Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Nikkor 16mm fisheye - brak ostrości bez filtra?

    Mam manualny obiektyw Nikkor 16mm f/2.8 AI-S fisheye.
    Z filtrem założonym od tyłu obiektyw ostrzy normalnie, aż do nieskończoności. Po zdjęciu filtra ostrość można ustawić maksymalnie na odległość ok. 1 metra, wszystko co dalej jest nieostre.
    Tak więc obiektyw bez założonego filtra jest bezużyteczny.
    Czy ten obiektyw jest wadliwy, czy może jednak to normalne? Jeśli to normalne w tym Nikkorze, to czy dotyczy to również innych obiektywów typu rybie oko, z możliwością montażu filtrów na tylnej soczewce (np. nowy Nikkor AF, Zenitar)?
    Szukałem informacji w internecie i nic nie znalazłem na ten temat.
    Nikon, Nikkory, Sigmy... i Tamron
    wigi.pl

  2. #2

    Domyślnie

    miałem zenitara 16mm i bez filtra z tyłu nie ostrzył
    D4s/D3s/D800/S35 1,4HSM /N50mm 1,8G/N85 1,8G/N 70-200mm 2,8 VRII/S8mm f3,5/Sb910/Sb910/YN560

  3. #3

    Domyślnie

    Tak, to jest normalne i napisane jest nawet w instrukcji obiektywu. Filtr jest konieczny.
    D700 | F5 | F4 | F3 | F2 | F | FM2n | NIKOMAT FTn | Fuji X100
    AF16/2.8D | AF20-35/2.8D | AF70-180/4.5-5.6D ED Micro | AF80-200/2.8D ED | AF85/1.4D | AF105/2D DC | AF135/2D DC

    MF16/3.5Ai | MF20/4Ai | MF28/2Ai | MF55/1.2Ai | MF105/2.5Ai
    MF 50/1.4S | MF 50/1.4S-C | MF 10.5cm/2.5P | MF 105/2.5P



  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za informacje. Trochę mnie to zaskoczyło, że płaskie szkiełko ma aż taki wpływ na układ optyczny, a w zasadzie na ogniskowanie.
    Sigmy za to będą z filtrem i bez filtra pracować poprawnie, bo przystosowane są do filtrów żelowych.
    Nikon, Nikkory, Sigmy... i Tamron
    wigi.pl

  5. #5

    Domyślnie

    To nie jest płaskie szkiełko ale soczewka. Przynajmniej w Zenitarze na takową wygląda. Właśnie wykonałem test z nią i bez niej. W moim egzemplarzu bez tej soczewki, ostrość można ustawić na bliższą odległość (tuż przed obiektywem (jakieś 3cm może?) - i tu wydaje się być zdecydowanie ostrzej niż z dodatkową soczewką. Ale ostrość nie dochodzi do nieskończoności - a właściwie nawet kilku metrów. Zatem to normalne. Podobnie jest z tego co kojarzę, z wieloma obiektywami manualnymi z gwintem, do których właśnie trzeba zastosować przejściówkę z soczewką. Pewnie związane jest to z odległością od matrycy i w mocowaniu Nikon F, dodatkowa mała soczewka skupiająca pozwala utrzymać szkło z daleka od lustra. Inaczej musiałoby znaleźć się niebezpiecznie blisko niego - wewnątrz bagnetu już.
    Na mojej jest napis M26.5x0.5 - co prawdopodobnie oznacza 26.5mm średnicy oraz 0.5 dioptrii. Patrząc na przedmioty przez to szkiełko i bez, nie widać, by coś zmieniało, zatem robi wrażenie zwykłej szybki. Można to pewnie przyrównać do soczewek w okularach - przy 0.5 dioptrii to jest praktycznie płaskie szkiełko niemalże. Przy 3 dioptriach wypukłość lub wklęsłość jest już mocno zauważalna.

    Trochę smutne jest to, że bez tej soczewki ostrość byłaby o wiele lepsza (co zaobserwowałem podczas mini-teściku).
    Co ciekawe kropka potwierdzająca ostrość jakby oszalała po usunięciu filtra. I tak nie zachowywała się wzorowo, ale teraz błąd jest ogromny.

    Przy tej okazji polecę po raz kolejny Lens-Pen - świetny do czyszczenia tej wystającej soczewki, w którą łatwo włożyć paluchy.
    Ostatnio edytowane przez mOSAd ; 27-02-2013 o 08:34

  6. #6

    Domyślnie

    Napis M26/05 to porostu oznaczenie gwintu na tym filterku,czyli 26mm średnicy ,a skok to jeden zwój na 0,5mm.Też w swoim Zenitarze próbowałem
    pozbyć się tego filtra przestawiając nawet pierścień ustawiania ostrości.Niestety nie dało się wyostrzyć na nieskończoność.Moim zdaniem to jest zwykły filtr
    ale światło przechodząc zgodnie z prawami fizyki z jednego ośrodka do drugiego ulega załamaniu.Widocznie w przypadku tego typu obiektywów i ze względu
    na umiejscowienie filtra powoduje to znaczące zmiany w ogniskowaniu promieni świetlnych.Te obiektywy to już starsze konstrukcje i w komplecie miały jeszcze
    kilka filtrów do fotografii cz-b wiec pewnie to wymusiło takie rozwiązanie.Jako,że nie miałem okazji sprawdzić jak to jest w najnowszych konstrukcjach Sigmy
    czy Nikona, to może ktoś obeznany z tematem tutaj coś napisze.
    Problem z ostrzeniem na nieskończoność obiektywami z gwintem wynika z innej odległości roboczej tych systemów.

  7. #7

    Domyślnie

    wypowie się ktoś filtry dołączone do Nikkor 16mm fisheye co zmieniają i na co mają wpływ przy fotografii cyfrowej. Który najlepiej używać ?
    a ...takie tam co nie co pod FX

  8. #8

    Domyślnie

    Dołączone filtry są w zasadzie do fotografii cz-b i jeżeli zamierzasz robić zdjęcia w czerni i bieli, to możesz nakręcić któryś z barwnych i będziesz miał to czego nie da Ci PS. W optyce jest przyklejony temat, w którym Alf opisał do czego służy filtr o określonej barwie.
    Jeżeli zamierzasz robić fotografię kolorową, to zostaje tylko nakręcenie filtra bezbarwnego.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki zdyboo za szybką odp. Tak myślałem ale kto pyta nie błądzi
    a ...takie tam co nie co pod FX

  10. #10

    Domyślnie

    To może warto poszukać fisza 16/3,5, który miał wbudowane filtry?
    http://biuletynnp.pl/2011listopad/14.html
    Nikoniarz-majsterkowicz

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •