem za ułamek ceny całego sprzętu za 350zl?
    Przez co patrzyłeś w niebo? Ja zaczynałem od lornetki i cały czas z niej korzystam.
    pozdrawiam Andrzej
    Pisałem już o tym, powtórzę jeszcze raz. Teleskop to lepszy wybór, bo:
    - Jako prezent dla dziecka daje dużo większy efekt WOW niż lornetka.
    - Najłatwiejsze do znalezienia i obserwacji obiekty dla początkującego to Księżyc i jasne planety - wyglądają one dużo lepiej w teleskopie niż lornetce. Do obserwacji mgławic trzeba mieć trochę umiejętności - poza M13, M27, M57, M42 i może jeszcze kilkoma są to trudne obiekty do obserwacji.
    - Nawet najsłabszy montaż jest lepszy niż całkowity jego brak i konieczność trzymania ciężkiego instrumentu w trzęsących się rękach. Używałem dokładnie takiego montażu jak w tym teleskopie i zapewniam, że prowadzenie go za ruchem nieba nawet przy powiększeniu ~100x jest możliwe.
    - Teleskop można nakierować na obiekt, zablokować i pokazać komuś innemu. Lornetką zdecydowanie trudniej jest naprowadzić kogoś, kto nie zna nieba.

    Ja zaczynałem od refraktora 60/700 którym udało mi się przeprowadzić wiele udanych obserwacji planet i obiektów mgławicowych. Miałem rosyjską lornetkę 8x40, ale patrzenie przez nią w niebo nie było dla mnie atrakcyjne - nie potrafiłem zbyt wiele przez nią dostrzec. Później był TAL 100RS, a następnie refraktor 127/1200. W międzyczasie kupiłem lornetkę 12x60 do przeglądu nieba i obserwacji bardziej rozległych gromad otwartych, ale również nie korzystałem z niej często.
    D7100 + S10-20 + N18-105 VR + N50/1.8D + N70-200/4 VR + T100/2.8 + SB-800
    Strona domowa Galeria dofsimulator.net

  5. #25

    Domyślnie Teleskop dla 11 latka

    Skoro twierdzisz ze teleskop za kilka stówek to lepszy instrument niż lorneta za ta cenę- Ok. Sprzedający wszystko wie. Kupi co chce. Dla mnie EOT.
    Ostatnio edytowane przez maki ; 21-08-2017 o 16:02
    D800

  6. #26

    Domyślnie

    Taka mnie teraz refleksja naszła... Wy tutaj o jakości sprzętu, o tym co widać, czego nie widać, czy lornetka lepsza itd... A ja jak byłem w wieku mojego syna, to dostałem od rodziców przywiezione z DDR Astro Cabinet i Optic Cabinet. Ktoś z Was miał z tym do czynienia? Tam to dopiero nie było nic widać. Ale nie to było istotne. Największy fun dawało składanie i rozkładanie tego w kółko, robienie tych wszystkich doświadczeń z instrukcji, której się do końca nie rozumiało. Zestawy bawiły mnie przez wiele lat. Później zacząłem z nich bardziej świadomie korzystać, ale o jakiejkolwiek jakości i tak mowy nie mogło być... Ale pamiętam to do dziś, mimo że 30 lat bez mała minęło. Chciałbym, żeby mój syn też miał takie fajne wspomnienia.

    A w kwestii prezentu, jest mały update. Babcia się dowiedziała o akcji i zadeklarowała, że się przyłączy. Teraz celuję wyżej.
    http://teleskopy.pl/product_info.php..._R-70/900_EQ-1
    Albo gdybym jeszcze ja się dorzucił, to by i na coś takiego uzbierał:
    http://teleskopy.pl/product_info.php..._R-90/900_AZ-3

    Ma to sens?

    Tak podskórnie czuję, że lepszy byłby instrument z obiektywem 90 i z ogniskową 700, ale chyba nie ma takich na rynku w tym segmencie. Poprawcie mnie, jeżeli się mylę.

  7. #27

    Domyślnie

    Montaż typu EQ nadaje się lepiej do obserwacji nieba, bo do śledzenia ruchu nieba wystarczy poruszać nim tylko w jednej osi. Jest on jednak trudniejszy w obsłudze, bo trzeba go odpowiednio ustawić przed obserwacjami. Nie nadaje się też za bardzo do obserwacji naziemnych w dzień (teleskop jako luneta).

    Jeżeli chodzi o drugi teleskop, to mam wątpliwości, czy montaż AZ-3 sprawdzi się przy obserwacjach nieba. Ma on zupełnie inną konstrukcję niż AZ-1. Na AZ-3 teleskop jest zamontowany poza osią obrotu w pionie i przez brak przeciwwagi nigdy nie będzie idealnie wyważony. Efektem będą skokowe ruchy i samoczynne opadanie teleskopu pod własnym ciężarem.

    Optymalna światłosiła dla refraktora achromatycznego to f/9-11. Teleskop o parametrach 70/500 (f/7.1) będzie miał znacznie większe problemy z aberracją chromatyczną niż 70/700. Z kolei 70/900 (f/12.9) jest już dość ciemny i trudno będzie na nim uzyskać duże pole widzenia.

    Jeżeli już naciągamy budżet, to może warto rozważyć ten model: http://teleskopy.pl/product_info.php..._R-90/900_EQ-2 90mm, optymalna światłosiła, montaż EQ-2 (teoretycznie powinien być solidniejszy niż EQ-1), sensowny zestaw dołączonych akcesoriów.
    D7100 + S10-20 + N18-105 VR + N50/1.8D + N70-200/4 VR + T100/2.8 + SB-800
    Strona domowa Galeria dofsimulator.net

  8. #28

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienie. W międzyczasie też już sobie doczytałem co nieco i teraz już wiem ciut więcej. Ponad to rozmawiałem dzisiaj z panem w teleskopy.pl. 70/900 odradził z miejsca. Dokładnie to, co piszesz. Światłosiła teleskopu jest sporo mniejsza. Ponad to ta 900-ka jest na EQ-1, a ten montaż to podobno słaby jest. A że budżet cały czas rósł, to coraz to nowsze opcje były brane pod uwagę. Rozpatrywałem już tylko R-90/900, zastanawiałem się tylko czy brać na paralaktycznym montażu (dokładnie tym z Twojego linka), czy na azymutalnym AZ-3. Ale pan w sklepie mi uświadomił, że do paralaktyka to trzeba mieć trochę doświadczenia i wiedzy. I tu znowu, podobno, EQ-2 też jakimś mistrzostwem świata nie jest, i polecił mi wziąć opcję na AZ-3. Za mniejsze pieniądze będzie sztywniejszy i łatwiejszy w obsłudze przez nowicjusza montaż. Ma już mikroruchy, jak czytam opinie użytkowników, to początkujący są zadowoleni.

    Trochę nie do końca widzę to, o czym piszesz, czyli to przesunięcie osi obrotu, ale może nie wiem, na co patrzeć... Podobno bez problemu można powiesić na tym montażu lustrzankę i próbować robić foty. W każdym razie skutek jest taki, że dzisiaj, za poleceniem pana ze sklepu, zamówiłem taki teleskop: http://teleskopy.pl/product_info.php..._R-90/900_AZ-3

    Zobaczymy. To jest ponoć to samo, co Sky-Watcher (z tej samej fabryki) tylko pod inną nazwą, a za 10 zeta więcej, w zestawie jest dodatkowa soczewka Barlowa 2x (ciekawe jakiej jakości). No i dałem się namówić. Jutro przyjdzie, ale nie wiem, czy będziemy rozpakowywać, bo urodziny syna to dopiero za tydzień wypadają. Chociaż z drugiej strony warto rozpakować chociażby po to, żeby sprawdzić i jak by coś nie tak było, zwrócić... No zobaczymy... Może jak księżyc wychynie zza chmur to nie wytrzymamy i popatrzymy, tak na początek.

  9. #29

    Domyślnie

    No wyraznie budzet rosl
    I to ostro
    Z 239 zl na 660 zl !!
    W sumie to powinienes zadac to pytanie jeszcze raz a nie radzic sie sprzedawcy w sklepie ...

    Ale z pewnoscia doradzil ci, jak najlepiej (dla sklepu)
    Ale zabawa z pewnoscia bedzie
    Czego obu zycze.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Majek Zobacz posta
    Nie, nie ominąłem. Przyjrzałem się zaproponowanym przez Ciebie modelom, ale niestety ani jeden, ani drugi nie mieści się w kryterium ceny. A skąd takie kryterium się wzięło, już wyjaśniłem...
    Aha - to wlasnie widac co i za ile na koncu kupiles
    Smiena 8, a kiedys potem Nikomat FTn - moj pierwszy Nikon :^) Potem to juz tylko Epson PhotoPC ...
    Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów - Stanisław Lem

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nikomat Zobacz posta
    Aha - to wlasnie widac co i za ile na koncu kupiles
    Nie, no co Ty... Orion to ciągle grubo powyżej tysiaka. Poza tym armatę na takim dobsonie trzeba jeszcze gdzieś trzymać. Celestron to też newton i to jeszcze na paralaktyku. Zestaw w sam raz dla kogoś, kto z teleskop będzie miał pierwszy raz w ręku. Padło tutaj w międzyczasie moje pytanie o newtony i wniosek był taki, jaki był. Do tego jeszcze doszły wnioski, które wysnułem sobie sam czytając opinie na forach astro. Jeżeli w cenie zestawu rzędu 600-700 zawarta jest cena montażu paralaktycznego, to nie ma co się po tym montażu spodziewać wiele, bo sama przyzwoita głowica powinna tyle kosztować... Z resztą wyleczyłem się takiego montażu.

    No ale nic, insztrument kupiony, już doszedł. Sklep faktycznie działa sprawnie. Wielkie dzięki za zainteresowanie sprawą i zaangażowanie. Jeszcze pozwolę sobie Was ponękać pytaniami od czasu do czasu, bo teraz będę zabierał się naukę. Na początek zapytam może o jakiś przystępny podręcznik dla początkującego? Coś, gdzie będą absolutne podstawy wyłożone. A może jakiś sprawdzony poradnik na stronie?

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Zdjęcia przez teleskop
    By Larch in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 12-11-2016, 23:40
  2. Teleskop
    By Dino1984 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 13-12-2015, 02:26
  3. Teleskop + Nikon
    By michal_gie in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-03-2011, 01:08
  4. 2 latka
    By Qna in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-03-2009, 00:59
  5. teleskop + nikon
    By lukas_o in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-10-2005, 18:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •